AI Perks tarjoaa pääsyn eksklusiivisiin alennuksiin, krediitteihin ja tarjouksiin AI-työkaluissa, pilvipalveluissa ja API-rajapinnoissa auttaakseen startup-yrityksiä ja kehittäjiä säästämään rahaa.

Paljonko ilmaiset CRM-krediitit ovat arvoltaan?
Startupeille tarkoitetut ilmaiset CRM-krediitit vaihtelevat ohjelmittain noin 1 800–14 000 dollarista, ja koska kategoria on täynnä toimittajia, jotka kilpailevat samoista varhaisista asiakkaista, tarjoukset ovat anteliaita verrattuna siihen, mitä pieni tiimi todellisuudessa käyttää.
CRM on yksi harvoista go-to-market-laskuista, jonka startup voi kattaa lähes kokonaan krediiteillä varhaisessa vaiheessa. Vaihtokustannukset ovat korkeat, kun tiimi on asettunut, joten toimittajat maksavat siitä, että he ovat järjestelmä, jolla aloitat.
AI Perks seuraa kategoriassa olevia nykyisiä ehtoja sekä 7,7 miljoonan dollarin edestä krediittejä 194 yritykseltä.
| Toimittaja | Ilmaiset krediitit | Mitä krediiteillä ostetaan |
|---|---|---|
| HubSpot | Jopa 14 000 $ | CRM sekä markkinointi, myynti ja palvelu yhdessä kontaktitietueessa |
| HighLevel | Jopa 12 000 $ | Kaiken kattava CRM sisäänrakennetuilla myyntisuppiloilla, kalentereilla, sähköpostilla ja tekstiviesteillä |
| Freshworks | Jopa 10 000 $ | CRM yhdistettynä asiakaspalveluun ja chattiin |
| Attio | Jopa 5 000 $ | Joustava skeema CRM automaattisella sähköposti- ja kalenterisynkronoinnilla |
| Dynamics 365 | Jopa 5 000 $ | Microsoft Sales, Customer Service ja Business Central -sovellukset |
| Keap | Jopa 3 600 $ | Pienyrityksen CRM automaatiolla, lomakkeilla ja laskutuksella |
| Salesforce | 3 000 $ | Sales Cloud, alusta, johon useimmat yritykset standardisoivat myöhemmin |
| Insightly | 3 000 $ | CRM, joka säilyttää tiedot kaupan jälkeen toimitukseen asti |
| Lightfield | 1 800 $ | AI-natiivi CRM, joka kirjaa sähköpostit, kokoukset ja puhelut puolestasi |
Otsikko yhteensä taulukossa: yli 57 000 dollaria.
Näitä lukuja ei voi verrata rivi riviltä. Suuri krediitti korkeiden listahintojen toimittajaa vastaan voi ostaa vähemmän kuukausia kuin pienempi jossain halvemmassa paikassa. Lue sarake ajonaikana, ei arvona.
Parhaat tekoälypisteet startup-yrityksille
Hae suoraan näiden vahvistettujen ohjelmien kautta.
Claude (via program) $100,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
OpenAI (via program) $2,500
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Anthropic $20,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
AWS $300,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Google Cloud $350,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Lovable Up to $150
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Mihin CRM todella on tarkoitettu
CRM on kestävä, jaettu tietue jokaisesta henkilöstä ja yrityksestä, johon olet ollut yhteydessä, sekä niihin liittyvien kauppojen tila. Sen tehtävä on selviytyä henkilöstön vaihtumisesta, ei tuottaa kojelautoja.
Ennen CRM:ää tämä tietue elää taulukkolaskentaohjelmassa ja kolmen ihmisen sähköpostilaatikoissa. Se toimii hyvin, kunnes ensimmäinen myyjä lähtee, jolloin neljänkymmenen avoimen keskustelun taustalla oleva konteksti lähtee heidän mukanaan.
Kolme tehtävää muodostaa suurimman osan todellisesta käytöstä:
Myyntiputki. Jokainen avoin mahdollisuus, sen vaihe, sen arvo ja seuraava toimenpide. Tämä on osa, jonka perustajat luulevat ostavansa.
Kontaktitietue. Jokainen sähköposti, puhelu, kokous ja tukipyyntö, joka on sidottu yhteen henkilöön ja yhteen yritykseen, jotta kuka tahansa voi poimia langan kylmänä. Tämä on osa, joka todella kasvaa.
Automaatio ja tehtävien siirto. Reititys, muistutukset, sekvenssit ja mekaniikka asiakkaan siirtämiseksi myynnistä käyttöönottoon ja tukeen ilman, että he putoavat pois.
Rehellinen varoitus on, että mikään tästä ei vaadi maksullista ohjelmistoa viidellä asiakkaalla. CRM ansaitsee kustannuksensa, kun useampi kuin yksi henkilö koskettaa samaa tiliä, tai kun et enää pysty pitämään myyntiputkea mielessäsi.
Miten CRM-kustannukset käyttäytyvät skaalautuessa
CRM-hinnoittelu toimii yhdellä kahdesta mittarista, istumapaikkaa kohden tai kontaktia kohden, ja ne epäonnistuvat täysin eri tavoin. Istumapaikkakohtaiset laskut seuraavat henkilöstöä ja pysyvät ennustettavina. Kontaktikohtaiset laskut seuraavat markkinointilistaasi, joka kasvaa riippumatta siitä, kasvaako liikevaihto vai ei.
Tuo toinen mittari on se, missä budjetit rikkoutuvat. Lyijykynä, joka lisää 40 000 ei-muuntuvaa kontaktia, nostaa laskua välittömästi ja ei koskaan nosta liikevaihtoa. HubSpot ja Keap hinnoittelevat kontaktien mukaan, joten listan hygienian ylläpito on kustannusten hallintaa, ei ylläpitotehtävä. Attio, Salesforce, Insightly, Lightfield ja Dynamics 365 hinnoittelevat istumapaikkaa kohden. HighLevel veloittaa kiinteän alustamaksun, minkä vuoksi sen krediitti menee pidemmälle kuin otsikon numero antaa ymmärtää.
Kaksi muuta tekijää vaikuttavat todelliseen laskuun:
Taso-hypyt, ei istumapaikkojen määrä. Ominaisuus, jota lopulta tarvitset, yleensä mukautetut objektit, todellinen raportointi tai työnkulkujen automaatio, sijaitsee julkaisupäivityksen takana, joka maksaa enemmän kuin useita lisäistumapaikkoja. Tiimit suunnittelevat henkilöstön kasvua ja yllättyvät tasosta.
Mittaroidut lisäosat tilauksen ulkopuolella. Sähköposti- ja tekstiviestilähetykset, puhelinminuutit, rikastuskrediitit ja AI-toiminnot laskutetaan yleensä erikseen ja ne jätetään usein pois krediitistä.
Parhaat tekoälypisteet startup-yrityksille
Hae suoraan näiden vahvistettujen ohjelmien kautta.
Claude (via program) $100,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
OpenAI (via program) $2,500
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Anthropic $20,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
AWS $300,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Google Cloud $350,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Lovable Up to $150
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Kuinka valita HubSpotin, Salesforcen, Attion ja muiden välillä
Valitse CRM myyntiprosessisi mukaan, älä suurimman krediitin mukaan. Perustajajohtoinen myynti haluaa jotain, jonka voit konfiguroida iltapäivässä. Markkinointijohtoinen suppilo haluaa kontaktitietueen ja automaation yhdessä objektissa. Yritysasiakkaat haluavat alustan, johon ostajat jo luottavat.
Lyhyt päätösohje:
Perustajajohtoinen myynti, alle noin kolme istumapaikkaa. Attio tai Lightfield. Nopea asennus, automaattinen kaappaus sähköpostista ja kalenterista, ei käyttöönottohanketta. Ostat nopeutta, ja raskaat alustat rankaisevat sinua siitä, ettei sinulla ole myyntioperaatioiden henkilöä.
Markkinointi- tai tuotejohtoinen suppilo. HubSpot CRM startupeille on yleensä vastaus tähän, koska markkinointikontakti, johtopisteet ja kauppa ovat kaikki samaa tietuetta. Budjetoi kontaktien kasvu alusta alkaen.
Toimisto-, palvelu- tai asiakassuppilo-yritykset. HighLevel kiinteällä alustamaksulla, tai Keap, kun laskutus, aikataulutus ja seuranta yhdessä tilauksessa ovat tärkeämpiä kuin CRM:n syvyys.
Yritys- tai säännellyt ostajat. Salesforce, tai Dynamics 365, jos tiimisi asuu jo Microsoft 365:ssä. Ostat integraatiopinnan ja hankinnan mukavuuden, et käyttöliittymää.
Toimitus jatkuu kaupan jälkeen. Insightly pitää asiakastietueen kiinnitettynä projektiin. Tukea painottavat tuotteet. Freshworks kattaa CRM:n ja asiakaspalvelun yhden krediitin alle.
AI Perks listaa, mitkä näistä ovat tällä hetkellä avoimia ohjelmia ja mitä kukin vaatii.
Missä järjestyksessä hakea
Hae ensin CRM:ään, jota jo käytät, sitten yhteen tai kahteen, joihin realistisesti vaihtaisit, ja lopuksi viereisiin go-to-market-työkaluihin. Aikarajoitetut krediitit alkavat palaa päivänä, jona hyväksyt ne, joten järjestä ne sen mukaan, milloin todella käytät niitä.
Ensiksi, CRM, jota jo käytät. Krediitti liitetään laskuun, jonka jo maksat, eikä se vaadi migraatiota. Aloita osoitteesta getaiperks.com ja suodata CRM- ja Myynti-kategorioihin.
Toiseksi, realistiset vaihtoehdot, ennen kuin migraat. Hyväksytty krediitti on laillinen syöte alustapäätökseen, ja hyväksymisasteet vaihtelevat riittävästi, että kahden kädessä pitäminen on hakemisen arvoista.
Kolmanneksi, vierekkäiset kerrokset. Tukialustat, prospektiotietokannat ja sähköposti-infrastruktuuri laskutetaan erikseen CRM:stäsi, joten nämä krediitit kasaantuvat eivätkä mene päällekkäin. Tässä on suurin osa lunastamattomasta rahasta go-to-market-budjetissa.
Viimeiseksi, lyhyet arviointikokeilut. Käynnistä ne viikolla, jolloin aiot suorittaa todellisen testin omilla tiedoillasi.
Yksi asia, joka kannattaa tarkistaa ennen hakemista: useat toimittajat tarjoavat erilaisia summia riippuen siitä, minkä kumppanireitin kautta tarjous tulee, ja korkeimman arvon reitti on harvoin se, joka on toimittajan omalla etusivulla. Kelpoisuus riippuu vaiheesta ja rahoituksesta ja vaihtelee jokaiselle yllä olevalle ohjelmalle, ja nykyiset reitit ja vaatimukset on lueteltu osoitteessa getaiperks.com.
Parhaat tekoälypisteet startup-yrityksille
Hae suoraan näiden vahvistettujen ohjelmien kautta.
Claude (via program) $100,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
OpenAI (via program) $2,500
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Anthropic $20,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
AWS $300,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Google Cloud $350,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Lovable Up to $150
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Mitä perustajat ymmärtävät väärin CRM-krediiteistä
Kallein virhe on ostaa CRM ennen kuin siinä on myyntiprosessi, johon sen voisi laittaa. Kauniisti konfiguroitu tyhjä myyntiputki on kustannus, ja krediittikello käy koko ajan, kun se istuu joutilaana.
Neljä muuta vältettävää mallia:
Valitseminen krediitin koon perusteella. 14 000 dollarin krediitti alustalle, josta luovut kahdeksan kuukauden kuluttua, maksaa enemmän migraatiossa ja uudelleen rakennetuissa automaatioissa kuin se säästi tilausmaksuissa. Valitse sopivuuden mukaan, ja rahoita sitten valinta.
Migraation aliarviointi. Kontaktit ja kaupat viedään puhtaasti ulos. Säikeistetty sähköpostihistoria, mukautetut kentät, työnkulkulogiikka, integraatiot ja jokainen raportti, johon hallituksen esitys riippuu, eivät mene. Se on todellinen lukitus, ja siksi toimittajat ovat valmiita antamaan niin suuria alennuksia etukäteen.
Kontaktimittarin huomiotta jättäminen. Kontaktipohjaisissa suunnitelmissa huonosti hoidettu lista siirtää sinut hiljaa ylempään tasoon. Kuolleiden kontaktien piilottaminen tai poistaminen on säästörivisäästö.
Olettamus, että krediitti kattaa koko laskun. Viestintä-, rikastus- ja AI-ominaisuudet mitataan yleensä sen ulkopuolella, ja erityisesti AI-ominaisuudet ovat mallin API-kutsuja toimittajan brändin takana.
Perustajat, jotka rahoittavat koko go-to-market-kerroksen yhden työkalun sijaan, pääsevät pisimmälle. AI Perks seuraa 7,7 miljoonan dollarin edestä krediittejä 194 yritykseltä, joten CRM, asiakaspalvelupiste, prospektiodata ja AI-ominaisuuksien takana olevat mallikutsut voidaan kaikki kattaa kerralla.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä CRM antaa startupeille eniten ilmaisia krediittejä?
HubSpot tarjoaa suurimman CRM-krediitin kategoriassa jopa 14 000 dollarilla, HighLevel on seuraavana jopa 12 000 dollarilla ja Freshworks jopa 10 000 dollarilla. Otsikkoarvo on huono ainoa kriteeri, koska krediitti kalliita listahintoja vastaan ostaa vähemmän kuukausia. Nykyiset ehdot seurataan osoitteessa getaiperks.com.
Tarvitsenko maksullisen CRM:n ennen liikevaihtoa?
Yleensä ei. Alle noin kymmenen aktiivisen keskustelun kanssa yhden myyjän kanssa riittävät taulukkolaskenta ja kurinalainen sähköpostilaatikko. CRM ansaitsee kustannuksensa hetkellä, jolloin toinen henkilö koskettaa samaa tiliä, tai kun et enää muista jokaisen avoimen kaupan tilaa muistista.
Voinko niputtaa CRM-krediittejä muihin startup-krediitteihin?
Kyllä. CRM, asiakastuki, prospektiodata, sähköpostilähetykset ja pilvi-infrastruktuuri ovat erillisiä laskuja ja erillisiä ohjelmia, joten nuo krediitit lisääntyvät päällekkäin menemisen sijaan. Niputtaminen itse CRM-kategorian sisällä on harvoin hyödyllistä, koska käytät vain yhtä. Yhteensopivat yhdistelmät on listattu osoitteessa getaiperks.com.
Kuinka paljon CRM todella maksaa ilman krediittejä?
Kolmen hengen tiimi aloitusmaksuisella tasolla maksaa tyypillisesti muutamia satoja dollareita kuukaudessa. Sama tiimi ammattiversiossa markkinointiautomaatiolla ja kasvavalla kontaktilistalla saavuttaa yleensä nelinumeroisen summan kuukausittain. Listahinnat muuttuvat usein, joten hinnoittele oma istumapaikka- ja kontaktimääräsi sen sijaan, että luottaisit vertailutaulukkoon.
Onko istumapaikka- vai kontaktikohtainen hinnoittelu parempi startupille?
Istumapaikkakohtainen on ennustettavampi, koska se seuraa numeroa, jota hallitset. Kontaktikohtainen sopii tiimeille, joiden kasvu tulee markkinoinnista eikä henkilöstöstä, mutta se rankaisee suuria epäpätevöityneitä listoja. Jos suunnittelet voimakasta ylemmän suppilon liidien generointia, mallinna kontaktilasku kahdentoista kuukauden ajalle ennen sitoutumista.
Kuinka vaikeaa CRM:ien migraatio on myöhemmin?
Vaikeampaa kuin vientipainike antaa ymmärtää. Kontaktit, yritykset ja kaupat siirtyvät puhtaasti. Sähköpostihistoria, mukautetut objektit, automaatiot, integraatiot ja raportointi eivät siirry, ja niiden uudelleen rakentaminen on yleensä viikkojen työtä. Pidä ensimmäistä todellista CRM-päätöstä puoliksi pysyvänä ja rahoita se asianmukaisesti osoitteessa getaiperks.com.
Tilaa osoitteessa getaiperks.com →
Hallitse myyntiputkea. Anna jonkun muun maksaa ohjelmistosta.