AI Perks giver adgang til eksklusive rabatter, kreditter og tilbud på AI-værktøjer, cloud-tjenester og API'er for at hjælpe startups og udviklere med at spare penge.

Hvor meget er gratis CRM-kreditter værd?
Gratis CRM-kreditter for startups spænder fra ca. 1.800 til 14.000 dollars pr. program, og fordi kategorien er fyldt med leverandører, der kæmper om de samme tidlige konti, er tilbuddene generøse i forhold til, hvad et lille team rent faktisk bruger.
CRM er en af de få go-to-market-regninger, en startup kan dække næsten udelukkende med kreditter tidligt. Omkostninger ved skift er høje, når et team er etableret, så leverandører betaler for at være det system, du starter med.
AI Perks sporer de aktuelle vilkår i kategorien sammen med 7,7 mio. dollars i kreditter fra 194 virksomheder.
| Udbyder | Gratis kreditter | Hvad kreditterne køber |
|---|---|---|
| HubSpot | Op til 14.000 dollars | CRM plus Marketing, Salg og Service på én kontaktregistrering |
| HighLevel | Op til 12.000 dollars | Alt-i-én CRM med tragte, kalendere, e-mail og SMS |
| Freshworks | Op til 10.000 dollars | CRM bundtet med helpdesk og chat |
| Attio | Op til 5.000 dollars | Fleksibel-skema CRM med automatisk synkronisering af e-mail og kalender |
| Dynamics 365 | Op til 5.000 dollars | Microsoft Sales, Customer Service og Business Central apps |
| Keap | Op til 3.600 dollars | Small-business CRM med automatisering, formularer og fakturering |
| Salesforce | 3.000 dollars | Sales Cloud, platformen som de fleste virksomheder standardiserer på senere |
| Insightly | 3.000 dollars | CRM, der bærer registreringen forbi aftalen til levering |
| Lightfield | 1.800 dollars | AI-native CRM, der logger e-mail, møder og opkald for dig |
Samlet overskrift i tabellen: mere end 57.000 dollars.
Disse tal kan ikke sammenlignes linje for linje. En stor kredit mod en leverandør med høje listepriser kan købe færre måneder end en mindre hos en billigere. Læs kolonnen som "runtime", ikke som værdi.
Top AI-kompetencer til startups
Ansøg direkte gennem disse verificerede programmer.
Claude (via program) $100,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
OpenAI (via program) $2,500
Berettiget til startups i tidlige stadier
Anthropic $20,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
AWS $300,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Google Cloud $350,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Lovable Up to $150
Berettiget til startups i tidlige stadier
Hvad en CRM faktisk er til
En CRM er den holdbare, delte registrering af enhver person og virksomhed, du har talt med, plus status for den aftale, der er knyttet til dem. Dens opgave er at overleve personalefrafald, ikke at producere dashboards.
Før en CRM lever denne registrering i et regneark og tre personers indbakker. Det fungerer fint, indtil den første sælger forlader virksomheden, hvorefter konteksten bag fyrre åbne samtaler forsvinder med dem.
Tre opgaver står for det meste af den reelle brug:
Pipeline. Hver åben mulighed, dens fase, dens værdi og den næste handling. Dette er den del, stiftere tror, de køber.
Kontaktregistreringen. Hver e-mail, opkald, møde og supportbillet knyttet til én person og én virksomhed, så enhver kan samle en tråd op "kold". Dette er den del, der rent faktisk akkumuleres.
Automatisering og overdragelse. Routing, påmindelser, sekvenser og mekanikken til at flytte en kunde fra salg til onboarding til support uden at miste dem.
Den ærlige forbehold er, at intet af dette kræver betalt software ved fem kunder. En CRM tjener sin pris, når mere end én person rører ved den samme konto, eller når du ikke længere kan holde pipelinen i dit hoved.
Hvordan CRM-omkostninger opfører sig ved skalering
CRM-prissætning kører på et af to målere, pr. sæde eller pr. kontakt, og de fejler på fuldstændig forskellige måder. Priser pr. sæde følger medarbejderantallet og forbliver forudsigelige. Priser pr. kontakt følger din marketingliste, som vokser, uanset om omsætningen gør det eller ej.
Den anden måler er, hvor budgetterne bryder sammen. En lead-magnet, der tilføjer 40.000 ikke-konverterende kontakter, hæver regningen øjeblikkeligt og genererer aldrig omsætning. HubSpot og Keap prissætter pr. kontakt, så listen-hygiejne er en omkostningskontrol, ikke en administrativ opgave. Attio, Salesforce, Insightly, Lightfield og Dynamics 365 prissætter pr. sæde. HighLevel opkræver et fast platformgebyr, hvilket er grunden til, at dets kredit rækker længere, end overskriftstallet antyder.
To andre kræfter driver den reelle regning:
Trinspring, ikke sælantal. Den funktion, du i sidste ende har brug for, normalt brugerdefinerede objekter, reel rapportering eller workflow-automatisering, sidder bag en udgaveopgradering, der koster mere end flere ekstra sæder. Teams planlægger for medarbejderantalvækst og bliver overraskede over et trin.
Målede tilføjelser uden for abonnementet. E-mail- og SMS-sendinger, telefonminutter, berigelseskreditter og AI-handlinger faktureres normalt separat og er ofte udelukket fra en kredit.
Top AI-kompetencer til startups
Ansøg direkte gennem disse verificerede programmer.
Claude (via program) $100,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
OpenAI (via program) $2,500
Berettiget til startups i tidlige stadier
Anthropic $20,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
AWS $300,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Google Cloud $350,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Lovable Up to $150
Berettiget til startups i tidlige stadier
Sådan vælger du mellem HubSpot, Salesforce, Attio og resten
Match CRM'en til din salgsbevægelse, ikke til den største kredit. Founder-led salg ønsker noget, du kan konfigurere på en eftermiddag. En marketing-led tragt ønsker kontaktregistreringen og automatiseringen i ét objekt. Enterprise-aftaler ønsker den platform, købere allerede stoler på.
En kort beslutningsguide:
Founder-led salg, under ca. tre sæder. Attio eller Lightfield. Hurtig opsætning, automatisk registrering fra e-mail og kalender, intet implementeringsprojekt. Du køber hastighed, og tungvægtsplatforme straffer dig for ikke at have en salgs-operationsperson.
Marketing-led eller produkt-led tragt. HubSpot CRM for startups er det sædvanlige svar her, fordi marketingkontakten, lead-scoren og aftalen alle er den samme registrering. Budgetter for kontaktvækst fra dag ét.
Bureau-, service- eller kunde-tragt-virksomheder. HighLevel for det faste platformgebyr, eller Keap, når fakturering, planlægning og opfølgning i ét abonnement betyder mere end CRM-dybde.
Enterprise- eller regulerede købere. Salesforce, eller Dynamics 365, hvis dit team allerede lever i Microsoft 365. Du køber integrationsfladen og indkøbskomforten, ikke brugergrænsefladen.
Levering fortsætter efter lukningen. Insightly holder kunderegistreringen knyttet til projektet. Support-tunge produkter. Freshworks dækker CRM og helpdesk under en enkelt kredit.
AI Perks viser, hvilke af disse der i øjeblikket har åbne programmer, og hvad hver enkelt kræver.
Hvilken rækkefølge skal man ansøge i
Ansøg først om den CRM, du allerede bruger, derefter de en eller to, du realistisk ville skifte til, og til sidst tilstødende go-to-market-værktøjer. Tidsbegrænsede kreditter begynder at brænde den dag, du accepterer dem, så sekventer efter, hvornår du rent faktisk vil bruge dem.
Først, den CRM, du allerede bruger. Kreditten knyttes til en regning, du allerede betaler, og kræver ingen migrering. Start på getaiperks.com og filtrer til CRM- og Salgskategorierne.
For det andet, de realistiske alternativer, før du migrerer. En godkendt kredit er et legitimt input til platformbeslutningen, og godkendelsesraterne varierer nok til, at det er værd at have to i hånden.
For det tredje, de tilstødende lag. Supportplatforme, prospekt-databaser og e-mail-infrastruktur faktureres separat fra din CRM, så disse kreditter stables snarere end overlapper. Her ligger det meste af de udestående penge i et go-to-market-budget.
Sidst, korte evalueringsforsøg. Udløs dem i den uge, du planlægger at køre den reelle test med dine egne data.
En ting, der er værd at tjekke, før du ansøger et sted: flere leverandører tilbyder forskellige beløb afhængigt af, hvilken partner-rute tilbuddet kommer igennem, og den mest værdifulde rute er sjældent den på leverandørens egen forside. Berettigelse afhænger af stadie og finansiering og varierer for hvert program ovenfor, med aktuelle ruter og krav angivet på getaiperks.com.
Top AI-kompetencer til startups
Ansøg direkte gennem disse verificerede programmer.
Claude (via program) $100,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
OpenAI (via program) $2,500
Berettiget til startups i tidlige stadier
Anthropic $20,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
AWS $300,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Google Cloud $350,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Lovable Up to $150
Berettiget til startups i tidlige stadier
Hvad stiftere tager fejl af CRM-kreditter
Den dyreste fejl er at købe en CRM, før der er en salgsbevægelse at putte i den. En smukt konfigureret tom pipeline er en omkostning, og kredit-uret kører hele tiden, mens den står inaktiv.
Fire andre mønstre, der er værd at undgå:
At vælge baseret på kreditstørrelse. En kredit på 14.000 dollars til en platform, du opgiver om otte måneder, koster mere i migrering og genopbyggede automatiseringer, end den sparede i abonnementsgebyrer. Vælg baseret på pasform, og finansier derefter valget.
At undervurdere migrering. Kontakter og aftaler eksporteres rent. E-mailhistorik, brugerdefinerede felter, workflow-logik, integrationer og alle rapporter, dit bestyrelsesmateriale afhænger af, gør det ikke. Det er den reelle "låsning", og det er grunden til, at leverandører er villige til at rabattere så kraftigt på forhånd.
At ignorere kontakt-måleren. På planer pr. kontakt flytter en uprænset liste dig stille og roligt op i et trin. Undertrykkelse eller sletning af døde kontakter er en besparelse på posten.
At antage, at kreditten dækker hele regningen. Besked-, berigelses- og AI-funktioner er normalt målt uden for den, og AI-funktioner er især model-API-kald bag en leverandørs branding.
Stiftere, der finansierer hele go-to-market-laget frem for ét værktøj, kommer længst. AI Perks sporer 7,7 mio. dollars i kreditter på tværs af 194 virksomheder, så CRM, helpdesk, prospekt-data og modelopkaldene bag dine AI-funktioner kan alle dækkes på én gang.
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken CRM giver startups de mest gratis kreditter?
HubSpot tilbyder den største CRM-kredit i kategorien på op til 14.000 dollars, med HighLevel næst efter på op til 12.000 dollars og Freshworks på op til 10.000 dollars. Overskriftsværdi er et dårligt eneste kriterium, da en kredit mod dyre listepriser køber færre måneder. Aktuelle vilkår spores på getaiperks.com.
Har jeg brug for en betalt CRM på pre-revenue-stadiet?
Normalt ikke. Under cirka ti aktive samtaler med én sælger er et regneark og en disciplineret indbakke nok. En CRM tjener sin pris i det øjeblik, en anden person rører ved den samme konto, eller når du ikke længere kan huske status for hver åben aftale fra hukommelsen.
Kan jeg stable CRM-kreditter med andre startup-kreditter?
Ja. CRM, kundesupport, prospekt-data, e-mail-afsendelse og cloud-infrastruktur er separate regninger med separate programmer, så disse kreditter lægges til snarere end overlapper. Stabling inden for selve CRM-kategorien er sjældent nyttigt, da du kun kører én. Kompatible kombinationer er angivet på getaiperks.com.
Hvor meget koster en CRM reelt uden kreditter?
Et team på tre personer på et entry-betalt trin bruger typisk i de lave hundreder af dollars om måneden. Det samme team på en professionel udgave med marketingautomatisering og en voksende kontaktliste når almindeligvis op på firesifrede beløb månedligt. Listepriser ændrer sig ofte, så pris dine egne sæde- og kontaktantal frem for at stole på en sammenligningstabel.
Er per-sæde eller per-kontakt-prissætning bedre for en startup?
Per-sæde er mere forudsigelig, fordi den følger et tal, du kontrollerer. Per-kontakt passer til teams, hvis vækst kommer fra marketing frem for medarbejderantal, men den straffer store ukvalificerede lister. Hvis du planlægger tung top-of-funnel leadgenerering, skal du modellere kontaktregningen ved tolv måneders drift, før du forpligter dig.
Hvor svært er det at migrere CRM'er senere?
Sværere end eksportknappen antyder. Kontakter, virksomheder og aftaler flyttes rent. E-mailhistorik, brugerdefinerede objekter, automatiseringer, integrationer og rapportering gør det ikke, og genopbygning af dem er normalt ugers arbejde. Betragt den første reelle CRM-beslutning som semi-permanent og finansier den ordentligt på getaiperks.com.
Tilmeld dig på getaiperks.com →
Kør pipelinen. Lad nogen andre betale for softwaren.