Το AI Perks παρέχει πρόσβαση σε αποκλειστικές εκπτώσεις, πιστώσεις και προσφορές σε εργαλεία AI, υπηρεσίες cloud και API για να βοηθήσει startups και προγραμματιστές να εξοικονομήσουν χρήματα.

Πόσο Κοστίζει Πραγματικά το MiniMax το 2026;
Τα MiniMax-M3 και MiniMax-M2.7 αναφέρονται και τα δύο με 0,30 $ ανά εκατομμύριο token εισόδου και 1,20 $ ανά εκατομμύριο token εξόδου στην τιμολόγηση pay-as-you-go της MiniMax, μια τιμή που περιγράφεται ως "μόνιμη έκπτωση 50%" έναντι μιας τιμής αναφοράς 0,60 $ και 2,40 $. Αυτά τα στοιχεία προέρχονται από κάλυψη τρίτων και τεκμηρίωση πλατφόρμας και όχι από άμεση ανάγνωση της πλατφόρμας.minimax.io, οπότε αντιμετωπίστε κάθε αριθμό σε αυτήν τη σελίδα ως αναφερόμενο και όχι ως επιβεβαιωμένο.
Αυτή η επιφύλαξη έχει μεγαλύτερη σημασία από τον τίτλο, επειδή η κάλυψη της εβδομάδας λανσαρίσματος επανέλαβε το νούμερο 0,30 $ χωρίς αυτήν. Το δεύτερο πράγμα που παρέλειψε η κάλυψη είναι η γραμμή της βαθμίδας: η αναφερόμενη τιμή περιγράφεται ως εφαρμοζόμενη σε τυπικά αιτήματα έως 512.000 token εισόδου, ενώ το M3 αναφέρεται ότι διαφημίζει ένα παράθυρο πλαισίου 1 εκατομμυρίου token.
Το MiniMax είναι επίσης ένα από τα λίγα ονόματα σε αυτήν την κατηγορία με κανένα πρόγραμμα πίστωσης εκκίνησης που μπόρεσε να βρει το AI Perks. Αυτό που έχει αντ' αυτού είναι ανοιχτά βάρη, κάτι που αλλάζει την ερώτηση από "πώς παίρνω πιστώσεις MiniMax" σε "ποιος πληρώνει για τις GPU". Το AI Perks παρακολουθεί 7,7 εκατομμύρια $ σε πιστώσεις σε 194 εταιρείες ακριβώς για αυτή τη δεύτερη ερώτηση.
Κορυφαίες πιστώσεις AI για startups
Υποβάλετε αίτηση απευθείας μέσω αυτών των επαληθευμένων προγραμμάτων.
Claude (via program) $100,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
OpenAI (via program) $2,500
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Anthropic $20,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
AWS $300,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Google Cloud $350,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Lovable Up to $150
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Τιμολόγηση API MiniMax, και Πόσο Αξιόπιστοι Είναι οι Αριθμοί
Τα στοιχεία παρακάτω κυκλοφορούν μέσω κάλυψης τρίτων και τεκμηρίωσης πλατφόρμας. Κανένα δεν λήφθηκε απευθείας από τη σελίδα τιμολόγησης της MiniMax για αυτό το άρθρο. Οι τιμές είναι ανά εκατομμύριο tokens, σε δολάρια ΗΠΑ.
| Μοντέλο και βαθμίδα | Εισόδου | Εξόδου | Ανάγνωση cache | Πόσο αξιόπιστο |
|---|---|---|---|---|
| MiniMax-M3, τυπικό, έως 512K εισόδου | 0,30 $ | 1,20 $ | 0,06 $ | Αναφερόμενο, πολλές πηγές συμφωνούν |
| MiniMax-M3, μη εκπτωτική αναφορά | 0,60 $ | 2,40 $ | δεν αναφέρεται | Αναφέρεται ως η τιμή καταλόγου πριν την έκπτωση |
| MiniMax-M2.7 | 0,30 $ | 1,20 $ | δεν αναφέρεται | Αναφερόμενο, αντικρουόμενο |
| MiniMax-M2.7 μέσω OpenRouter | 0,21 $ | 0,84 $ | δεν αναφέρεται | Τιμή μεταπωλητή, όχι τιμή προμηθευτή |
Δύο στοιχεία σε αυτόν τον πίνακα χρήζουν προσοχής.
Το πρώτο είναι η πλαισίωση της έκπτωσης. Τα 0,30 $ και 1,20 $ παρουσιάζονται ως "μόνιμη έκπτωση 50%" έναντι 0,60 $ και 2,40 $. Μια μόνιμη έκπτωση είναι μια τιμή καταλόγου με επιπλέον βήματα, αλλά είναι επίσης μια τιμή που ένας προμηθευτής μπορεί να αποσύρει χωρίς ποτέ να ανακοινώσει αύξηση τιμών. Υπολογίστε με βάση τα αναφερόμενα 0,30 $ και κρατήστε στο μυαλό σας τα αναφερόμενα 0,60 $ ως το ανώτατο όριο.
Το δεύτερο είναι η σύγκρουση του M2.7. Μια πηγή αναφέρει 0,30 $ και 1,20 $, που ταιριάζει με το M3. Το OpenRouter αναφέρει 0,21 $ και 0,84 $ για το ίδιο μοντέλο, αλλά το OpenRouter είναι ένας μεταπωλητής που ορίζει το δικό του περιθώριο κέρδους, επομένως δεν αποτελεί απόδειξη της δικής της τιμής της MiniMax, και η τιμή της πλατφόρμας.minimax.io δεν μπόρεσε να επιβεβαιωθεί προς καμία κατεύθυνση. Εάν τα οικονομικά του M2.7 καθορίζουν την αρχιτεκτονική σας, τιμολογήστε το από τη δική σας κονσόλα αντί από οποιαδήποτε σελίδα, συμπεριλαμβανομένης αυτής.
Οι αναγνώσεις cache είναι το μόνο σημείο όπου οι αναφερόμενοι αριθμοί είναι αδιαμφισβήτητοι: 0,06 $ ανά εκατομμύριο έναντι 0,30 $ για νέα είσοδο, εξοικονόμηση 80% σε οτιδήποτε στέλνετε περισσότερο από μία φορά. Αυτή η αναλογία, αν διατηρηθεί, είναι ένας μεγαλύτερος μοχλός από την επιλογή μεταξύ M3 και M2.7.
Γιατί η Γραμμή 512K Έχει Μεγαλύτερη Σημασία από την Τιμή του Τίτλου
Η αναφερόμενη τιμή 0,30 $ περιγράφεται ως εφαρμοζόμενη σε τυπικά αιτήματα έως 512.000 token εισόδου, ενώ το MiniMax-M3 αναφέρεται ότι διαθέτει παράθυρο πλαισίου 1 εκατομμυρίου token. Το κόστος ενός αιτήματος άνω αυτής της γραμμής δεν έχει δημοσιευτεί οπουδήποτε θα μπορούσε να επαληθευτεί.
Αυτό το κενό είναι η μοναδική μεγαλύτερη άγνωστη παράμετρος στην τιμολόγηση της MiniMax. Η τιμή αναφοράς πίσω από την έκπτωση είναι 0,60 $ και 2,40 $, ακριβώς διπλάσια, γι' αυτό και τόση κάλυψη υποθέτει ότι τα μεγάλα αιτήματα χρεώνονται απλώς διπλάσια. Η λέξη "υποθέτει" είναι η ουσιαστική: κανένα επεξεργασμένο παράδειγμα, καμία δεύτερη κάρτα τιμών, καμία δήλωση προμηθευτή. Κανείς εκτός της MiniMax δεν ξέρει αν ένα αίτημα 900.000 token διπλασιάζεται πλήρως, διπλασιάζεται μόνο το τμήμα άνω της γραμμής, ή απορρίπτεται.
| Σχήμα αιτήματος | Στα αναφερόμενα 0,30 $ και 1,20 $ | Αν τα μεγάλα αιτήματα χρεώνονται διπλά |
|---|---|---|
| 200K εισόδου, 5K εξόδου | περίπου 0,07 $ | ίδια, κάτω από τη γραμμή |
| 500K εισόδου, 10K εξόδου | περίπου 0,16 $ | ίδια, κάτω από τη γραμμή |
| 900K εισόδου, 10K εξόδου | περίπου 0,28 $ | περίπου 0,56 $ |
Η διαφορά μεταξύ των δύο τελευταίων στηλών είναι ολόκληρη η αβεβαιότητα, και είναι μια διακύμανση 2x στα μεγαλύτερα αιτήματά σας. Μέχρι να δημοσιευτεί η τιμή, σχεδιάστε με βάση την υψηλότερη στήλη και αντιμετωπίστε τη χαμηλότερη ως επιπλέον όφελος. Ο περιορισμός ενός βήματος ανάκτησης για να τοποθετήσετε μια ροή κάτω από 512K εισόδου αφαιρεί το ερώτημα εντελώς, καθιστώντας το πιο πολύτιμο από οποιαδήποτε βελτιστοποίηση prompt που θα κάνετε αυτό το τρίμηνο.
Κορυφαίες πιστώσεις AI για startups
Υποβάλετε αίτηση απευθείας μέσω αυτών των επαληθευμένων προγραμμάτων.
Claude (via program) $100,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
OpenAI (via program) $2,500
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Anthropic $20,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
AWS $300,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Google Cloud $350,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Lovable Up to $150
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Τι Κοστίζει το MiniMax H3, και Τι Δεν Έχει Δημοσιεύσει ο Προμηθευτής
Το MiniMax H3, το μοντέλο πίσω από το Hailuo 3.0, αναφέρεται ότι κυκλοφόρησε στις 31 Ιουλίου 2026, με ανοιχτά βάρη να ακολουθούν στο Hugging Face στις 3 Αυγούστου υπό την Άδεια Κοινότητας MiniMax H3. Περιγράφεται ως παραγωγή βίντεο πολλαπλών λήψεων διάρκειας 4 έως 15 δευτερολέπτων σε ανάλυση έως 2K, με εγγενή στερεοφωνικό ήχο που φέρει διάλογο, εφέ και ατμόσφαιρα, παραγόμενο σε ένα μόνο πέρασμα. Καμία επίσημη τιμή ανά δευτερόλεπτο δεν θα μπορούσε να εντοπιστεί.
Η τελευταία πρόταση είναι αυτή που πρέπει να κρατήσετε. Κάθε απόλυτο ποσοστό ανά δευτερόλεπτο για το H3 που κυκλοφορεί, προέρχεται από συγκεντρωτές API και σελίδες που σχετίζονται με τον προμηθευτή και όχι από μια σελίδα τιμολόγησης πρώτου επιπέδου της MiniMax.
| Αναφερόμενο ποσοστό H3 | Ποσό | Ποιότητα πηγής |
|---|---|---|
| Ανά δευτερόλεπτο στα 768p | 0,08 $ | Συγκεντρωτής, μη επιβεβαιωμένο |
| Ανά δευτερόλεπτο στα 2K | 0,13 $ | Συγκεντρωτής, μη επιβεβαιωμένο |
| Ανά δευτερόλεπτο, παραλλαγή H3 Max | 0,05 $ έως 0,08 $ | Συγκεντρωτής, μη επιβεβαιωμένο |
| Εικόνες αναφοράς | 0,04 $ η καθεμία, οι πρώτες πέντε δωρεάν | Συγκεντρωτής, μη επιβεβαιωμένο |
Μια ξεχωριστή συγκέντρωση τρίτων τοποθετεί την παραγωγή 2K σε μια ζώνη 0,073 $ έως 0,120 $ ανά δευτερόλεπτο, η οποία πλαισιώνει το ποσοστό 0,13 $ από κάτω αντί να συμφωνεί με αυτό. Πολλές πηγές που βρίσκονται κοντά η μία στην άλλη είναι ασθενής απόδειξη στις καλύτερες στιγμές, και εδώ δεν συμφωνούν καν πλήρως.
Εάν το ποσοστό 0,13 $ διατηρηθεί, ένα κλιπ 2K διάρκειας δέκα δευτερολέπτων με συγχρονισμένο στερεοφωνικό ήχο φτάνει κοντά στα 1,30 $, και το ίδιο κλιπ στα 768p κοντά στα 0,80 $. Αντιμετωπίστε αυτά ως εκτιμήσεις σχεδιασμού με ευρύ σφάλμα, όχι προσφορές. Από την πλευρά του καταναλωτή, η εφαρμογή Hailuo λειτουργεί με συνδρομή βασισμένη σε πιστώσεις αντί για χρέωση ανά δευτερόλεπτο, αναφερόμενη σε 15 έως 80 πιστώσεις ανά βίντεο, και κανένα ξεχωριστό δωρεάν επίπεδο API για το H3 δεν έχει επιβεβαιωθεί. Το AI Perks παρακολουθεί τα προγράμματα πίστωσης βίντεο που αντισταθμίζουν αυτές τις δαπάνες.
Πού Βρίσκονται Πραγματικά οι Δωρεάν Πιστώσεις MiniMax
Δεν βρέθηκε κανένα πρόγραμμα πίστωσης εκκίνησης MiniMax, και κανένα δωρεάν επίπεδο API δεν επιβεβαιώνεται στην τεκμηρίωση του προμηθευτή. Η ευρέως επαναλαμβανόμενη δοκιμαστική πίστωση 15 ¥ για νέους λογαριασμούς εμφανίζεται μόνο σε οδηγούς τρίτων και δεν θα μπορούσε να επαληθευτεί έναντι των δικών της εγγράφων της MiniMax.
Το 15 ¥ μετατρέπεται σε περίπου δύο δολάρια ΗΠΑ με πρόσφατες ισοτιμίες. Εάν τόσο αυτό το ποσοστό όσο και η αναφερόμενη τιμή εισόδου 0,30 $ ισχύουν, αγοράζει μερικά εκατομμύρια token εισόδου: έναν προϋπολογισμό αξιολόγησης και όχι ένα διάδρομο απογείωσης, και ένα ποσό που αναφέρεται ότι κινείται με προωθητικές ενέργειες.
Ο πραγματικός δωρεάν μοχλός βρίσκεται αλλού. Τα βάρη του M3 αναφέρεται ότι έφτασαν στο Hugging Face εντός μιας εβδομάδας από την ανακοίνωση του μοντέλου τον Ιούνιο του 2026, και τα βάρη του H3 ακολούθησαν τον Αύγουστο υπό άδεια κοινότητας, οπότε τα ίδια τα μοντέλα δεν κοστίζουν τίποτα για να αποκτηθούν. Αυτό που κοστίζουν είναι ο χρόνος GPU.
Αυτό επαναπροσδιορίζει εντελώς την αναζήτηση. Δεν κυνηγάτε πιστώσεις MiniMax, κυνηγάτε πιστώσεις υπολογιστικής ισχύος για να εκτελέσετε τα βάρη MiniMax, και αυτές υπάρχουν σε όγκο:
| Πού βρίσκονται τα χρήματα | Τι καλύπτει |
|---|---|
| Προγράμματα Cloud και GPU | Το υλικό που εκτελεί τα ανοιχτά βάρη |
| Πιστώσεις πλατφόρμας εξαγωγής συμπερασμάτων | Φιλοξενούμενα endpoints, όχι δικές σας GPU |
| Πιστώσεις βίντεο και πολυμέσων | Δαπάνες παραγωγής, συμπεριλαμβανομένης της παραγωγής επιπέδου Hailuo |
Το AI Perks καλύπτει και τις τρεις κατηγορίες σε 194 εταιρείες, με τρέχοντες όρους και όχι στοιχεία ημέρας λανσαρίσματος.
Κορυφαίες πιστώσεις AI για startups
Υποβάλετε αίτηση απευθείας μέσω αυτών των επαληθευμένων προγραμμάτων.
Claude (via program) $100,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
OpenAI (via program) $2,500
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Anthropic $20,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
AWS $300,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Google Cloud $350,000
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Lovable Up to $150
Επιλέξιμο για startups αρχικών σταδίων
Πώς να Εκτελέσετε MiniMax χωρίς να Πληρώσετε Τιμή Καταλόγου
Τρεις μοχλοί έχουν σημασία εδώ, σε ακαθάριστη σειρά μεγέθους.
Οι πιστώσεις υπολογιστικής ισχύος υπερτερούν των πιστώσεων μοντέλου. Για έναν προμηθευτή ανοιχτών βαρών, ο λογαριασμός που μπορείτε πραγματικά να διαγράψετε είναι ο λογαριασμός της GPU, όχι ο λογαριασμός των token.
Κάντε cache επιθετικά. Οι αναγνώσεις cache αναφέρονται στα 0,06 $ ανά εκατομμύριο έναντι 0,30 $ για νέα είσοδο, την μεγαλύτερη μοναδική εξοικονόμηση που προσφέρεται.
Τιμολογήστε την επιλογή self-host πριν δεσμευτείτε. Τα βάρη είναι δωρεάν υπό τις άδειες κοινότητας, οπότε η πραγματική σύγκριση είναι ο λογαριασμός της GPU σας έναντι των αναφερόμενων 0,30 $ ανά εκατομμύριο. Με πιστώσεις από το AI Perks, αυτός ο λογαριασμός GPU μπορεί να είναι μηδέν για αρκετό καιρό.
Συχνές Ερωτήσεις
Πόσο κοστίζει το API MiniMax;
Τα MiniMax-M3 και MiniMax-M2.7 αναφέρονται και τα δύο με 0,30 $ ανά εκατομμύριο token εισόδου και 1,20 $ ανά εκατομμύριο εξόδου στην τιμολόγηση pay-as-you-go της MiniMax, που περιγράφεται ως μόνιμη έκπτωση 50% έναντι μιας τιμής αναφοράς 0,60 $ και 2,40 $. Αυτά τα στοιχεία προέρχονται από κάλυψη τρίτων αντί από άμεση ανάγνωση της σελίδας του προμηθευτή, και το κόστος των αιτημάτων άνω των 512.000 token εισόδου δεν έχει δημοσιευτεί. Οι πιστώσεις υπολογιστικής ισχύος που το αντισταθμίζουν παρακολουθούνται στο getaiperks.com.
Δίνει η MiniMax δωρεάν πιστώσεις σε νέους λογαριασμούς;
Κανένα δωρεάν επίπεδο API δεν επιβεβαιώνεται στην τεκμηρίωση της MiniMax. Οδηγοί τρίτων αναφέρουν μια δοκιμαστική πίστωση 15 ¥ για νέους λογαριασμούς, περίπου δύο δολάρια ΗΠΑ με πρόσφατες ισοτιμίες, αλλά ο προμηθευτής δεν έχει δημοσιεύσει αυτό το ποσοστό και δεν θα μπορούσε να επαληθευτεί. Επίσης, δεν βρέθηκε κανένα πρόγραμμα πίστωσης εκκίνησης MiniMax. Το AI Perks παρακολουθεί τις πιστώσεις υπολογιστικής ισχύος που υπάρχουν.
Είναι το MiniMax-M3 ανοιχτού κώδικα;
Το MiniMax-M3 δημοσιεύει ανοιχτά βάρη στο Hugging Face υπό άδεια κοινότητας MiniMax. Οι αναφερόμενες προδιαγραφές το τοποθετούν περίπου στα 428 δισεκατομμύρια συνολικούς παραμέτρους με περίπου 23 δισεκατομμύρια ενεργούς, ένα παράθυρο πλαισίου 1 εκατομμυρίου token, και εγγενή είσοδο κειμένου, εικόνας και βίντεο, κανένα από τα οποία δεν επιβεβαιώθηκε ανεξάρτητα για αυτήν τη σελίδα. Τα ανοιχτά βάρη δεν είναι το ίδιο με τον ανοιχτό κώδικα, και η άδεια φέρει τις δικές της συνθήκες που αξίζει να διαβάσετε πριν από εμπορική χρήση.
Τι κοστίζει το MiniMax H3 ανά δευτερόλεπτο;
Καμία επίσημη τιμή ανά δευτερόλεπτο για το H3 δεν θα μπορούσε να εντοπιστεί. Συγκεντρωτές τρίτων αναφέρουν 0,08 $ ανά δευτερόλεπτο στα 768p και 0,13 $ στα 2K, ενώ μια ξεχωριστή συγκέντρωση τοποθετεί τα 2K σε μια ζώνη 0,073 $ έως 0,120 $. Όλα αυτά δεν έχουν επιβεβαιωθεί από τον προμηθευτή, και δεν συμφωνούν πλήρως μεταξύ τους.
Είναι το MiniMax φθηνότερο από τα μεγάλα αμερικανικά εργαστήρια;
Δεν μπορεί να απαντηθεί από δημόσιους αριθμούς με καμία βεβαιότητα. Οποιαδήποτε πραγματική σύγκριση σημαίνει αναφορά της τρέχουσας τιμής ενός ανταγωνιστή, και αυτές κινούνται αρκετά συχνά ώστε ένα δημοσιευμένο ποσοστό να παλιώνει άσχημα. Οι ανθεκτικές διαφοροποιητικές παράμετροι είναι το αναφερόμενο παράθυρο πλαισίου 1 εκατομμυρίου και τα ανοιχτά βάρη, όχι μια τιμή τίτλου που η ίδια πλαισιώνεται ως προωθητική ενέργεια.
Μπορώ να φιλοξενήσω μοντέλα MiniMax δωρεάν;
Ναι. Τα βάρη M3 και H3 δημοσιεύονται στο Hugging Face υπό άδειες κοινότητας MiniMax, οπότε τα ίδια τα μοντέλα δεν κοστίζουν τίποτα. Το κόστος σας γίνεται ο χρόνος GPU, που είναι ακριβώς αυτό που καλύπτουν τα προγράμματα πιστώσεων cloud και υπολογιστικής ισχύος. Το AI Perks παρακολουθεί 7,7 εκατομμύρια $ σε 194 εταιρείες.
Εγγραφείτε στο getaiperks.com →
Τα βάρη είναι δωρεάν. Κάντε και τις GPU δωρεάν.