AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

Ce îți oferă programul Cloudflare Enterprise pentru startup-uri
Creditele Cloudflare Enterprise pentru startup-uri valorează până la 50.000 USD pe un contract Enterprise, nivelul negociat care se află deasupra planurilor publicate Cloudflare Free, Pro și Business.
Creditul nu este, de fapt, pentru CDN. Planul gratuit Cloudflare acoperă deja CDN, DNS, TLS și atenuarea DDoS suficient de bine încât un număr mare de companii funcționează pe acesta timp de ani de zile fără să plătească nimic.
Cei 50.000 USD există pentru a acoperi un alt moment: punctul în care un client, un auditor sau un incident te împinge din modul self-serve către un contract anual pe care nu îl poți plăti cu cardul.
AI Perks urmărește acest program în categoria Securitate, alături de 7,7 milioane USD în credite pentru 194 de companii. Eligibilitatea depinde de etapa ta și de finanțare, iar termenii actuali se găsesc acolo, în loc să fie ghiciți aici.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Cloudflare Enterprise $50,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Ce deblochează de fapt nivelul Enterprise
Enterprise nu este o versiune mai mare a Business. Este un contract diferit cu un set de control diferit, iar majoritatea celor pe care le adaugă sunt capacități de conformitate și de răspuns la incidente, mai degrabă decât viteză.
Forma durabilă a acestuia, deși ambalajul exact se modifică și ar trebui verificat în raport cu comparația actuală a planurilor Cloudflare:
- Managementul bot-urilor. Nivelurile inferioare îți oferă comutatoare brute pentru lupta împotriva bot-urilor. Enterprise îți oferă scoruri per cerere și posibilitatea de a acționa pe baza lor rută cu rută.
- Reguli WAF personalizate și seturi de reguli gestionate, cu limite de reguli crescute la ceva cu care o echipă de securitate reală poate lucra.
- Un angajament contractual de uptime. Acesta este singurul element care declanșează cel mai des upgrade-ul, deoarece este linia pe care o citește o echipă de achiziții.
- Forțarea SSO și acces bazat pe roluri pe propriul panou de control Cloudflare, despre care întreabă auditorii.
- Export de jurnale brute către propriul stocare sau SIEM, în loc de analize eșantionate într-un panou de control.
- Suport numit cu un angajament de răspuns, în loc de o coadă de tichete.
Citește lista ca fondator și observă ce este. Este foaia cu răspunsuri la un chestionar de securitate enterprise. Acesta este produsul pe care îl cumperi și de aceea upgrade-ul tinde să apară ca o cerință de vânzări, mai degrabă decât ca una de inginerie.
Cum se comportă prețurile Cloudflare Enterprise la scară
Cloudflare nu publică prețurile Enterprise. Este un contract anual negociat, cotat per organizație, mai degrabă decât per domeniu și determinat de produsele pe care le activezi, mai degrabă decât de cât trafic servești.
Aceasta este partea neobișnuită și de aceea acest credit nu se comportă deloc ca un credit cloud.
| Plan | Preț public | Cum se modifică factura |
|---|---|---|
| Gratuit | 0 USD | Nu se modifică |
| Pro | Aproximativ 20 USD pe lună per domeniu | Fix per domeniu |
| Business | Aproximativ 200 USD pe lună per domeniu | Fix per domeniu |
| Enterprise | Nepublicat, negociat anual | Se modifică în funcție de SKU-urile activate, locuri și volumul angajat |
Aceste cifre self-serve sunt prețuri de listă la momentul scrierii și se modifică, deci verificați înainte de a modela orice.
Proprietatea importantă este că o factură Cloudflare face trepte, mai degrabă decât să urce. Un CDN cu tarifare pe măsură te taxează mai mult pe măsură ce reușești, în incrementări mici pe care le poți urmări. Cloudflare te taxează aproximativ zero, apoi aproximativ zero, apoi un angajament anual de cinci cifre, cu foarte puțin între ele.
Această treaptă este exact la ce se referă cei 50.000 USD. Aplicat unui furnizor cu tarifare pe măsură, 50.000 USD reprezintă câteva luni aglomerate. Aplicat unui prim acord Enterprise la capătul mai mic al intervalului, poate acoperi cea mai mare parte a primului an.
Ține cont că serviciul de calcul Workers, stocarea R2 și locurile Zero Trust sunt taxate separat, pe lângă orice plan pe care te afli, astfel încât un contract Enterprise stabilește baza, iar acestea stabilesc panta. Ce granturi acoperă ce nivel este urmărit pe getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Cloudflare Enterprise $50,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Când un startup are nevoie cu adevărat de Enterprise
Declanșatorul este aproape niciodată volumul de trafic. Este un document: un chestionar de securitate, un audit SOC 2, o listă de verificare a achizițiilor sau o revizuire post-incident care a constatat că nu ai putut scrie regula de care aveai nevoie.
Patru teste oneste. Dacă niciunul dintre ele nu este adevărat încă, nu ai nevoie de Enterprise, iar revendicarea unui credit cu durată limitată acum consumă în mare parte timpul.
- Un potențial client a cerut un angajament de uptime în scris? Disponibilitatea contractuală nu este disponibilă pe self-serve, indiferent de preț.
- Costă traficul automat bani reali? Scraping-ul, atacurile de tip credential stuffing și abuzul endpoint-urilor de inferență sunt cazurile în care managementul bot-urilor se amortizează în săptămâni.
- Are un auditor nevoie de SSO pe panoul de control și jurnale brute exportabile? Acestea sunt ieftine de avut și scumpe de adaptat la jumătatea auditului.
- S-a încheiat un incident cu cineva spunând că firewall-ul nu putea exprima ceea ce dorea? Aceasta este versiunea de inginerie a aceluiași declanșator.
O echipă pre-lansare cu două domenii ar trebui să rămână pe planul gratuit și să revină la acest lucru mai târziu. O echipă cu un pilot enterprise în achiziții este deja dincolo de linie. Lista de categorii de la AI Perks este organizată pentru a lua prima dată decizia de timing, înainte de aplicație.
Cu ce se suprapun creditele Cloudflare Enterprise
Creditele Enterprise acoperă perimetrul și contractul. Ele nu acoperă calculul sursei, bazele de date, inferența modelelor sau instrumentele de conformitate care sunt de obicei cumpărate în același trimestru.
Aceasta este o veste bună, deoarece înseamnă că aceste granturi sunt aditive, mai degrabă decât suprapuse. Un an finanțat de infrastructură nu este aproape niciodată un singur program, ci patru sau cinci, fiecare retrăgând o factură diferită.
| Strat | Pentru ce se facturează | Unde să verifici termenii |
|---|---|---|
| Edge, WAF, managementul bot-urilor, SLA | Cloudflare Enterprise, până la 50.000 USD | AI Perks |
| Calcul sursă și date gestionate | Programe hyperscaler și serverless | AI Perks, categoria Cloud |
| Inferența modelelor | Cheltuieli API per token | AI Perks, categoria AI |
| Automatizarea conformității și identitatea | SaaS anual per loc | AI Perks, categoria Securitate |
Informația de timing pe care merită să o acționezi: evenimentul care forțează un upgrade Cloudflare Enterprise este de obicei același eveniment care forțează achiziționarea unei platforme SOC 2 și un upgrade al furnizorului de identitate. Aceste trei facturi tind să ajungă în decurs de un trimestru una de alta și toate au programe pentru startup-uri. Secvențierea lor împreună valorează mai mult decât maximizarea oricărui grant individual.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Cloudflare Enterprise $50,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Ce înțeleg greșit fondatorii despre creditele Enterprise
Cele două greșeli costisitoare sunt opuse: să nu aplici niciodată deoarece planul gratuit pare suficient, sau să aplici devreme și să cheltuiești un grant cu durată limitată pe SKU-uri pe care nimeni nu le folosește încă.
Cinci modele care se repetă:
Considerând 50.000 USD ca valoarea contractului. Creditele sunt denumite la prețul de listă, iar contractele Enterprise sunt negociate. Grantul poate acoperi mai mult sau mai puțin dintr-un an real decât sugerează titlul, în funcție de ce negociezi.
Uită că reînnoirea este numărul real. Primul an este subvenționat, al doilea an nu, iar cotația de reînnoire este ancorată la tot ce ai activat cât timp a fost gratuit. Decide la jumătatea perioadei pe ce SKU-uri ai plăti fără subvenție, apoi dezactivează restul înainte de a începe conversația de reînnoire.
Activarea fiecărui produs deoarece nu costă nimic. Produsele per loc și per SKU consumă credit pe headcount și comutatoare, nu pe valoarea livrată. Provizionați în funcție de lista dvs. reală de personal.
Presupunând că creditele cloud le acoperă. Nu le acoperă. Cloudflare facturează separat de orice grant hyperscaler, motiv pentru care cele două se suprapun curat. Mai multe despre combinații compatibile la getaiperks.com.
Mutarea DNS sub presiune. Migrarea unei zone către Cloudflare este ușoară într-o zi de marți liniștită și neplăcută în timpul unui incident. Dacă upgrade-ul Enterprise vine, mută zona înainte de termenul limită care l-a forțat.
Întrebări frecvente
Cât valorează programul Cloudflare Enterprise pentru startup-uri?
Până la 50.000 USD în credite aplicate unui contract Cloudflare Enterprise, care este nivelul negociat care acoperă managementul bot-urilor, reguli WAF personalizate, un angajament contractual de uptime, SSO pe panoul de control și suport numit. Eligibilitatea depinde de etapa și finanțarea, iar termenii actuali sunt urmăriți pe getaiperks.com.
Care este diferența dintre Cloudflare Business și Enterprise?
Business este un plan self-serve publicat, facturat per domeniu. Enterprise este un contract anual negociat, facturat per organizație, și adaugă controalele pe care le solicită achizițiile și auditorii: un angajament contractual de uptime, management complet al bot-urilor, export de jurnale brute, SSO pe panoul de control și suport numit cu un timp de răspuns.
Cât costă Cloudflare Enterprise fără credite?
Cloudflare nu publică prețurile Enterprise, deci orice cifră specifică pe care o citești este neverificată. Ceea ce este durabil este forma: este un angajament anual cotat per organizație, prețuit pe produsele pe care le activezi, mai degrabă decât pe traficul pe care îl servești, și este o schimbare bruscă față de planul Business de aproximativ 200 USD pe lună.
Creditele AWS sau Google Cloud acoperă Cloudflare?
Nu. Cloudflare este un furnizor separat cu o factură separată, deci un grant hyperscaler lasă factura pentru infrastructura de edge și securitate neschimbată. Această separare este exact motivul pentru care cele două se suprapun curat, mai degrabă decât se suprapun, și de ce deținerea de granturi pe mai multe niveluri este mai valoroasă decât maximizarea oricărui grant individual.
Merită Cloudflare Enterprise pentru un startup aflat la început de drum?
Numai odată ce există un declanșator specific: un client care cere un SLA în scris, un audit care necesită SSO și jurnale brute, sau traficul de bot care costă bani reali. Înainte de aceasta, planul gratuit acoperă majoritatea nevoilor unui produs incipient, iar un credit cu durată limitată revendicat prea devreme expiră în mare parte nefolosit.
Ce alte credite de securitate ar trebui să analizeze un startup?
Platformele de automatizare a conformității, furnizorii de identitate, managementul secretelor, scanarea vulnerabilităților și instrumentele pentru endpoint-uri rulează toate programe pentru startup-uri și tind să devină necesare în același trimestru cu upgrade-ul Cloudflare. AI Perks urmărește 7,7 milioane USD în credite pentru 194 de companii, filtrabile pe categorii, pe getaiperks.com.
Abonează-te pe getaiperks.com →
Chestionarul vine. Lasă pe altcineva să plătească pentru răspunsuri.