AI Perks-ը տրամադրում է մուտք դեպի բացառիկ զեղdelays, կdelays delay և deal AI գործիqualifications, ամdelays delays delay API- delays dles, delay startap-delays delay ders delay delays delete.

GPT-6 Astra-ն և Claude Fable 5.1-ը Ճիշտ Նույն Գինն Ունեն
Երկու առաջատար մոդելներն արժեն 10 դոլար մեկ միլիոն մուտքային տոկենի համար և 50 դոլար մեկ միլիոն ելքային տոկենի համար։ Մեկ միլիոն տոկեն մուտք և մեկ միլիոն ելք միասին կազմում է 60 դոլար, այսպիսով, ընտրությունը դրանց միջև գնային որոշում չէ։
Այստեղ բոլոր թվերը ստուգվել են 2026 թվականի սեպտեմբերի 16-ին OpenAI-ի և Anthropic-ի սեփական գնացուցակների էջերում։ Astra-ն թողարկվել է 2026 թվականի սեպտեմբերի 3-4-ին, իսկ Fable 5.1-ը՝ նույն ամսին, ուստի հրապարակված շատ համեմատություններ դեռևս հիմնված են թողարկումից առաջ եղած լուրերի վրա։
Նույնական գինը ամենաանհետաքրքիր փաստն է այստեղ։ Դրանք իրարից տարբերվում են այն սանդուղքով, որը յուրաքանչյուրը կառուցել է իր տակ, և հենց այնտեղ է որոշվում ձեր հաշիվը։
AI Perks -ը հետևում է 7.7 միլիոն դոլարի վարկերին 194 ընկերություններում, ինչը ստորև բերված յուրաքանչյուր թվի մյուս կեսն է։
Լավագույն AI ֆինանսավորում՝ ստարտափների համար
Դիմեք անմիջապես այս հավաստագրված ծրագրերի միջոցով:
Claude (via program) $100,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
OpenAI (via program) $2,500
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Anthropic $20,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
AWS $300,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Google Cloud $350,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Lovable Up to $150
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
GPT-6 Astra-ն ընդդեմ Claude Opus 5-ի. Opus 5-ը Կիսով չափ էժան է
Claude Opus 5-ը արժեն 5 դոլար մուտքային և 25 դոլար ելքային մեկ միլիոն տոկենի համար, ինչը ճիշտ կեսն է gpt-6-astra-ի երկու կողմերում։ GPT-6-ը Opus 5-ի համեմատը նշանակում է OpenAI-ի ընթացիկ առաջատարը համեմատել Anthropic-ի երկրորդ սանդղակի հետ։
| Մոդել | Մուտք / 1 միլիոն | Ելք / 1 միլիոն | 1 միլիոն մուտք + 1 միլիոն ելք |
|---|---|---|---|
| gpt-6-astra | 10.00$ | 50.00$ | 60.00$ |
| Claude Fable 5.1 | 10.00$ | 50.00$ | 60.00$ |
| Claude Opus 5 | 5.00$ | 25.00$ | 30.00$ |
Այս հոդվածի ընդհանուր սյունակները և տոկոսային տարբերությունները գնահատականներ են, որոնք ստացվել են նշված մուտքային և ելքային գներից։
Այս անհամապատասխանությունն ամենատարածված սխալն է այստեղ։ Fable 5.1-ը Anthropic-ի Mythos-դասի վերին մակարդակն է և Astra-ի իրական հակադիրը։ Opus 5-ը մեկ աստիճան ցածր է, թողարկվել է 2026 թվականի հուլիսի 24-ին Opus 4.8-ի նույն գնով։ AI Perks -ը հետևում է վարկերին երկու մոդելների համար։
Երկու Սանդուղքները, Յուրաքանչյուր Ընթացիկ Մակարդակ
OpenAI-ը հրապարակում է ութ ընթացիկ մոդել՝ 1.40$ մինչև 60$ մեկ միլիոն տոկենի մուտքի և ելքի համար։ Anthropic-ը հրապարակում է հինգ, 6$ մինչև 60$։ Վերին մակարդակները համընկնում են, ստորին մակարդակները՝ ոչ։
| Մոդել | Մուտք / 1 միլիոն | Ելք / 1 միլիոն | 1 միլիոն մուտք + 1 միլիոն ելք |
|---|---|---|---|
| gpt-6-astra, 200k կոնտեքստից բարձր | 20.00$ | 75.00$ | 95.00$ |
| gpt-6-astra | 10.00$ | 50.00$ | 60.00$ |
| Claude Fable 5.1 | 10.00$ | 50.00$ | 60.00$ |
| Claude Mythos 5.1 | 10.00$ | 50.00$ | 60.00$ |
| gpt-5.5 | 5.00$ | 30.00$ | 35.00$ |
| Claude Opus 5 | 5.00$ | 25.00$ | 30.00$ |
| gpt-5.6-sol | 4.00$ | 20.00$ | 24.00$ |
| gpt-5.4 | 2.50$ | 15.00$ | 17.50$ |
| gpt-5.6-terra | 2.00$ | 12.00$ | 14.00$ |
| Claude Sonnet 5 | 2.00$ | 10.00$ | 12.00$ |
| Claude Haiku 4.5 | 1.00$ | 5.00$ | 6.00$ |
| Meta Muse Spark 1.1 - 1.3 | 1.25$ | 4.25$ | 5.50$ |
| gpt-5.4-mini | 0.75$ | 4.50$ | 5.25$ |
| gpt-5.4-nano | 0.20$ | 1.25$ | 1.45$ |
| gpt-5.6-luna | 0.20$ | 1.20$ | 1.40$ |
| Meta Muse Spark Contributor | 0.10$ | 0.20$ | 0.30$ |
Claude Mythos 5.1-ը համընկնում է Fable-ի հետ, բայց սահմանափակ հասանելիություն ունի, ուստի Fable-ը Anthropic-ի գործնական վերին սահմանն է։ Meta Muse Image-ը 0.01$ է մեկ պատկերի համար, իսկ Contributor մակարդակը էժան է, քանի որ Meta-ն մարզվում է ձեր հուշումների և լրացումների վրա։
Երկու միտումներով տարբերություններ։ xAI Grok տոկենների գները տարբեր աղբյուրներում անհամաձայն են, ուստի գները տարբերվում են մոդելով, և xAI կոնսոլը տեղն է, որտեղ կարող եք կարդալ դրանց մասին։ Gemini-ի գները այստեղ չեն ստուգվել և թողնված են, այլ ոչ թե ենթադրված։
Լավագույն AI ֆինանսավորում՝ ստարտափների համար
Դիմեք անմիջապես այս հավաստագրված ծրագրերի միջոցով:
Claude (via program) $100,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
OpenAI (via program) $2,500
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Anthropic $20,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
AWS $300,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Google Cloud $350,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Lovable Up to $150
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Որտեղ իրականում տարբերվում են երկու խաղադրույքները
OpenAI-ը խաղադրույք է դնում լայն տեսականիի և ցածր ստորին սահմանի վրա, որը ֆինանսավորվում է երկար կոնտեքստի լրացուցիչ վճարով և ավելի արագ հնացման ցիկլով։ Anthropic-ը խաղադրույք է դնում նեղ, հարթ, կայուն սանդուղքի վրա՝ առանց գրանցված լրացուցիչ վճարի։
OpenAI-ը գանձում է ավելի շատ 200,000 տոկենից վեր, . gpt-6-astra-ի հարցում այդ շեմը հատելու դեպքում արժեն 20$ մուտքային և 75$ ելքային. 95$ մեկ միլիոն մուտքի և ելքի համար, 58% ավելի, քան ստանդարտ սակագինը։ Anthropic-ը չունի համարժեք երկար կոնտեքստային մակարդակ Fable 5.1-ի համար, ուստի 200k-ից հետո OpenAI-ի հարցումն ավելի թանկ է։
Anthropic-ը ելքային գները սահմանում է ճիշտ 5 անգամ ավելի, քան մուտքային ցանկացած մակարդակում։ Fable, Mythos, Opus 5, Sonnet 5 և Haiku 4.5 բոլորը պահպանում են 5x բազմապատկիչը։ OpenAI-ի բազմապատկիչները տատանվում են 5x Astra-ի և Sol-ի վրա մինչև 6x Terra-ի, Luna-ի, gpt-5.5-ի և gpt-5.4-ի վրա, և 6.25x gpt-5.4-nano-ի վրա։ Claude գծի ներսում մակարդակներ փոխելը մաքուր կերպով վերագնահատում է ձեր հաշիվը. OpenAI գծի ներսում այն նույնպես փոխում է ձևը։
Դեկտեմբերյան հնացումը արդյունավետ գնի բարձրացում է։ Հնացած gpt-5 շարքը, 1.25$ և 10$, կփակվի 2026 թվականի դեկտեմբերի 10-ին։ Նրա մոտակա ընթացիկ փոխարինողը՝ gpt-5.6-terra-ն 2$ և 12$ արժեքով, կկազմի 14$ մեկ միլիոն մուտքի և ելքի համար՝ 11.25$ դիմաց, մոտավորապես 24% ավելի։ Ստորին մասում ավելի կտրուկ է. gpt-5-nano 0.45$ համադրությամբ դառնում է gpt-5.6-luna 1.40$ արժեքով, մոտավորապես 3.1 անգամ ավելի թանկ։ Բյուջեավորեք դրան, միայն մի կետը միացնելով չփոխեք։
Anthropic-ը չեղարկեց գնի բարձրացումը՝ փոխարենը մեկը մատակարարելով։ Sonnet 5-ը պետք է բարձրանար 2$ և 10$ -ից մինչև 3$ և 15$ 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ին։ Anthropic-ի գնացուցակի էջում այժմ նշված է. «2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ին նախատեսված 3$ / 15$ մեկ միլիոն մուտքային / ելքային տոկենների համար աճը չի կատարվի»։ Սա 33% խնայողություն է՝ համեմատած բյուջետավորված գնի հետ, և եռամսյակի ամենաքիչ հաշվետվող գնի փաստը։
Յուրաքանչյուր Սանդուղքի Իրական Ամսական Ծավալով Արժեքը
Ամսական 10 միլիոն մուտքային և 2 միլիոն ելքային տոկեն ծավալի դեպքում երկու առաջատար մոդելներն արժեն մոտ 200$։ Եթե նույն երթևեկությունը ճիշտ ուղղեք, OpenAI սանդուղքը կկազմի մոտ 24$, Claude սանդուղքը՝ մոտ 38$։
| Ամսական ծավալ | gpt-6-astra | Claude Fable 5.1 | Claude Opus 5 | Claude Sonnet 5 | gpt-5.6-luna |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 միլիոն մուտք / 200 հազար ելք | 20$ | 20$ | 10$ | 4$ | 0.44$ |
| 10 միլիոն մուտք / 2 միլիոն ելք | 200$ | 200$ | 100$ | 40$ | 4.40$ |
| 100 միլիոն մուտք / 20 միլիոն ելք | 2,000$ | 2,000$ | 1,000$ | 400$ | 44$ |
Գնահատականները, որոնք ստացվել են վերևում նշված գնացուցակներից, լրիվ սակագնով, առանց խմբաքանակի կամ քեշավորման զեղչի։
Ուղարկեք այդ 10 միլիոն մուտքային / 2 միլիոն ելքային ծավալի 90%-ը ամենաէժան մակարդակին և 10%-ը՝ աստիճանաբար բարձրացնելով։ OpenAI-ի դեպքում Luna-ն կկազմի 3.96$ իսկ Astra-ն՝ 20$: մոտավորապես 24$ ամսական, 88% կրճատում։ Anthropic-ի դեպքում Haiku 4.5-ը կկազմի 18$ իսկ Fable-ը՝ 20$: մոտավորապես 38$՝ 81% կրճատում։
Նույն ռազմավարությունը, տարբեր արդյունք, քանի որ ստորին սահմանը ավելի կարևոր է, քան վերին սահմանը։ Առաջատար մոդելները հավասարվում են 60$։ Ամենաէժան մակարդակները 1.40$ և 6$ են, և հենց այնտեղ է անցնում երթևեկության մեծ մասը։
Լավագույն AI ֆինանսավորում՝ ստարտափների համար
Դիմեք անմիջապես այս հավաստագրված ծրագրերի միջոցով:
Claude (via program) $100,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
OpenAI (via program) $2,500
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Anthropic $20,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
AWS $300,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Google Cloud $350,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Lovable Up to $150
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Որ Սանդուղքն է Համապատասխանում Ձեր Աշխատանքային Բեռին
Ընտրեք ըստ աշխատանքային բեռի տնտեսության, ոչ թե ըստ առաջատար մոդելի։ Մենք չենք ստուգել այս մոդելների հնարավորությունների չափանիշները, ուստի ուղղեք ըստ արժեքի և հաստատեք որակը ձեր սեփական գնահատումներով։
Բարձր ծավալի, ցածր դատողական աշխատանք , ինչպիսին է դասակարգումը, արդյունահանումը և ուղղորդումը, պատկանում է ամենաէժան մակարդակին, որը կարող եք տանել։ gpt-5.6-luna-ն 0.20$ և 1.20$ գնով ագրեսիվ ընտրություն է, Claude Haiku 4.5-ը՝ 1$ և 5$ գնով՝ անվտանգ։
Արտադրական տրամաբանության երթևեկությունը գտնվում է Claude Sonnet 5-ի՝ 2$ և 10$ կամ gpt-5.6-terra-ի՝ 2$ և 12$ գնով։ Sonnet 5-ը ավելի լավ արժեք է, ճիշտ չեղարկված բարձրացման պատճառով։
Միայն աստիճանաբար բարձրացնելը այն է, որտեղ 10$ և 50$ արժեքները պատկանում են, ցանկացած մատակարարի վրա։ Առաջատար մոդելի կանչը արժեն մոտ 43 Luna կանչ կամ 10 Haiku կանչ, ուստի այն պետք է դրան արժանանա։
Երկար փաստաթղթերը հակվում են դեպի Anthropic, քանի որ Astra-ի լրացուցիչ վճարը սկսվում է 200,000 տոկենից։ AI Perks -ը ծածկում է վարկերը երկու մատակարարների համար։
Հաճախ Տրվող Հարցեր
Արդյո՞ք GPT-6 Astra-ն ավելի էժան է, քան Claude Fable 5.1-ը։
Ոչ, դրանք նույնական են։ Երկուսն էլ արժեն 10 դոլար մեկ միլիոն մուտքային տոկենի համար և 50 դոլար մեկ միլիոն ելքային տոկենի համար, ստուգված 2026 թվականի սեպտեմբերի 16-ին յուրաքանչյուր մատակարարի սեփական փաստաթղթերի համաձայն։ Մեկ միլիոն մուտքային պլյուս մեկ միլիոն ելքային կազմում է 60 դոլար ցանկացած կողմի համար։ Տարբերությունը հայտնվում է 200,000 տոկենից վեր, որտեղ OpenAI-ը գանձում է 20$ և 75$, իսկ Anthropic-ը չի հրապարակում լրացուցիչ վճար։
Ինչպե՞ս է GPT-6 Astra-ն համեմատվում Claude Opus 5-ի հետ գնով։
Claude Opus 5-ը արժեն 5$ մուտքային և 25$ ելքային մեկ միլիոն տոկենի համար, ինչը ճիշտ կեսն է gpt-6-astra-ի երկու կողմերում։ Մեկ միլիոն տոկեն մուտքային և ելքային արժեն 30$ Opus 5-ի վրա՝ 60$ Astra-ի դիմաց։ Opus 5-ը թողարկվել է 2026 թվականի հուլիսի 24-ին Opus 4.8-ի նույն գնով։ AI Perks -ը հետևում է վարկերին երկու մատակարարների համար։
Ո՞ր մատակարարն է ընդհանուր առմամբ ավելի էժան՝ OpenAI-ը, թե՞ Anthropic-ը։
Առաջատար մոդելները հավասարվում են 60$ մեկ միլիոն մուտքային և ելքային համար։ Ստորև, OpenAI-ը իջնում է ցածր. gpt-5.6-luna-ն 1.40$ է համադրությամբ՝ Claude Haiku 4.5-ի 6$ դիմաց, ավելի քան չորս անգամ ավելի էժան։ Եթե ձեր երթևեկության մեծ մասն անցնում է փոքր մոդելով, OpenAI սանդուղքը հաղթում է գնով։ AI Perks -ը ծածկում է վարկերը երկու մատակարարների համար։
Արդյո՞ք GPT-6 Astra-ն լրացուցիչ է գանձում երկար կոնտեքստի համար։
Այո։ 200,000 տոկենից վեր, gpt-6-astra-ն արժեն 20$ մեկ միլիոն մուտքային և 75$ մեկ միլիոն ելքային, ինչը կազմում է 95$ մեկ միլիոն մուտքային և ելքային համար, մոտավորապես 58% ավելի, քան ստանդարտ 60$ այդ թվաբանությամբ։ Anthropic-ը չի հրապարակում համարժեք երկար կոնտեքստային մակարդակ Claude Fable 5.1-ի համար 2026 թվականի սեպտեմբերի 16-ին ստուգված փաստաթղթերում։
Արդյո՞ք Claude Sonnet 5-ը ավելի թանկացավ 2026 թվականի սեպտեմբերին։
Ոչ։ 3$ և 15$ մեկ միլիոն մուտքային և ելքային տոկենների համար աճը նախատեսված էր 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ին, ապա չեղարկվեց։ Anthropic-ի գնացուցակի էջում նշված է, որ աճը չի կատարվի, ուստի 2$ և 10$ այժմ ստանդարտ է, այլ ոչ թե ներածական։ Սա 33% խնայողություն է՝ համեմատած այն թվի հետ, որը թիմերը բյուջետավորել էին։ Տես AI Perks -ը վարկերի համար։
Ի՞նչ կպատահի gpt-5-ի հետ 2026 թվականի դեկտեմբերի 10-ին։
Հնացած gpt-5, gpt-5-mini և gpt-5-nano API մոդելները կփակվեն այդ օրը, ուստի դրանց վրա ոչինչ նոր չպետք է կառուցվի։ Միգրացիան նաև գնի բարձրացում է. gpt-5-ը 11.25$ մեկ միլիոն մուտքային և ելքային համար կփոխարինվի gpt-5.6-terra-ով՝ 14$ արժեքով, մոտավորապես 24% ավելի, իսկ gpt-5-nano-ն gpt-5.6-luna-ով կկազմի մոտ 3.1 անգամ ավելի թանկ։
Լավագույն AI ֆինանսավորում՝ ստարտափների համար
Դիմեք անմիջապես այս հավաստագրված ծրագրերի միջոցով:
Claude (via program) $100,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
OpenAI (via program) $2,500
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Anthropic $20,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
AWS $300,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Google Cloud $350,000
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Lovable Up to $150
Հասանելի է վաղ փուլի ստարտափների համար
Ինչպես Ծածկել Ցանկացած Հաշիվ Վարկերով
Մատակարարի վարկերը դրամական միավորներով են, ուստի դրանք ուղղակիորեն մարում են գնացուցակի գները։ 10$ և 50$ գնացուցակի գնով, յուրաքանչյուր 1000$ վարկ գնում է մոտավորապես 100 միլիոն առաջատար մուտքային տոկեն կամ 20 միլիոն ելքային տոկեն ցանկացած առաջատար մոդելի վրա, և շատ ավելի, երբ թեթև աշխատանքը ուղղվում է սանդուղքով։
Մակարդակի ընտրությունը և վարկի ստացումը մեկ որոշում են. վերևում նշված ուղղված կազմաձևը ամսական 24$ - 38$ աշխատող թիմը երկար ժամանակ ապրում է վարկերով։ Մեկը, ով յուրաքանչյուր զանգ դեֆոլտում է առաջատար մոդելին, այդպես չի անում։
AI Perks -ը հետևում է 7.7 միլիոն դոլարի վարկերին 194 ընկերություններում, որոնք ծածկում են մոդել մատակարարներին, ամպային հաշվարկային սարքավորումները և դրանց շուրջ եղած գործիքները։ Meta-ն բացառություն է. Muse-ի համար ստարտափ վարկային ծրագիր գոյություն չունի, ուստի այդ սանդուղքը միայն կանխիկ է։
Բաժանորդագրվեք getaiperks.com →
Երկու առաջատար մոդել, մեկ գին։ Թող մեկ ուրիշը վճարի դա: