AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

Ce oferă programul pentru startup-uri Bastion
Programul pentru startup-uri al Bastion oferă până la 5.000 USD pentru Bastion, o platformă de securitate și conformitate AI-nativă care ajută un startup să treacă prin SOC 2, ISO 27001, GDPR, HIPAA și cele mai noi cadre de guvernanță AI, pe un singur sistem.
AI Perks urmărește acest lucru alături de credite de 7,7 milioane USD pentru 194 de companii.
Cinci mii de dolari este puțin în comparație cu un grant de cloud de șase cifre și este disproporționat de util aici, deoarece conformitatea este singura factură care blochează direct veniturile. Creditele de cloud fac infrastructura mai ieftină. Un credit de conformitate face un contract semnat. Termenii actuali și forma exactă pe care o ia beneficiul sunt enumerate pe getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Bastion $5,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
La ce folosește de fapt o platformă de conformitate
Nu cumpărați un certificat. Cumpărați mașina de dovezi care produce unul, și apoi continuă să o producă în fiecare an, atâta timp cât vindeți către companii care solicită.
Un raport SOC 2 este o opinie a auditorului că ați făcut ceea ce ați spus că ați făcut, continuu, pe o perioadă de luni. Munca nu este scrierea politicilor. Munca este demonstrarea, cu marcaje temporale, că fiecare laptop a fost criptat, fiecare cerere de acces a fost aprobată, fiecare modificare de producție a fost revizuită și fiecare furnizor a fost evaluat, pe întreaga durată a ferestrei respective.
Făcut manual, aceasta înseamnă o persoană care face capturi de ecran ale tablourilor de bord timp de săptămâni întregi. O platformă de conformitate se conectează în schimb la conturile dvs. de cloud, furnizorul de identitate, gazda de cod, sistemul HR și flota de dispozitive și colectează dovezile continuu.
Diferențiatorul declarat al Bastion este că grupează straturile pe care majoritatea echipelor le cumpără separat: automatizarea GRC, instrumentele de securitate de dedesubt, cum ar fi managementul dispozitivelor, scanarea vulnerabilităților și simularea phishing-ului, plus un inginer de securitate dedicat, mai degrabă decât o coadă de suport. Pentru o echipă mică, fără un angajat pentru securitate, această grupare este întreaga propunere de valoare, deoarece alternativa este să cumpărați patru produse și tot să nu știți care control a eșuat.
Un cadru contează în mod special pentru companiile AI. ISO 42001 este standardul pentru sistemul de management AI, iar echipele de achiziții enterprise au început să îl solicite de la furnizorii AI, la fel cum au început să solicite tuturor SOC 2 acum un deceniu. Dacă vindeți AI către cumpărători reglementați, acea întrebare va apărea.
Cum se comportă costul conformității la scară
Conformitatea nu este o singură factură. Sunt patru, iar creditul atinge doar prima.
Aceasta este cea mai scumpă neînțelegere din categorie. Fondatorii cumpără o platformă de conformitate și presupun că au cumpărat o certificare. Nu au făcut-o, deoarece auditorul trebuie să fie independent de platformă prin design și facturează separat.
| Element | Cine vă facturează | Interval tipic pentru etapa incipientă | Ce îl face să crească |
|---|---|---|---|
| Platformă de conformitate | Bastion sau un concurent | Cifre mici din cinci cifre pe an | Fiecare cadru adăugat, fiecare loc de angajat |
| Audit independent | O firmă de contabilitate certificată, niciodată platforma | Cifre mici până la mijlocii din cinci cifre | Lățimea scopului, durata ferestrei, marca auditorului |
| Test de penetrare | O firmă de securitate separată | Cifre medii din patru până la mici din cinci cifre | Numărul de aplicații și medii incluse în scop |
| Inginerie de remediere | Propria dvs. listă de salarii | Adesea cel mai mare cost real | Cât de mult ați construit înainte de existența controalelor |
Aceste intervale sunt cifre de piață larg raportate pentru startup-uri mici, nu oferte. Ele se mișcă și variază enorm în funcție de auditor, iar Bastion nu publică prețuri de listă, ci oferă oferte în funcție de dimensiunea companiei și numărul de cadre. Verificați orice bugetați în raport cu acestea.
Trei comportamente structurale merită planificate și sunt stabile chiar și atunci când prețurile nu sunt.
Contorul este numărul de angajați, nu veniturile. Locurile pe platformă, managementul dispozitivelor, trainingul de securitate și instrumentele de endpoint sunt toate prețuite per angajat. O companie cu doisprezece angajați și 0 USD venituri plătește aproximativ cât o companie cu doisprezece angajați și 2 milioane USD venituri. Costul conformității urmărește planul dvs. de angajare.
Al doilea cadru este mult mai ieftin decât primul. SOC 2 și ISO 27001 se suprapun în mare măsură în controalele de bază, deci odată ce fluxul de dovezi există, adăugarea unui cadru este în mare parte muncă de mapare. Echipele care știu că vor avea nevoie de ambele sunt de obicei mai bine să ia în considerare ambele de la început decât să plătească pentru a reconstrui programul doisprezece luni mai târziu.
Se reînnoiește pentru totdeauna. SOC 2 Tip II este un ciclu anual. Un credit compensează o parte din cheltuiala inițială, iar reînnoirea care vine după aceea ajunge la prețul de listă, fără reducere și fără surprize, dacă ați planificat-o. AI Perks listează ceea ce este disponibil în categoria Securitate; linia de reînnoire din modelul dvs. vă revine dvs.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Bastion $5,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Cu ce se potrivesc creditele Bastion
Conformitatea este o factură SaaS terță parte, deci creditele de cloud nu o ating și nici creditele pentru modele. Acest lucru face ca un credit Bastion să fie aditiv, mai degrabă decât să se suprapună.
Fondatorii presupun în mod obișnuit că un mare grant AWS sau Google Cloud absoarbe cheltuielile lor de securitate. Nu este așa. Platformele de conformitate facturează independent, cu excepția cazului în care dețineți un acord de piață cu cheltuieli angajate, ceea ce companiile în stadiul de sămânță nu au.
Clasificarea clară a facturilor recurente ale unei companii software timpurii:
- Credite cloud acoperă locul unde rulează codul dvs.
- Credite pentru modele și API acoperă inferența pe care o apelează codul dvs.
- Credite de identitate acoperă cine are voie să le folosească
- Credite de conformitate acoperă demonstrarea că tot ce este mai sus este sigur
Există o potrivire mai clară în categoria Securitate. Acordul enterprise care solicită SOC 2 este aproape întotdeauna același acord care solicită SAML single sign-on, provizionare SCIM și export de jurnale de audit. Prin urmare, creditele de conformitate și creditele de identitate sunt necesare în același trimestru, pentru același acord, iar deținerea ambelor transformă o luptă pe două fronturi într-o bifă de achiziție. Vedeți ce granturi sunt compatibile este motivul pentru care AI Perks există ca o listă urmărită, mai degrabă decât o colecție de marcaje.
Ce greșesc fondatorii cu privire la creditele de conformitate
Greșeala costisitoare nu este cheltuirea excesivă a creditului. Este pornirea cronometrului înainte de a exista un acord care are nevoie de el, apoi plata pentru o reînnoire pe care încă nu o puteți monetiza.
Cinci modele de eșec, aproximativ în ordinea costului lor:
Achiziționarea conformității speculativ. SOC 2 fără un pipeline enterprise este o cheltuială de cinci cifre și luni de atenție din partea fondatorilor, cumpărate pe baza unei ipoteze. Declanșatorul onest este un prospect numit a cărui revizuire de securitate blochează o semnătură. Înainte de aceasta, o pagină de securitate și un chestionar completat vă duc mai departe.
Presupunerea că platforma vă certifică. Nu o face. Vă pregătește, colectează dovezi și adesea vă prezintă auditorilor, dar opinia vine de la o firmă independentă pe o factură separată. Bugetați atât pentru platformă, cât și pentru audit, sau certificarea se va bloca la nouăzeci la sută gata.
Acoperirea unui scop prea larg la primul audit. Fiecare sistem, mediu și subfurnizor pe care îl includeți în scop este o dovadă pe care o produceți pentru totdeauna, nu doar o dată. Scop îngust la început, extindere mai târziu, este mai ieftin atât ca bani, cât și ca ore de inginerie.
Tratarea Tipului I ca linie de sosire. Un Tip I este o instantanee la momentul respectiv. Este o punte legitimă care deblochează unele acorduri în timp ce fereastra de observație pentru Tip II rulează, dar cumpărătorii sofisticați vor cere data Tip II, așa că planificați calendarul, nu doar bugetul.
Certificarea și apoi derivarea. Controalele care încetează să fie aplicate apar ca excepții în următorul audit. Monitorizarea continuă este partea produsului care își câștigă prețul la reînnoire și partea pe care echipele o opresc atunci când creditul se termină. Alte credite din categoria Securitate care atenuează această tranziție sunt urmărite la getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Bastion $5,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Cum să obțineți credite Bastion și alte credite de securitate
Pasul 1: Începeți de pe getaiperks.com și filtrați la categoria Securitate. Bastion se află acolo alături de celelalte programe de automatizare a conformității, identitate, gestionare a secretelor și securitate a aplicațiilor, cu termeni și sume actuale pentru fiecare.
Pasul 2: Decideți ce cadre aveți cu adevărat nevoie. Doar SOC 2, SOC 2 plus ISO 27001 pentru cumpărătorii europeni și enterprise, sau un standard de guvernanță AI în plus, dacă vindeți modele către industrii reglementate. Scopul determină fiecare număr din tabelul de mai sus.
Pasul 3: Lăsați pipeline-ul să stabilească calendarul. Ceasul conformității începe atunci când se deschide fereastra de observație, așa că aliniați acea fereastră cu acordurile care au nevoie de raport, mai degrabă decât cu trimestrul în care ați cumpărat întâmplător.
Pasul 4: Modelați factura nesubvenționată înainte de a vă angaja. Scrieți numărul anual la numărul dvs. de angajați proiectat și decideți dacă îl puteți susține odată ce un credit dispare.
Întrebări frecvente
Cât valorează programul pentru startup-uri Bastion?
Până la 5.000 USD pentru Bastion, o platformă de securitate și conformitate AI-nativă care acoperă SOC 2, ISO 27001, GDPR, HIPAA, PCI DSS și ISO 42001, printre alte cadre. Pentru o echipă aflată în stadiu incipient, acoperă de obicei o parte semnificativă din costul platformei pentru primul an. Eligibilitatea și termenii actuali sunt urmăriți pe getaiperks.com.
O platformă de conformitate vă certifică de fapt pentru SOC 2?
Nu, și aceasta este cea mai comună neînțelegere din categorie. Platforma automatizează colectarea dovezilor și pregătirea, dar raportul în sine vine de la o firmă CPA independentă care facturează separat. Bugetați atât pentru platformă, cât și pentru audit, sau certificarea se va bloca înainte de linia de sosire.
Cât costă SOC 2 pentru un startup în total?
Totalurile pentru primul an larg raportate pentru startup-uri mici variază de la aproximativ 25.000 USD la peste 60.000 USD, odată ce sunt incluse platforma, auditul independent, un test de penetrare și timpul intern de remediere. Numărul de angajați îl determină mai mult decât veniturile. Creditele compensează stratul de platformă, unde AI Perks este util.
Când ar trebui un startup să înceapă SOC 2?
Când revizuirea de securitate a unui prospect numit blochează un contract, nu înainte. Începerea speculativă cheltuiește luni de atenție și cinci cifre pe o ipoteză. Excepția este vânzarea către sănătate, finanțe sau guvern, unde cerința este cunoscută de la început, iar începerea devreme este pur și simplu mai ieftină.
Creditele AWS sau Google Cloud acoperă instrumentele de conformitate?
Nu. Platformele de conformitate facturează ca SaaS terț, deci un grant de cloud lasă acea factură neatinsă. Acesta este motivul exact pentru care se potrivesc clar, în loc să se suprapună. Câteva credite medii de la diferiți furnizori bat de obicei un singur credit mare, ceea ce AI Perks urmărește pe parcursul a 7,7 milioane USD în credite de la 194 de companii.
Un startup AI are nevoie de ISO 42001 pe lângă SOC 2?
Din ce în ce mai mult, da, dacă vindeți AI către cumpărători mari sau reglementați. ISO 42001 este standardul pentru sistemul de management AI, iar achizițiile enterprise încep să îl solicite așa cum solicită SOC 2. Adăugarea acestuia la un program existent costă mult mai puțin decât începerea unuia separat. Vedeți ce este disponibil pe getaiperks.com.
Abonează-te la getaiperks.com →
Treci peste revizuirea de securitate. Lasă pe altcineva să plătească primul an.