AI Perks-ը տրամադրում է մուտք դեպի բացառիկ զեղdelays, կdelays delay և deal AI գործիqualifications, ամdelays delays delay API- delays dles, delay startap-delays delay ders delay delays delete.

Ի՞նչ փոխվեց GPT-5.4-ի և GPT-5.6-ի միջև:
GPT-5.6-ը նույն մոդելային գծի ձևն ունի, ինչ GPT-5.4-ը՝ 20% ավելի էժան միջին մակարդակում և 3.75 անգամ ավելի էժան փոքր մակարդակում։ Դրոշակակիրը լիովին այլ տեղ է տեղափոխվել, դեպի gpt-6-astra՝ 10.00$ մուտքագրման և 50.00$ ելքագրման համար մեկ միլիոն տոկենի հաշվով:
Փոխվել են երեք բան, և միայն մեկը հաշիվի վրա գտնվող թիվն է։
Առաջինը փոխվեցին անունները։ 2026 թվականի հուլիսին OpenAI-ը հանեց Instant, Thinking, mini և nano պիտակները Sol, Terra և Luna-ի փոխարեն։ Այսպիսով, gpt-5.6-sol, gpt-5.6-terra և gpt-5.6-luna-ն մեկ թողարկման մակարդակներ են, ոչ թե երեք արտադրանք։
Միջին մակարդակը ավելի էժանացավ։ gpt-5.4-ը $2.50/$15.00-ով տեղի է տալիս gpt-5.6-terra-ին $2.00/$12.00-ով։
Փոքր մակարդակը փլուզվեց։ gpt-5.4-mini-ն $0.75/$4.50-ով տեղի է տալիս gpt-5.6-luna-ին $0.20/$1.20-ով։
Ստորև բերված յուրաքանչյուր թվի ստուգում է կատարվել վաճառողների սեփական փաստաթղթերի համաձայն 2026 թվականի սեպտեմբերի 16-ին։ AI Perks հետևում է 7.7 միլիոն դոլարի վարկեր 194 ընկերություններում, որոնք ճիշտ փոխհատուցում են այս հաշիվները։
Լավագույն AI ֆինանսավորում՝ ստարտափների համար
Դիմեք անմիջապես այս հավաստագրված ծրագրերի միջոցով:
Claude (via program) $100,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
OpenAI (via program) $2,500
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Anthropic $20,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
AWS $300,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Google Cloud $350,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Lovable Up to $150
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
GPT-5.4 vs GPT-5.6: Բոլոր ընթացիկ գները
Բոլոր թվերը ցույց են տալիս ԱՄՆ դոլարը մեկ միլիոն տոկենի համար, դասավորված ըստ ընդհանուր արժեքի։ Աջ սյունակը մեր հաշվարկն է ցուցադրված գների վրա, ոչ թե վաճառողի կողմից ներկայացված թիվը:
| OpenAI մոդել | Մուտքագրում / 1Մ | Ելքագրում / 1Մ | 1Մ մուտք + 1Մ ելք (մոտավոր) |
|---|---|---|---|
| gpt-6-astra | $10.00 | $50.00 | $60.00 |
| gpt-5.5 | $5.00 | $30.00 | $35.00 |
| gpt-5.6-sol | $4.00 | $20.00 | $24.00 |
| gpt-5.4 | $2.50 | $15.00 | $17.50 |
| gpt-5.6-terra | $2.00 | $12.00 | $14.00 |
| gpt-5.4-mini | $0.75 | $4.50 | $5.25 |
| gpt-5.4-nano | $0.20 | $1.25 | $1.45 |
| gpt-5.6-luna | $0.20 | $1.20 | $1.40 |
Ելքագրումը 6 անգամ ավելի թանկ է, քան մուտքագրումը OpenAI-ի մակարդակների մեծ մասում։ gpt-5.4, terra, luna, mini և gpt-5.5 բոլորը գործում են 6x բազմապատկիչով, իսկ gpt-5.4-nano-ն՝ 6.25x, իսկ gpt-5.6-sol-ը՝ 5x։ Ձեր հաշիվը պայմանավորված է նրանով, թե որքան բառերով եք լրացնում ձեր պատասխանները, այլ ոչ թե նրանով, թե որքան կոնտեքստ եք ներմուծում։
gpt-5.5-ն ավելի թանկ է, քան gpt-5.6-sol-ը։ $5.00/$30.00 գներով այն 46% ավելի թանկ է, քան sol-ը մեկ միլիոն մուտքագրման և ելքագրման համար։
Մեկ շեմ, որը պետք է պլանավորել. gpt-6-astra-ն 200,000 տոկենից ավելի կոնտեքստի համար գանձում է $20.00/$75.00։ 50 միլիոն մուտքագրում / 10 միլիոն ելքագրում ամսվա ընթացքում դա կազմում է $1,750՝ $1,000-ի փոխարեն, 75% պրեմիում։
Ի՞նչ եղավ GPT-5.4 mini-ի հետ:
gpt-5.4-mini-ն $0.75/$4.50-ով ճիշտ 3.75 անգամ ավելի էժան է ինչպես մուտքագրման, այնպես էլ ելքագրման համար, քան gpt-5.6-luna-ն $0.20/$1.20-ով։ Նոր աշխատանքի համար mini-ն օգտագործելու համար գների որևէ ցուցադրված առավելություն չի մնացել:
Հարաբերակցությունը նույնական է երկու կողմերում, ինչը համեմատությունը անսովոր պարզ է դարձնում։ Միլիոնավոր մուտքագրում և ելքագրում արժեցող աշխատանքը mini-ի վրա կազմում է $5.25, իսկ luna-ի վրա՝ $1.40, այսինքն՝ 73% կրճատում։
Luna-ն նաև կլանում է հին հատակը։ gpt-5.4-nano-ն ցուցակված է $0.20/$1.25, այնպես որ luna-ն համընկնում է նրա հետ մուտքագրման հարցում և մի փոքր ավելի էժան է ելքագրման հարցում։ Մեկ մակարդակ այժմ ծածկում է OpenAI-ի տիրույթի ներքևի մասը, որտեղ նախկինում եղել են երկու մակարդակ։
gpt-5.4-mini և gpt-5.4-nano-ն դեռևս գտնվում են OpenAI-ի ընթացիկ գնացուցակում և դեռևս հաշվարկելի են։ Կետը ոչ թե այն է, որ դրանք անհետանում են, այլ այն, որ դրանք արժեն 3.75x և 1.04x ավելի շատ, քան ձեր առջև գտնվող մակարդակը։
Եթե փոքր մակարդակը ձեր ծավալի հիմքն է, ապա վարկերն ավելի կարևոր են, քան գների ցուցակը։ AI Perks ծածկում է մոդելային, ամպային և ենթակառուցվածքային վարկերը։
Լավագույն AI ֆինանսավորում՝ ստարտափների համար
Դիմեք անմիջապես այս հավաստագրված ծրագրերի միջոցով:
Claude (via program) $100,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
OpenAI (via program) $2,500
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Anthropic $20,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
AWS $300,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Google Cloud $350,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Lovable Up to $150
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Այս մոդելներն արժեն իրական ծավալի դեպքում
Ամսական 50 միլիոն մուտքագրված և 10 միլիոն ելքային տոկենների դեպքում, gpt-5.4-ն արժենում է մոտավորապես 275 դոլար, իսկ gpt-5.6-terra-ն՝ մոտավորապես 220 դոլար։ Սրանք մոտավոր հաշվարկներ են՝ հիմնված ցուցադրված գների վրա, առանց զեղչերի, խմբավորման կամ քեշավորման կիրառման:
| Մոդել | Մուտքագրման արժեք | Ելքագրման արժեք | Ամսական ընդհանուր (մոտավոր) |
|---|---|---|---|
| gpt-6-astra | $500.00 | $500.00 | $1,000.00 |
| gpt-5.5 | $250.00 | $300.00 | $550.00 |
| gpt-5.6-sol | $200.00 | $200.00 | $400.00 |
| gpt-5.4 | $125.00 | $150.00 | $275.00 |
| gpt-5.6-terra | $100.00 | $120.00 | $220.00 |
| gpt-5.4-mini | $37.50 | $45.00 | $82.50 |
| gpt-5.6-luna | $10.00 | $12.00 | $22.00 |
Մեկ վաճառողի ընթացիկ տողի վերին և ստորին մասի միջև տարբերությունը այս ծավալի դեպքում կազմում է 45 անգամ։ Մակարդակի ընտրությունը ավելի մեծ լծակ է, քան վաճառողի ընտրությունը, և շատ ավելի մեծ, քան հրահանգների կրճատումը։
Այստեղ միջին մակարդակի մեկ տարվա հետազոտումը մի քանի հազար դոլար է, ինչը շատ ավելի քիչ է, քան մեկ վարկի մոտեցումը։ AI Perks -ը այնտեղ է, որտեղ պետք է դրանք գտնել։
Ինչպես է OpenAI-ը համեմատվում Anthropic-ի հետ 2026 թվականի սեպտեմբերին
Claude Sonnet 5-ը $2/$10 գներով ներկայումս ավելի էժան է, քան gpt-5.6-terra-ն $2/$12-ով։ Նույնական մուտքագրման գին, 17% ավելի էժան ելքագրում, և մեր հաշվարկներով՝ 12.00$ ընդդեմ 14.00$ մեկ միլիոն մուտքագրման և ելքագրման համար:
| Anthropic մոդել | Մուտքագրում / 1Մ | Ելքագրում / 1Մ | 1Մ մուտք + 1Մ ելք (մոտավոր) |
|---|---|---|---|
| Claude Fable 5.1 | $10.00 | $50.00 | $60.00 |
| Claude Mythos 5.1 | $10.00 | $50.00 | $60.00 |
| Claude Opus 5 | $5.00 | $25.00 | $30.00 |
| Claude Sonnet 5 | $2.00 | $10.00 | $12.00 |
| Claude Haiku 4.5 | $1.00 | $5.00 | $6.00 |
Ահա այն մասը, որը գրեթե ոչ ոք չի գրել։ Anthropic-ը նախատեսել էր Sonnet 5-ը $2/$10-ից բարձրացնել $3/$15-ի, 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից, և չեղարկեց դա։ Դրա գների էջում նշված է, որ բարձրացումը «չի կայանա»։ Սեպտեմբերի 31-ի համար ներկայացված որպես ներածական գինը այժմ պարզապես ստանդարտ գինն է։
Այդ չեղարկումը փոխեց, թե ով է հաղթում միջին մակարդակում։ Նախատեսված $3/$15 գներով, Sonnet 5-ը մեկ միլիոն մուտքագրման և ելքագրման համար կկազմեր $18.00՝ terra-ի $14.00-ի դիմաց, ինչը OpenAI-ը կդարձներ 22% ավելի էժան։ Գործող գնով, Sonnet 5-ը terra-ից 14% ավելի էժան է։ Գնի բարձրացումը, որը երբեք չի տեղի ունեցել, փոխեց «որն է ամենաէժան միջին մակարդակը» հարցի պատասխանը ամբողջ եռամսյակի ընթացքում։
Մեկ կառուցվածքային նշում։ Anthropic-ը գործում է 5x ելքային բազմապատկիչ իր ողջ տիրույթում, մինչդեռ OpenAI-ի մոտ 6x-ը գործում է մեծ մասամբ, այնպես որ Anthropic-ը համեմատաբար ավելի էժան է դառնում, որքան շատ է ձեր աշխատանքը ստեղծում, այլ ոչ թե կարդում։ Claude Opus 5-ը, որը թողարկվել է 2026 թվականի հուլիսի 24-ին, պահպանում է նույն $5/$25 գինը, ինչ Opus 4.8-ը։
Meta-ն Muse Spark 1.1-ից մինչև 1.3 գները սահմանում է $1.25/$4.25, 3.4x ելքային բազմապատկիչով և այստեղ ամենաթանկարժեքը։ Նրա Contributor մակարդակը իջնում է $0.10/$0.20-ի, բացառիկ պայմանով, որ Meta-ն մարզվում է ձեր հրահանգների և պատասխանների վրա։ Meta-ն Muse-ի համար ստարտափ վարկի ծրագիր չունի, այնպես որ այդ հաշիվը ամբողջությամբ ձերն է։
Երկու դիտավորյալ բացառում։ xAI տոկեն գները այստեղ չեն տպագրվում, քանի որ հրապարակված աղբյուրները ուժեղ հակասում են, այնպես որ Grok-ը գնահատեք xAI-ի սեփական կոնսոլում։ Gemini-ն բաց է թողնվում, քանի որ նրա գները չեն ստուգվել այս էջի համար, և ենթադրյալ թիվը ավելի քիչ արժեք ունի, քան ոչինչ։
Լավագույն AI ֆինանսավորում՝ ստարտափների համար
Դիմեք անմիջապես այս հավաստագրված ծրագրերի միջոցով:
Claude (via program) $100,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
OpenAI (via program) $2,500
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Anthropic $20,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
AWS $300,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Google Cloud $350,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Lovable Up to $150
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Դեկտեմբերյան փակումը որոշ թիմերի համար գնի բարձրացում է
OpenAI-ը փակում է gpt-5, gpt-5-mini և gpt-5-nano API-ները 2026 թվականի դեկտեմբերի 10-ին։ Մի սկսեք նոր նախագծեր դրանց վրա և բյուջե հատկացրեք միգրացիայի համար, քանի որ երեքից երկուսի համար դա բարձրացում է։
| Հին մոդել | Գին | Մոտակա ընթացիկ մակարդակ | Փոփոխություն 1Մ մուտք + ելքի համար (մոտավոր) |
|---|---|---|---|
| gpt-5 ($1.25/$10.00) | $11.25 | gpt-5.6-terra ($14.00) | +24% |
| gpt-5-mini ($0.25/$2.00) | $2.25 | gpt-5.6-luna ($1.40) | -38% |
| gpt-5-nano ($0.05/$0.40) | $0.45 | gpt-5.6-luna ($1.40) | +211% |
Հին շարքը գործում էր 8x ելքային բազմապատկիչ terra-ի և luna-ի 6x-ի դիմաց, ինչի պատճառով փոփոխությունը այնքան է տարբերվում ըստ մակարդակի։ gpt-5-nano-ի վրա գտնվող թիմերը կանգնած են մոտավորապես երեք անգամ ավելի բարձր տոկենային արժեքի առաջ, և սա այն միգրացիան է, որը դեռ ոչ ոք չի հաշվարկել։
Ո՞ր մակարդակը հարմար է ձեր աշխատանքին
Նախ ընտրեք ելքագրման ծավալի և հնարավորության համաձայն, ապա ստուգեք մուտքագրման գինը։ Ելքագրումը գործում է OpenAI-ում և Anthropic-ում 5-ից 6 անգամ ավելի բարձր, քան մուտքագրումը, այնպես որ այն որոշում է հաշիվը։
| Եթե ձեր աշխատանքը | Սկսեք | Մոտավոր արժեք 1Մ մուտք + ելքի համար |
|---|---|---|
| Բարձր ծավալի դասակարգում, երթուղավորում, արդյունահանում | gpt-5.6-luna | $1.40 |
| Ապրանքի առանձնահատկություններ, զրույց, ամփոփում | gpt-5.6-terra կամ Claude Sonnet 5 | $14.00 / $12.00 |
| Ծանր մտորումներ, գործակալներ, երկար գործիքային շղթաներ | gpt-5.6-sol կամ Claude Opus 5 | $24.00 / $30.00 |
| Առաջատար որակ, արժեքը երկրորդական է | gpt-6-astra կամ Claude Fable 5.1 | $60.00 / $60.00 |
| Ամեն ինչ դեռևս gpt-5.4-mini-ի վրա | gpt-5.6-luna | 3.75 անգամ ավելի էժան |
Հնարավորությունները միակ փոփոխականն են, որը այս էջը չի ծածկում։ Այստեղ չեն ներկայացված որևէ կատարողականի չափանիշներ, կոնտեքստային պատուհաններ կամ որակի վարկանիշներ, քանի որ դրանք չեն ստուգվել։ Չստուգված հնարավորության պահանջը այն է, ինչը էժան մակարդակը թանկարժեք է դարձնում։
Նախ փորձարկեք երկու մակարդակ ձեր սեփական գնահատման հավաքածուի վրա։ Luna-ն և terra-ն 10x տարբերվում են, ինչը իրական հանդուրժողականություն է տալիս մի փոքր ավելի վատ պատասխանի համար։
Ապա ապահովեք հաշվի ծախսերի ծածկույթը։ AI Perks հետևում է 7.7 միլիոն դոլարի վարկեր 194 ընկերություններում, ներառյալ վերը նշված բոլոր մոդել մատակարարները։
Լավագույն AI ֆինանսավորում՝ ստարտափների համար
Դիմեք անմիջապես այս հավաստագրված ծրագրերի միջոցով:
Claude (via program) $100,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
OpenAI (via program) $2,500
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Anthropic $20,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
AWS $300,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Google Cloud $350,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Lovable Up to $150
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Հաճախ տրվող հարցեր
Արդյո՞ք GPT-5.6-ը ավելի էժան է, քան GPT-5.4-ը։
Այո։ gpt-5.6-terra-ն ցուցակված է $2.00 մուտքագրման և $12.00 ելքագրման համար մեկ միլիոն տոկենի հաշվով՝ gpt-5.4-ի $2.50 և $15.00-ի դիմաց, ինչը 20% կրճատում է երկու կողմերում։ Մեկ միլիոն մուտքագրված և մեկ միլիոն ելքային տոկենների մշակումը արժենում է մոտավորապես $14.00 terra-ի վրա՝ $17.50-ի դիմաց gpt-5.4-ի վրա, հիմնված OpenAI-ի սեփական ցուցադրված գների վրա։
Որքա՞ն արժեն GPT-5.4 mini-ն։
gpt-5.4-mini-ն ցուցակված է $0.75 մեկ միլիոն մուտքագրման տոկենի համար և $4.50 մեկ միլիոն ելքագրման տոկենի համար։ Դրա փոխարինող gpt-5.6-luna-ն ցուցակված է $0.20 և $1.20, ճիշտ 3.75 անգամ ավելի էժան երկու կողմերում։ Աշխատանքները, որոնք դեռևս գործում են mini-ի վրա, վճարում են պրեմիում առանց որևէ ցուցադրված առավելության։ Վարկերը, որոնք փոխհատուցում են այն, հետևում են AI Perks-ում։
Ի՞նչ են Sol, Terra և Luna:
Դրանք OpenAI-ի մակարդակի անուններն են, որոնք ներկայացվել են 2026 թվականի հուլիսին՝ փոխարինելու ավելի հին Instant, Thinking, mini և nano պիտակները։ Sol-ը $4.00/$20.00 մակարդակն է, Terra-ն՝ $2.00/$12.00, իսկ Luna-ն՝ $0.20/$1.20, ամենաէժան ընթացիկ OpenAI մակարդակը։ Այս երեքից վերև գտնվող դրոշակիրը gpt-6-astra-ն է $10.00/$50.00 գնով։
Արդյո՞ք Anthropic-ը բարձրացրել է Claude Sonnet 5-ի գները։
Ոչ։ Anthropic-ը նախատեսել էր Sonnet 5-ը $2/$10-ից $3/$15-ի բարձրացնել մեկ միլիոն տոկենի համար 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ին, ապա չեղարկեց դա։ Դրա գների էջում նշված է, որ բարձրացումը «չի կայանա», այնպես որ $2/$10-ը այժմ ստանդարտ գինն է, այլ ոչ թե ներածական գինը։ Սա Sonnet 5-ը ելքագրման հարցում ավելի էժան է պահում, քան gpt-5.6-terra-ն։
Ե՞րբ են հին GPT-5 մոդելները փակվելու։
OpenAI-ը սահմանել է 2026 թվականի դեկտեմբերի 10-ը որպես API փակման ամսաթիվ gpt-5, gpt-5-mini և gpt-5-nano մոդելների համար, այնպես որ մի սկսեք նոր նախագծեր դրանց վրա։ gpt-5-nano-ի վրա գտնվող թիմերը $0.05/$0.40 գնով կանգնած են ամենամեծ աճի առաջ, քանի որ մոտակա ընթացիկ մակարդակը արժենում է մոտավորապես երեք անգամ ավելի շատ մեկ միլիոն տոկենի հաշվով։
Ո՞ր մոդելն է ամենաէժան բարձր ելքագրման ծավալի համար։
Այստեղ ստուգված գների մեջ, gpt-5.6-luna-ն $1.20 մեկ միլիոն ելքագրման տոկենի համար ամենաէժան ընթացիկ OpenAI մակարդակն է, իսկ Claude Haiku 4.5-ը $5.00-ով Anthropic-ի մոդելն է։ Meta Muse Spark-ը աշխատում է $4.25 ելքագրում $1.25 մուտքագրման դիմաց, որը ամեն նեղ բազմապատկիչն է ցանկացած մատակարարի ցուցակված։ Բոլորը ծածկող վարկերը գտնվում են AI Perks-ում։
Բաժանորդագրվեք getaiperks.com կայքում →
Ընտրեք ճիշտ մակարդակը, ապա դադարեք վճարել դրա համար: