AI Perks giver adgang til eksklusive rabatter, kreditter og tilbud på AI-værktøjer, cloud-tjenester og API'er for at hjælpe startups og udviklere med at spare penge.

Hvad Koster MiniMax Faktisk i 2026?
MiniMax-M3 og MiniMax-M2.7 rapporteres begge til $0,30 pr. million input-tokens og $1,20 pr. million output-tokens på MiniMax pay-as-you-go-prissætning, en rate beskrevet som "permanent 50% rabat" mod en referencepris på $0,60 og $2,40. Disse tal stammer fra tredjepartsdækning og platformsdokumentation snarere end en direkte læsning af platform.minimax.io, så betragt alle tal på denne side som rapporterede snarere end bekræftede.
Denne forbehold er vigtigere end overskriften, fordi det meste af dækningen i lanceringsugen gentog 0,30$-tallet uden det. Den anden ting, dækningen sprang over, er laglinjen: den rapporterede rate beskrives som gældende for standardanmodninger op til 512.000 input-tokens, mens M3 rapporteres at annoncere et 1M-token kontekstvindue.
MiniMax er også et af de få navne i denne kategori med intet opstartskreditprogram, som AI Perks kunne finde. Hvad det har i stedet er åbne vægte, hvilket ændrer spørgsmålet fra "hvordan får jeg MiniMax-kreditter" til "hvem betaler for GPU'erne". AI Perks sporer 7,7 mio. $ i kreditter på tværs af 194 virksomheder for netop det andet spørgsmål.
Top AI-kompetencer til startups
Ansøg direkte gennem disse verificerede programmer.
Claude (via program) $100,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
OpenAI (via program) $2,500
Berettiget til startups i tidlige stadier
Anthropic $20,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
AWS $300,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Google Cloud $350,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Lovable Up to $150
Berettiget til startups i tidlige stadier
MiniMax API-prissætning, og hvor solide alle tallene er
Tallene nedenfor cirkulerer gennem tredjepartsdækning og platformsdokumentation. Ingen blev hentet direkte fra MiniMax's egen prisside til denne artikel. Priserne er pr. million tokens, i amerikanske dollars.
| Model og lag | Input | Output | Cache læsning | Hvor solidt |
|---|---|---|---|---|
| MiniMax-M3, standard, op til 512K input | $0,30 | $1,20 | $0,06 | Rapporteret, flere kilder er enige |
| MiniMax-M3, ureduceret reference | $0,60 | $2,40 | ikke rapporteret | Rapporteret som listeprisen før rabat |
| MiniMax-M2.7 | $0,30 | $1,20 | ikke rapporteret | Rapporteret, modstridende |
| MiniMax-M2.7 via OpenRouter | $0,21 | $0,84 | ikke rapporteret | Forhandlerpris, ikke leverandørpris |
To ting i tabellen fortjener opmærksomhed.
Den første er rabatformuleringen. $0,30 og $1,20 præsenteres som "permanent 50% rabat" mod $0,60 og $2,40. En permanent rabat er en listepris med ekstra trin, men det er også en rate, som en leverandør kan trække tilbage uden nogensinde at annoncere en prisstigning. Budgetter med den rapporterede $0,30 og husk den rapporterede $0,60 som loftet.
Den anden er M2.7-konflikten. Én kilde rapporterer $0,30 og $1,20, hvilket matcher M3. OpenRouter opfører $0,21 og $0,84 for den samme model, men OpenRouter er en forhandler, der fastsætter sin egen avance, så det er ikke bevis for MiniMax's egen pris, og platform.minimax.io-tallet kunne ikke bekræftes på nogen måde. Hvis M2.7-økonomi bestemmer din arkitektur, skal du prissætte den fra din egen konsol snarere end fra enhver side, inklusive denne.
Cache-læsninger er det eneste sted, hvor de rapporterede tal er utvetydige: $0,06 pr. million mod $0,30 for frisk input, en besparelse på 80% på alt, hvad du sender mere end én gang. Dette forhold, hvis det holder, er en større gearing end valget mellem M3 og M2.7.
Hvorfor 512K-linjen er vigtigere end overskrift-prisen
Den rapporterede 0,30$-rate beskrives som gældende for standardanmodninger op til 512.000 input-tokens, mens MiniMax-M3 rapporteres at have et 1M-token kontekstvindue. Hvad en anmodning koster over denne linje er ikke blevet offentliggjort noget sted, der kunne verificeres.
Dette gab er den største ukendte i MiniMax's prissætning. Referenceprisen bag rabatten er $0,60 og $2,40, præcis det dobbelte, hvilket er grunden til, at så meget dækning antager, at lange anmodninger simpelthen faktureres til den dobbelte rate. Antag er det operative ord: intet arbejdet eksempel, ingen anden prisliste, ingen leverandørerklæring. Ingen uden for MiniMax ved, om en 900K-token-anmodning fordobles fuldt ud, fordobles kun den del over linjen, eller afvises.
| Anmodningsform | Ved den rapporterede $0,30 og $1,20 | Hvis lange anmodninger faktureres til det dobbelte |
|---|---|---|
| 200K ind, 5K ud | ca. $0,07 | samme, under linjen |
| 500K ind, 10K ud | ca. $0,16 | samme, under linjen |
| 900K ind, 10K ud | ca. $0,28 | ca. $0,56 |
Forskellen mellem de sidste to kolonner er hele usikkerheden, og det er en 2x sving på dine største anmodninger. Indtil raten er offentliggjort, planlæg imod den højere kolonne og betragt den lavere som en gevinst. At trimme et hentningstrin for at lande en pipeline under 512K input fjerner spørgsmålet helt, hvilket gør det mere værd end nogen prompt tuning, du vil foretage dette kvartal.
Top AI-kompetencer til startups
Ansøg direkte gennem disse verificerede programmer.
Claude (via program) $100,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
OpenAI (via program) $2,500
Berettiget til startups i tidlige stadier
Anthropic $20,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
AWS $300,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Google Cloud $350,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Lovable Up to $150
Berettiget til startups i tidlige stadier
Hvad MiniMax H3 Koster, og hvad leverandøren ikke har offentliggjort
MiniMax H3, modellen bag Hailuo 3.0, rapporteres at være lanceret den 31. juli 2026, med åbne vægte efterfølgende på Hugging Face den 3. august under MiniMax H3 Community License. Den beskrives som at generere 4 til 15 sekunders multi-shot video op til 2K, med indbygget stereo lyd, der bærer dialog, effekter og atmosfære, produceret i en enkelt passage. Ingen officiel pris pr. sekund for den kunne findes.
Den sidste sætning er den, man skal huske. Hvert absolutte pris pr. sekund for H3 i omløb sporer tilbage til API-aggregatører og leverandør-tilknyttede sider snarere end til en førsteparts MiniMax prisside.
| Rapporteret H3-tal | Beløb | Kildekvalitet |
|---|---|---|
| Pr. sekund ved 768p | $0,08 | Aggregator, ubekræftet |
| Pr. sekund ved 2K | $0,13 | Aggregator, ubekræftet |
| Pr. sekund, H3 Max variant | $0,05 til $0,08 | Aggregator, ubekræftet |
| Referencebilleder | $0,04 pr. stk., de første fem gratis | Aggregator, ubekræftet |
En separat tredjeparts-aggregation placerer 2K-generering i et bånd på $0,073 til $0,120 pr. sekund, hvilket indrammer det $0,13-tal fra neden snarere end at være enig med det. Flere kilder, der lander tæt på hinanden, er svag evidens på de bedste tidspunkter, og her er de ikke engang helt enige.
Hvis $0,13-tallet holder, lander et ti sekunders 2K-klip med synkroniseret stereo lyd tæt på $1,30, og det samme klip ved 768p tæt på $0,80. Betragt disse som planlægningsestimater med en bred fejlmargen, ikke tilbud. På forbrugersiden kører Hailuo-appen et abonnementsbaseret kredit-system snarere end pr. sekund-fakturering, rapporteret til 15 til 80 kreditter pr. video, og ingen separat API-gratis niveau for H3 er blevet bekræftet. AI Perks sporer video-kreditprogrammerne, der opvejer disse udgifter.
Hvor de gratis MiniMax-kreditter Rent Faktisk Er
Intet MiniMax opstartskreditprogram blev fundet, og intet gratis API-niveau er bekræftet i leverandørdokumentationen. De bredt gentagne ¥15 prøvekredit for nye konti vises kun i tredjepartsguider og kunne ikke verificeres mod MiniMax's egne dokumenter.
¥15 svarer til ca. to amerikanske dollars til nylige vekselkurser. Hvis både dette tal og den rapporterede 0,30$ input-rate holder, køber det et par millioner input-tokens: et evalueringsbudget snarere end en flyvetid, og et beløb, der angiveligt bevæger sig med kampagner.
Den reelle gratis gearing sidder et andet sted. M3-vægtene rapporteres at have nået Hugging Face inden for en uge efter modellens lancering i juni 2026, og H3-vægtene fulgte i august under en community-licens, så modellerne selv koster intet at opnå. Hvad de koster er GPU-tid.
Det omformulerer søgningen fuldstændigt. Du jager ikke efter MiniMax-kreditter, du jager efter compute-kreditter til at køre MiniMax-vægte, og disse eksisterer i mængder:
| Hvor pengene er | Hvad det dækker |
|---|---|
| Cloud- og GPU-programmer | Hardwaren, der kører åbne vægte |
| Inference-platformskreditter | Hostede endpoints, ingen GPU'er selv |
| Video- og mediekreditter | Genereringsudgifter, herunder Hailuo-klasse output |
AI Perks dækker alle tre kategorier på tværs af 194 virksomheder, med nuværende vilkår snarere end lanceringsdato-tal.
Top AI-kompetencer til startups
Ansøg direkte gennem disse verificerede programmer.
Claude (via program) $100,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
OpenAI (via program) $2,500
Berettiget til startups i tidlige stadier
Anthropic $20,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
AWS $300,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Google Cloud $350,000
Berettiget til startups i tidlige stadier
Lovable Up to $150
Berettiget til startups i tidlige stadier
Sådan kører du MiniMax uden at betale listepris
Tre gearing er vigtige her, i grov rækkefølge efter størrelse.
Compute-kreditter slår model-kreditter. For en leverandør med åbne vægte er den regning, du rent faktisk kan fjerne, GPU-regningen, ikke token-regningen.
Cache aggressivt. Cache-læsninger rapporteres til $0,06 pr. million mod $0,30 for frisk input, den største enkeltbesparelse, der tilbydes.
Prissæt selv-host-muligheden, før du forpligter dig. Vægte er gratis under community-licenserne, så den reelle sammenligning er din GPU-regning mod en rapporteret $0,30 pr. million. Med kreditter fra AI Perks kan denne GPU-regning være nul i lang tid.
Ofte Stillede Spørgsmål
Hvor meget koster MiniMax API'en?
MiniMax-M3 og MiniMax-M2.7 rapporteres begge til $0,30 pr. million input-tokens og $1,20 pr. million output på MiniMax pay-as-you-go-prissætning, beskrevet som en permanent 50% rabat mod en referencepris på $0,60 og $2,40. Disse tal stammer fra tredjepartsdækning snarere end en direkte læsning af leverandørens side, og hvad anmodninger over 512K input-tokens koster, er ikke blevet offentliggjort. Compute-kreditter, der opvejer dette, spores på getaiperks.com.
Giver MiniMax gratis kreditter til nye konti?
Intet gratis API-niveau er bekræftet i MiniMax's egne dokumenter. Tredjepartsguider rapporterer en ¥15 prøvekredit for nye konti, ca. to amerikanske dollars til nylige vekselkurser, men leverandøren har ikke offentliggjort dette tal, og det kunne ikke verificeres. Intet MiniMax opstartskreditprogram blev fundet heller. AI Perks sporer de compute-kreditter, der faktisk eksisterer.
Er MiniMax-M3 open source?
MiniMax-M3 offentliggør åbne vægte på Hugging Face under en MiniMax community-licens. Rapporterede specifikationer placerer den på ca. 428B samlede parametre med ca. 23B aktive, et 1M-token kontekstvindue og indbygget tekst-, billede- og videoinput, hvoraf intet blev uafhængigt bekræftet for denne side. Åbne vægte er ikke det samme som open source, og licensen indeholder sine egne betingelser, der er værd at læse før kommerciel brug.
Hvad koster MiniMax H3 pr. sekund?
Ingen officiel pris pr. sekund for H3 kunne findes. Tredjeparts aggregatører angiver $0,08 pr. sekund ved 768p og $0,13 ved 2K, mens en separat aggregation placerer 2K i et bånd på $0,073 til $0,120. Alle disse er ubekræftede af leverandøren, og de er ikke helt enige med hinanden.
Er MiniMax billigere end de store amerikanske laboratorier?
Kan ikke besvares ud fra offentlige tal med nogen sikkerhed. Enhver reel sammenligning betyder at citere en konkurrents aktuelle rate, og disse ændrer sig ofte nok til, at et offentliggjort tal hurtigt bliver forældet. De varige differentiatorer er det rapporterede 1M kontekstvindue og de åbne vægte, ikke en overskrift-pris, der i sig selv er formuleret som en kampagne.
Kan jeg selv-hoste MiniMax-modeller gratis?
Ja. M3 og H3 vægte er offentliggjort på Hugging Face under MiniMax community-licenser, så modellerne koster intet. Din pris bliver GPU-tid, hvilket er præcis, hvad cloud- og compute-kreditprogrammer dækker. AI Perks sporer 7,7 mio. $ på tværs af 194 virksomheder.
Vægtene er gratis. Gør GPU'erne gratis også.