AI Perks tarjoaa pääsyn eksklusiivisiin alennuksiin, krediitteihin ja tarjouksiin AI-työkaluissa, pilvipalveluissa ja API-rajapinnoissa auttaakseen startup-yrityksiä ja kehittäjiä säästämään rahaa.

Kuinka paljon ilmaiset tietoturvatyökalujen krediitit ovat arvokkaita?
Tietoturvakrediitit vaihtelevat noin 2 500 dollarista vaatimustenmukaisuusalustaan jopa 250 000 dollariin verkon ja rajaturvallisuuden osalta. Suurimmat summat ovat siellä, missä tietoturva limittyy infrastruktuurin kanssa, ja pienimmät täsmälleen siellä, missä ensimmäinen yrityssopimus pysähtyy.
Tämä ero ei ole ranking. 2 500 dollarin vaatimustenmukaisuuskrediitti ja 250 000 dollarin verkkokrediitti ostavat erillisiä asioita, ja kasvava yritys tarvitsee lopulta molempia.
AI Perks seuraa tietoturvaohjelmia yhdessä 194 yrityksen 7,7 miljoonan dollarin krediittien kanssa. Kelpoisuus riippuu vaiheesta ja rahoituksesta, ja kunkin ohjelman reaaliaikaiset ehdot on listattu siellä.
Parhaat tekoälypisteet startup-yrityksille
Hae suoraan näiden vahvistettujen ohjelmien kautta.
Cloudflare $250,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Claude (via program) $100,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
OpenAI (via program) $2,500
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Anthropic $20,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
AWS $300,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Google Cloud $350,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Mitä tietoturvatyökalut todella ostavat
Tietoturvatyökalut eivät ole yksi tuote. Se on viisi erillistä hankintaa, jotka perustajat löytävät suunnilleen samassa järjestyksessä, ja lähes aina siksi, että asiakas on pyytänyt, eikä siksi, että insinööri olisi tehnyt niin.
- Vaatimustenmukaisuuden automaatio. Jatkuvat tarkistukset viitekehystä, kuten SOC 2, ISO 27001, HIPAA tai GDPR, sekä tilintarkastajan odottama todistusaineiston kerääminen. Kriittisesti alusta ei ole tilintarkastus. Riippumaton yritys antaa raportin ja laskuttaa erikseen.
- Verkon ja rajaturvallisuus. Verkkosovelluspalomuuri, DDoS-vaimennus, bottien hallinta, nopeusrajoitukset ja Zero Trust -käyttöoikeus sisäisiin työkaluihin. Yhdistettynä CDN:ään ja DNS:ään, minkä vuoksi sen krediitit ovat suurempia kuin muun luokan.
- Identiteetti ja käyttöoikeudet. Yksittäinen kirjautuminen, monitekijätunnistautuminen sekä käyttöoikeuksien myöntäminen ja poistaminen SaaS-pinossasi. Suuri osa tilintarkastuslöydöksistä liittyy tähän.
- Koodin ja riippuvuuksien turvallisuus. Salaisuuksien skannaus, staattinen analyysi ja ilmoitukset haavoittuvista paketeista. Koodi-isäntäsi sisäänrakennetut tasot kattavat yllättävän suuren osan tästä ennen kuin maksat kenellekään.
- Havainnointi ja reagointi. Päätepistepalvelimet, lokien säilytys ja hälytykset. Halvin lykätä ja huonoin jälkiasentaa, kun tietoturvakysely on avoinna.
Vain kaksi ensimmäistä pakotetaan yleensä startupille varhain. Loput saapuvat henkilöstömäärän mukana.
Miten tietoturvakulutus käyttäytyy skaalautuessa
Tietoturva on ainoa startup-pinon rivi, jota käyttö ei ohjaa. Sitä ohjaa henkilöstömäärä ja muiden ihmisten hankintatiimit, joten se ilmestyy askelina käyrän sijaan.
| Laukaiseva tekijä | Mikä alkaa maksaa | Laskun muoto |
|---|---|---|
| Rakentaminen, ei vielä asiakkaita | Ilmaiset tasot kattavat suurimman osan | Käytännössä nolla |
| Ensimmäinen tietoturvakysely | Vaatimustenmukaisuusalustan tilaus | Vuosittainen, hinnoiteltu viitekehystä, minimihinnalla |
| Ensimmäinen tilintarkastusraportti | Riippumaton tilintarkastaja ja tunkeutumistesti | Kaksi erillistä kertaluonteista maksua, toistetaan vuosittain |
| Kasvu yli kourallisen työntekijöiden | Identiteetti, laitteiden hallinta, päätepistepalvelimet, salasananhallinta | Työntekijää, kuukausittain, pysyvästi |
| Ensimmäinen yrityssopimus | Yritystason SSO, auditointilokit, mukautetut ehdot, DDoS-takuut | Tason hyppy, ei käytön lisäystä |
| Säännelty data tai todellinen liikenne | Lokien säilytys, korkeammat WAF-tasot, tukiehdot | Volyymi plus sopimusminimit |
Kolme käyttäytymismallia kannattaa ottaa huomioon.
Se skaalautuu työntekijöiden mukaan, ei tulojen. Vaatimustenmukaisuus, identiteetti, laitteiden hallinta ja päätepisteiden työkalut ovat per käyttäjä. Kaksinkertaistava henkilöstömäärä kaksinkertaistaa tämän laskun, kun taas tulot ovat vuoden jäljessä.
Viitekehykset moninkertaistuvat. SOC 2 ja ISO 27001 limittyvät voimakkaasti valvontatoimien osalta, mutta niitä hinnoitellaan yleensä erillisinä lisäosina, ja myynti terveydenhuoltoon tai EU:hun lisää enemmän. Jokainen on toinen vuotuinen rivi.
Tilaus ei ole kokonaisuus. Vaatimustenmukaisuusalustat myyvät valmiutta. Raportti tulee riippumattomalta yritykseltä ja tunkeutumistesti on kolmas lasku, joten alustan krediitti kattaa ensimmäisen tilintarkastusvuoden ohjelmisto-osuuden, ei koko asiaa.
Parhaat tekoälypisteet startup-yrityksille
Hae suoraan näiden vahvistettujen ohjelmien kautta.
Cloudflare $250,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Claude (via program) $100,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
OpenAI (via program) $2,500
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Anthropic $20,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
AWS $300,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Google Cloud $350,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Tietoturvakrediittiohjelmat vertailussa
Suurimmat tietoturvakrediitit tulevat myyjiltä, jotka myyvät myös infrastruktuuria. Erilliset identiteetti- ja vaatimustenmukaisuusohjelmat ovat paljon pienempiä ja kohdennetumpia, mikä sopii siihen, mitä kukin niistä kompensoi.
| Tarjoaja | Tietoturvataso | Krediittien laajuus | Paras sopivuus |
|---|---|---|---|
| Cloudflare | WAF, DDoS, bottihallinta, Zero Trust, CDN ja DNS | Jopa 250 000 dollaria, suurin luokassa | Kaikki julkisesti näkyvät, alusta alkaen |
| Cloudflare Enterprise -polku | Yritystason sopimusehdot ja tuki | Jopa 50 000 dollaria | Tiimit, jotka kohtaavat yritystason hyppyjä |
| Datadog | Valvonta, lokien säilytys ja turvallisuussignaalit | Jopa 100 000 dollaria | Kun sinulla on valvottavaa infrastruktuuria |
| Auth0 | Asiakasidentiteetti, MFA, yritys-SSO | Jopa 10 000 dollaria | B2B-tuotteet, jotka lähestyvät SAML-pyyntöä |
| Okta | Työvoiman identiteetti, työntekijän SSO, provisiointi | Jopa 8 000 dollaria | Käyttöoikeuksien hallinnan todisteet ensimmäistä tilintarkastusta varten |
| Bastion | Tietoturva ja vaatimustenmukaisuus SOC 2, ISO 27001, ISO 42001 | 5 000 dollaria | Tiimit, jotka haluavat työkaluja ja ohjausta yhdessä |
| Vanta | Vaatimustenmukaisuuden automaatio ja todistusaineiston kerääminen | 2 500 dollaria | Ensimmäinen SOC 2- tai ISO 27001-push |
| Salaisuuksien hallinta, koodin skannaus, pentest, EDR | Tukitasot | Kumppani- ja kiihdytyspolut, summat harvoin julkaistu | Neuvoteltu tapauskohtaisesti |
Jos kuva puuttuu, ohjelma neuvotellaan hakijakohtaisesti julkaisemisen sijaan. Nykyiset summat, kelpoisuus ja ehdot löytyvät osoitteesta AI Perks.
Kuinka valita ja missä järjestyksessä hakea
Hae laskevassa järjestyksessä koon ja vaikeuden mukaan: ensin reuna- ja pilvipalvelut, sitten identiteetti, viimeisenä vaatimustenmukaisuus ja vain, kun määräpäivä on todellinen. Hyväksymismahdollisuudet kaikissa näissä ohjelmissa laskevat yrityksesi ikääntyessä.
Ensin reuna- ja pilvipalvelut. Se on suurin saatavilla oleva yksittäinen summa, se kattaa tietoturvan ja isännöinnin yhdessä apurahassa, ja se on hyödyllinen sinä päivänä, kun julkaiset, eikä sinä päivänä, kun asiakas kysyy. Suodata turvallisuus- ja infrastruktuurikategoriat osoitteessa getaiperks.com.
Sitten identiteetti. Hae, kun tiedät, myytkö ihmisille vai yrityksille, koska nämä tarvitsevat erilaisia tuotteita. Identiteettikrediitti, joka myönnetään ennen kuin sinulla on käyttäjiä, palaa tyhjää tuotetta vastaan.
Viimeisenä, ja harkiten, vaatimustenmukaisuus. Nämä saldot ovat aikarajoitettuja, ja vaatimustenmukaisuusalustan aktivointi ennen todistusaineiston keräämisen aloittamista kuluttaa suurimman osan arvostaan kojelaudalla, jota kukaan ei avaa. Aloita se, kun sopimus, määräpäivä tai hallituksen keskustelu tekee raportista todellisen.
Älä koskaan anna krediitin valita työkalua. WAF:n vaihtaminen tarkoittaa sääntöjen uudelleen virittämistä reaaliaikaisessa liikenteessä, identiteettitarjoajan vaihtaminen tarkoittaa käyttäjien MFA:n uudelleen rekisteröitymistä, ja vaatimustenmukaisuusalustan vaihtaminen kesken syklin tarkoittaa jo kerätyn todistusaineiston uudelleen keräämistä. Ilmainen saldo ei ole muuttosi arvoinen, jota et muuten tekisi.
Pino kerroksittain, ei yhden sisällä. Pilvikrediitit maksavat siitä, missä koodisi ajetaan, mallikrediitit maksavat siitä, mitä se kutsuu, havainnointikrediitit maksavat tietämyksestä, toimiiko se, ja tietoturvakrediitit maksavat reunasta ja paperityöstä. Jokaisesta kerroksesta yhden omistaminen on tapa, jolla tiimit kattavat täyden ensimmäisen vuoden, ja AI Perks auttaa näyttämään, mitkä yhdistelmät ovat todella saatavilla.
Parhaat tekoälypisteet startup-yrityksille
Hae suoraan näiden vahvistettujen ohjelmien kautta.
Cloudflare $250,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Claude (via program) $100,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
OpenAI (via program) $2,500
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Anthropic $20,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
AWS $300,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Google Cloud $350,000
Soveltuu alkuvaiheen startup-yrityksille
Mitä perustajat ymmärtävät väärin tietoturvakrediiteistä
Kaksi kallista virhettä ovat alustatilaus koko vaatimustenmukaisuuden kustannuksena pitäminen ja kehittyneiden työkalujen ostaminen ennen kuin ilmaiset valvontatoimet, joita tilintarkastajat ja asiakkaat todella pyytävät, on kytketty päälle.
- Olettaen, että pilvikrediitit kattavat sen. Tietoturvatyökalut ovat erillisiä SaaS-laskuja. Suuri pilvirahasto ei koske vaatimustenmukaisuus-, identiteetti- tai päätepistevaluujasi, mikä tekee tietoturvakrediitistä lisäosan eikä päällekkäisyyden.
- Ostaa havainnointi ennen perusasioita. Monitekijätunnistautuminen kaikkialla, yksittäinen kirjautuminen, vähiten oikeudet, offsite-varmuuskopiot ja dokumentoitu offboarding-tarkistuslista vastaavat useimpiin tietoturvakyselyihin. Kallis agentti jokaisessa kannettavassa tietokoneessa vastaa hyvin vähän niistä.
- Vaatimustenmukaisuuden aloittaminen liian aikaisin. Raportti ilman asiakkaita, jotka sitä vaativat, on tilaus ja tilintarkastajan maksu, jotka on käytetty tyhjään. Sen aloittaminen viikkoa ennen sopimuksen riippuvuutta on pahempaa: tyypin II raportin havainnointi-ikkuna mitataan kuukausissa, eikä sitä voi lyhentää maksamalla enemmän.
- Ilmaisten tasojen jo tekemien asioiden jättäminen huomiotta. Ilmaiset tasot reunan turvallisuudessa ja riippuvuuksien skannauksessa kattavat merkittävän määrän todellista riskiä, ja niiden rajojen lukeminen on halvempaa kuin mikään krediitti.
- Tasapainon vanheneminen käyttämättömänä. Lunastamaton tai käyttämätön tietoturvakrediitti on arvoltaan tasan nolla, ja kaiken lunastaminen kerralla, jotta useat kellot käyvät rinnakkain, on yleisin tapa, jolla perustajat tuhlaavat sen. AI Perks seuraa ehtoja, jotta hyväksynnät voidaan järjestää todellisen käytön mukaan.
Usein kysytyt kysymykset
Tarjoavatko tietoturvamyyjät todella ilmaisia startup-krediittejä?
Kyllä, kaikilla tasoilla. Cloudflare tarjoaa jopa 250 000 dollaria reuna- ja verkkoturvallisuuteen, Datadog jopa 100 000 dollaria, Auth0 jopa 10 000 dollaria, Okta jopa 8 000 dollaria, Bastion 5 000 dollaria ja Vanta 2 500 dollaria vaatimustenmukaisuuden automaatioon. Useat pienemmät myyjät ylläpitävät kumppanipolkuja ilman julkaistuja summia. Nykyinen kelpoisuus ja ehdot löytyvät osoitteesta getaiperks.com.
Kuinka paljon SOC 2 todella maksaa startupille?
Suhtaudu epäilyksellä mihin tahansa yksittäiseen ilmoitettuun hintaan, koska laajuus määrää sen. Kustannuksia on kolme erillistä: vaatimustenmukaisuusalustan tilaus, raportin myöntävä riippumaton tilintarkastusyritys ja tunkeutumistesti, jota useimmat asiakkaat odottavat sen rinnalla. Krediitti yleensä kompensoi vain ensimmäisen kolmesta, mikä on edelleen toistuva.
Minkä tietoturvatyökalun minun pitäisi ostaa ensimmäisenä?
Reuna- ja verkkosuojaus, koska se on hyödyllinen ennen kuin sinulla on yhtään asiakasta, ja krediitit siellä ovat suurimmat saatavilla olevat. Identiteetti tulee seuraavaksi, vaatimustenmukaisuus vasta, kun sopimus riippuu siitä. Ostaminen tässä järjestyksessä tarkoittaa, että jokainen hankinta on jo työn touhussa, kun seuraavasta tulee kiireellinen.
Voinko pinota tietoturvakrediittejä pilvi- ja tekoälykrediittien kanssa?
Kyllä, ja ne kattavat aidosti erilliset laskut. Pilvikrediitit maksavat laskentatehosta ja tallennustilasta, mallikrediitit maksavat päättelystä, ja tietoturvakrediitit maksavat palomuurista, identiteettitasosta ja vaatimustenmukaisuusalustasta. Useiden pitäminen kerralla on tapa, jolla tiimit rahoittavat ensimmäisen vuoden sen sijaan, että rahoittaisivat vain yhden osan siitä. Katso saatavilla olevat osoitteessa getaiperks.com.
Riittääkö ilmainen taso alkuvaiheen startupille?
Vähäksi aikaa, todellakin kyllä. Ilmaiset tasot reunan turvallisuudessa, riippuvuushälytyksissä ja salaisuuksien skannauksessa kattavat merkittävän osan todellisesta riskistä, ja identiteettitarjoajat sisältävät aktiivisten käyttäjien sallin, joka kestää useimmat prototyypit. Ilmaiset tasot eivät melkein koskaan sisällä yritys-SSO:ta, auditointilokeja ja pitkää lokien säilytystä, mikä on juuri se, mitä hankinta pyytää.
Milloin minun pitäisi aloittaa vaatimustenmukaisuusprosessi?
Kun nimetty asiakas, voimassa oleva sopimus tai sijoittajan vaatimus tekee raportista tarpeellisen, ei ennen sitä eikä viikkoa ennen sen määräpäivää. Tyypin II raportin havainnointi-ikkunaa ei voi lyhentää maksamalla enemmän, joten käytännöllinen vastaus on aloittaa yksi sykli ennen odotettua sopimusta. Ohjelman ehdot on seurattu osoitteessa getaiperks.com.
Tilaa osoitteessa getaiperks.com →
Valitse tietoturvapino, jonka edelleen valitsisit listahinnalla, ja anna sitten jonkun muun maksaa ensimmäinen vuosi.