GPT-6 Astra vs Claude Fable 5.1: Ta sama cena, inny zakład

GPT-6 Astra i Claude Fable 5.1 kosztują odpowiednio 10 i 50 dolarów za milion tokenów. Zweryfikowane ceny dla obu pełnych drabinek modeli i to, który poziom pasuje do Twojego obciążenia.

GPT-6 AstraClaude Fable 5.1API PricingModel ComparisonAI Perks
Andrew
Andrew
AI Perks Team
10,809•

Quick Answer

Nie. GPT-6 Astra i Claude Fable 5.1 mają identyczną cenę: 10 USD za milion tokenów wejściowych i 50 USD za milion tokenów wyjściowych, więc milion wejściowych plus milion wyjściowych kosztuje 60 USD na każdym z nich. Różnica tkwi w niższych poziomach cenowych i w cenniku OpenAI dla długiego kontekstu. Kredyty, które offsetują oba rachunki, są śledzone na stronie getaiperks.com.

AI Perks

AI Perks zapewnia dostęp do ekskluzywnych zniżek, kredytów i ofert na narzędzia AI, usługi chmurowe i API, aby pomóc startupom i programistom zaoszczędzić pieniądze.

AI Perks Cards

GPT-6 Astra i Claude Fable 5.1 kosztują dokładnie tyle samo

Oba flagowe modele kosztują 10 USD za milion tokenów wejściowych i 50 USD za milion tokenów wyjściowych. Jeden milion tokenów wejściowych plus jeden milion wyjściowych to 60 USD w obie strony, więc wybór między nimi nie jest decyzją cenową.

Wszystkie dane liczbowe zostały sprawdzone 16 września 2026 r. na stronach z cennikiem OpenAI i Anthropic. Astra została uruchomiona 3-4 września 2026 r., a Fable 5.1 ukazała się w tym samym miesiącu, więc większość opublikowanych porównań nadal opiera się na plotkach przed premierą.

Jednakowa cena katalogowa to najmniej interesujący fakt. To, co je dzieli, to drabina, którą każda zbudowała pod spodem, i tam właśnie decyduje się Twój rachunek.

AI Perks śledzi kredyty o wartości 7,7 mln USD w 194 firmach, stanowiące drugą połowę każdej liczby poniżej.


Najlepsze Kredyty AI dla Startupów

Aplikuj bezpośrednio przez te zweryfikowane programy.

GPT-6 Astra vs Claude Opus 5: Opus 5 to połowa ceny

Claude Opus 5 kosztuje 5 USD za wejście i 25 USD za wyjście za milion tokenów, dokładnie o połowę mniej niż gpt-6-astra po obu stronach. Porównanie GPT-6 z Opus 5 oznacza porównanie obecnego flagowego modelu OpenAI z modelem drugiego poziomu Anthropic.

ModelWejście / 1MWyjście / 1M1M wej. + 1M wyj.
gpt-6-astra10,00 $50,00 $60,00 $
Claude Fable 5.110,00 $50,00 $60,00 $
Claude Opus 55,00 $25,00 $30,00 $

Łączne kolumny i procentowe różnice w całym artykule są szacunkami pochodzącymi z podanych cen wejściowych i wyjściowych.

Ta rozbieżność jest tu najczęstszym błędem. Fable 5.1 to najwyższy poziom Anthropic z klasy Mythos i prawdziwy odpowiednik Astry. Opus 5 jest poziom niżej, uruchomiony 24 lipca 2026 r. w tej samej cenie co Opus 4.8. AI Perks śledzi kredyty dla obu.


Obie drabinki, każdy aktualny poziom

OpenAI publikuje osiem aktualnych modeli w cenie od 1,40 do 60 USD za milion tokenów wejściowych i wyjściowych. Anthropic publikuje pięć, w cenie od 6 do 60 USD. Górne granice pasują, dolne nie.

ModelWejście / 1MWyjście / 1M1M wej. + 1M wyj.
gpt-6-astra, powyżej 200 tys. kontekstu20,00 $75,00 $95,00 $
gpt-6-astra10,00 $50,00 $60,00 $
Claude Fable 5.110,00 $50,00 $60,00 $
Claude Mythos 5.110,00 $50,00 $60,00 $
gpt-5.55,00 $30,00 $35,00 $
Claude Opus 55,00 $25,00 $30,00 $
gpt-5.6-sol4,00 $20,00 $24,00 $
gpt-5.42,50 $15,00 $17,50 $
gpt-5.6-terra2,00 $12,00 $14,00 $
Claude Sonnet 52,00 $10,00 $12,00 $
Claude Haiku 4.51,00 $5,00 $6,00 $
Meta Muse Spark 1.1 do 1.31,25 $4,25 $5,50 $
gpt-5.4-mini0,75 $4,50 $5,25 $
gpt-5.4-nano0,20 $1,25 $1,45 $
gpt-5.6-luna0,20 $1,20 $1,40 $
Meta Muse Spark Contributor0,10 $0,20 $0,30 $

Claude Mythos 5.1 odpowiada Fable, ale jest ograniczona dostępność, więc Fable jest praktycznym maksimum Anthropic. Meta Muse Image kosztuje 0,01 USD za obraz, a poziom Contributor jest tani, ponieważ Meta trenuje na Twoich zapytaniach i odpowiedziach.

Dwie celowe luki. Ceny tokenów xAI Grok są podawane niekonsekwentnie w różnych źródłach, więc ceny różnią się w zależności od modelu, a konsola xAI jest miejscem, w którym można je sprawdzić. Ceny Gemini nie zostały tutaj zweryfikowane i zostały pominięte, zamiast być zgadywane.


Najlepsze Kredyty AI dla Startupów

Aplikuj bezpośrednio przez te zweryfikowane programy.

Gdzie dwie oferty faktycznie się rozchodzą

OpenAI stawia na szerokość i niską dolną granicę, finansowaną przez dopłatę za długi kontekst i szybszy cykl wycofywania. Anthropic stawia na wąską, płaską, stabilną drabinę bez dopłat w rejestrze.

OpenAI pobiera więcej powyżej 200 000 tokenów. Żądanie gpt-6-astra powyżej tego progu kosztuje 20 USD za wejście i 75 USD za wyjście: 95 USD za milion wejściowych i wyjściowych, o 58% więcej niż standardowa stawka. Anthropic nie publikuje odpowiedniego poziomu długiego kontekstu dla Fable 5.1, więc powyżej 200 tys. żądanie OpenAI jest droższe.

Anthropic wycenia wyjście dokładnie pięciokrotnie powyżej wejścia na każdym poziomie. Fable, Mythos, Opus 5, Sonnet 5 i Haiku 4.5 utrzymują mnożnik 5x. Mnożniki OpenAI wahają się od 5x dla Astry i Sol do 6x dla Terra, Luna, gpt-5.5 i gpt-5.4, i 6,25x dla gpt-5.4-nano. Przełączanie poziomów wewnątrz linii Claude czysto przeskalowuje Twój rachunek; wewnątrz linii OpenAI również zmienia kształt.

Grudniowe wycofanie to faktyczny wzrost cen. Starsza linia gpt-5, w cenie 1,25 i 10 USD, zostanie zamknięta 10 grudnia 2026 r. Jej najbliższy aktualny zamiennik, gpt-5.6-terra w cenie 2 i 12 USD, kosztuje 14 USD za milion tokenów wejściowych i wyjściowych w porównaniu do 11,25 USD, czyli około 24% więcej. Na dole jest ostrzej: gpt-5-nano za 0,45 USD połączone staje się gpt-5.6-luna za 1,40 USD, około 3,1 razy więcej. Budżetuj na to, nie tylko ponownie kieruj punkt końcowy.

Anthropic zamiast wprowadzić podwyżkę cen, ją anulował. Sonnet 5 miał przejść z 2 i 10 USD na 3 i 15 USD za milion od 1 września 2026 r. Strona z cennikiem Anthropic podaje teraz: „Wcześniej zaplanowany wzrost do 3 USD/15 USD za milion tokenów wejściowych/wyjściowych od 1 września 2026 r. nie nastąpi”. To 33% oszczędności w porównaniu do budżetowanej ceny i najbardziej niedostatecznie raportowany fakt cenowy kwartału.


Ile kosztuje każda drabinka przy rzeczywistym miesięcznym wolumenie

Przy 10 milionach tokenów wejściowych i 2 milionach tokenów wyjściowych miesięcznie, oba flagowe modele kosztują około 200 USD. Odpowiednie skierowanie tego samego ruchu sprawia, że drabina OpenAI kosztuje około 24 USD, a drabina Claude około 38 USD.

Miesięczny wolumengpt-6-astraClaude Fable 5.1Claude Opus 5Claude Sonnet 5gpt-5.6-luna
1M wej. / 200 tys. wyj.20 $20 $10 $4 $0,44 $
10M wej. / 2M wyj.200 $200 $100 $40 $4,40 $
100M wej. / 20M wyj.2 000 $2 000 $1 000 $400 $44 $

Szacunki pochodzą z podanych cen katalogowych, po pełnej stawce, bez zniżek za pakiety lub buforowanie.

Wyślij 90% tego wolumenu 10M wej. / 2M wyj. do najtańszego poziomu i eskaluj 10%. W OpenAI Luna obsługuje większość za 3,96 USD, a Astra pobiera 20 USD: około 24 USD miesięcznie, czyli 88% obniżki. W Anthropic Haiku 4.5 obsługuje większość za 18 USD, a Fable pobiera 20 USD: około 38 USD, czyli 81% obniżki.

Ta sama strategia, inny wynik, ponieważ dolna granica jest ważniejsza niż górna. Flagowe modele remisują na 60 USD. Najtańsze poziomy to 1,40 USD i 6 USD, i tam właśnie przechodzi większość ruchu.


Najlepsze Kredyty AI dla Startupów

Aplikuj bezpośrednio przez te zweryfikowane programy.

Która drabina pasuje do Twojego obciążenia

Wybieraj według ekonomii obciążenia, a nie według flagowych modeli. Nie zweryfikowaliśmy benchmarków możliwości tych modeli, więc kieruj się kosztami i potwierdź jakość własnymi ewaluacjami.

Praca o dużym wolumenie i niskiej ocenie, taka jak klasyfikacja, ekstrakcja i kierowanie, należy do najtańszego poziomu, który możesz tolerować. gpt-5.6-luna za 0,20 i 1,20 USD to agresywny wybór, Claude Haiku 4.5 za 1 i 5 USD to bezpieczny wybór.

Ruch związany z produkcyjnym rozumowaniem znajduje się na poziomie Claude Sonnet 5 za 2 i 10 USD lub gpt-5.6-terra za 2 i 12 USD. Sonnet 5 oferuje lepszą wartość, właśnie z powodu anulowanej podwyżki.

Tylko eskalacja to miejsce, gdzie 10 i 50 USD mają sens, u dowolnego dostawcy. Wywołanie flagowego modelu kosztuje około 43 wywołań Luny lub 10 wywołań Haiku, więc musi na siebie zapracować.

Długie dokumenty przechylają się na korzyść Anthropic, ponieważ dopłata Astry zaczyna się powyżej 200 000 tokenów. AI Perks obejmuje kredyty dla obu.


Często zadawane pytania

Czy GPT-6 Astra jest tańszy niż Claude Fable 5.1?

Nie, są identyczne. Oba kosztują 10 USD za milion tokenów wejściowych i 50 USD za milion tokenów wyjściowych, zweryfikowane 16 września 2026 r. na podstawie dokumentacji każdego dostawcy. Jeden milion wejściowych plus jeden milion wyjściowych to 60 USD w obie strony. Różnica pojawia się powyżej 200 000 tokenów, gdzie OpenAI pobiera 20 USD i 75 USD, a Anthropic nie publikuje dopłaty.

Jak GPT-6 Astra wypada cenowo w porównaniu do Claude Opus 5?

Claude Opus 5 kosztuje 5 USD za wejście i 25 USD za wyjście za milion tokenów, dokładnie o połowę mniej niż gpt-6-astra po obu stronach. Milion tokenów wejściowych i wyjściowych to 30 USD dla Opus 5 w porównaniu do 60 USD dla Astry. Opus 5 został uruchomiony 24 lipca 2026 r. w tej samej cenie co Opus 4.8. AI Perks śledzi kredyty dla obu dostawców.

Który dostawca jest ogólnie tańszy, OpenAI czy Anthropic?

Flagowe modele remisują na 60 USD za milion wejściowych i wyjściowych. Poniżej tej kwoty OpenAI schodzi niżej: gpt-5.6-luna kosztuje 1,40 USD w sumie w porównaniu do Claude Haiku 4.5 za 6 USD, ponad czterokrotnie taniej. Jeśli większość Twojego ruchu odbywa się na małym modelu, drabina OpenAI wygrywa cenowo. AI Perks obejmuje kredyty dla obu.

Czy GPT-6 Astra pobiera dodatkowe opłaty za długi kontekst?

Tak. Powyżej 200 000 tokenów, gpt-6-astra kosztuje 20 USD za milion wejściowych i 75 USD za milion wyjściowych, co daje 95 USD za milion wejściowych i wyjściowych, czyli około 58% więcej niż standardowe 60 USD przy tym rachunku. Anthropic nie publikuje odpowiedniego poziomu długiego kontekstu dla Claude Fable 5.1 w dokumentacji sprawdzonej 16 września 2026 r.

Czy Claude Sonnet 5 zdrożał we wrześniu 2026 r.?

Nie. Podwyżka do 3 i 15 USD za milion tokenów wejściowych i wyjściowych była zaplanowana na 1 września 2026 r., a następnie anulowana. Strona z cennikiem Anthropic podaje, że podwyżka nie nastąpi, więc 2 i 10 USD jest teraz standardem, a nie ceną wprowadzającą. To 33% oszczędności w porównaniu do kwoty, na którą budżetowały zespoły. Zobacz AI Perks po kredyty.

Co stanie się z gpt-5 10 grudnia 2026 r.?

Starsze modele API gpt-5, gpt-5-mini i gpt-5-nano zostaną tego dnia wyłączone, więc nic nowego nie powinno być na nich budowane. Migracja to również wzrost cen: gpt-5 w cenie 11,25 USD za milion tokenów wejściowych i wyjściowych przechodzi na gpt-5.6-terra w cenie 14 USD, około 24% więcej, a migracja gpt-5-nano do gpt-5.6-luna kosztuje około 3,1 razy więcej.


Najlepsze Kredyty AI dla Startupów

Aplikuj bezpośrednio przez te zweryfikowane programy.

Jak pokryć każdy rachunek za pomocą kredytów

Kredyty dostawców są denominowane w dolarach, więc bezpośrednio kompensują ceny katalogowe. Przy cenie katalogowej 10 i 50 USD, każdy 1000 USD kredytu kupuje około 100 milionów tokenów wejściowych flagowego modelu lub 20 milionów tokenów wyjściowych u dowolnego flagowego modelu, a znacznie więcej, gdy łatwa praca jest kierowana w dół drabiny.

Wybór poziomu i źródło kredytów to jedna decyzja: zespół prowadzący skonfigurowany z routingiem powyżej, za 24 do 38 USD miesięcznie, żyje długo na kredytach. Ten, kto domyślnie kieruje każde wywołanie do flagowego modelu, nie żyje.

AI Perks śledzi 7,7 mln USD w kredytach w 194 firmach, obejmujących dostawców modeli, obliczenia w chmurze i narzędzia wokół nich. Meta jest wyjątkiem: dla Muse nie istnieje program kredytów dla startupów, więc ta drabina jest tylko gotówkowa.

Zasubskrybuj na getaiperks.com →

Dwa flagowe modele, jedna cena. Pozwól, żeby ktoś inny za to zapłacił.

AI Perks

AI Perks zapewnia dostęp do ekskluzywnych zniżek, kredytów i ofert na narzędzia AI, usługi chmurowe i API, aby pomóc startupom i programistom zaoszczędzić pieniądze.

AI Perks Cards

This content is for informational purposes only and may contain inaccuracies. Credit programs, amounts, and eligibility requirements change frequently. Always verify details directly with the provider.