AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

Cât valorează creditele gratuite CI/CD?
Alocațiile de credite CI/CD urmărite variază de la aproximativ 3.000 USD pentru soluțiile CI dedicate până la 12.000 USD pentru o platformă DevOps completă, iar majoritatea echipelor pot dispune de două sau trei în același timp, deoarece acestea acoperă părți diferite ale aceleiași conducte.
Numărul care contează nu este cea mai mare alocație, ci acoperirea. Un singur commit generează cel puțin trei facturi separate: furnizorul CI care rulează joburile, platforma care găzduiește depozitul și ținta de implementare care primește artefactul. Majoritatea fondatorilor finanțează exact una dintre cele trei și apoi se întreabă de ce factura abia s-a mișcat.
AI Perks urmărește 7,7 milioane USD în credite la 194 de companii. Eligibilitatea pentru programele de instrumente pentru dezvoltatori depinde de stadiu și de finanțare, iar aceste detalii se găsesc pe fiecare pagină de program, nu într-un articol, deoarece termenii se schimbă mai des decât sunt actualizate postările.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Lovable Up to $150
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Ce cumpărați de fapt de la un furnizor CI/CD
Un furnizor CI/CD vinde calcul închiriat plus orchestrarea care decide când să-l ruleze. Plătiți pentru minutele de construire și testare și pentru ca altcineva să dețină mașinile pe care rulează acele minute.
Eliminați branding-ul și fiecare produs CI găzduit face aceleași patru lucruri: monitorizează depozitul, provizionează o mașină curată, rulează conducta pe ea și raportează rezultatul undeva unde o persoană sau o coadă de îmbinare va acționa. Ceea ce diferă între furnizori este selecția mașinii, comportamentul cache-ului, modul în care este tarifată paralelismul și cât de mult din logica dvs. ajunge prinsă în YAML proprietar.
Argumentul pentru plată nu este că CI găzduit depășește un runner auto-găzduit pe o instanță spot pe minut. La regim staționar, de obicei nu. Argumentul este că o flotă de runners care se blochează marți costă întreaga echipă după-amiaza, iar nimeni dintr-o echipă de inginerie de șase persoane nu ar trebui să fie persoana care deține acea flotă.
Acesta este exact profilul pentru care creditele sunt potrivite: cheltuieli reale, recurente, neimpresionante, care încep de la zero și cresc în pas cu numărul de angajați și frecvența de îmbinare.
Ce furnizori oferă credite CI/CD gratuite
Patru tipuri de furnizori oferă credite care acoperă o factură CI: platforme CI dedicate, platforme de dezvoltatori integrate, platforme de implementare și găzduire și calcul hyperscaler pe care îl puteți direcționa către runners auto-găzduiți.
| Furnizor | Pentru ce sunt creditele | Valoarea creditului urmărit |
|---|---|---|
| CircleCI | Calcul pentru conducte găzduite, facturat pe minut în funcție de dimensiunea mașinii | 3.000 USD |
| GitLab | Platformă DevOps completă: depozit, minute CI, scanare, locuri | 12.000 USD |
| GitHub | Planuri plătite plus minute Actions contorizate, Pachete, Codespaces | Aproximativ 5.000 USD |
| Atlassian | Bitbucket Pipelines alături de locuri Jira și Confluence | 5.000 USD |
| Netlify | Minute de construire frontend, previzualizări de implementare și lățime de bandă | 3.600 USD |
| Render | Ținte de implementare gestionate, baze de date și lucrători de fundal | Până la 25.000 USD |
| Vercel | Plan Pro plus credit de platformă pentru build-uri și previzualizări | Variază în funcție de stadiu |
| AWS, Google Cloud, Azure | Calcul brut pentru runners și registre auto-găzduite | Cinci până la șase cifre |
Două lucruri merită reținute din acel tabel. În primul rând, cele mai mari numere nu sunt numere CI: Render și hyperscalerii plătesc pentru locul unde ajunge artefactul, nu pentru conducta care l-a produs. În al doilea rând, alocațiile de platformă integrate sunt bugete partajate, deci a considera cei 12.000 USD ai GitLab ca o alocație CI îi supraestimează atunci când același credit concurează cu costurile locurilor. Termenii actuali pentru fiecare se găsesc pe getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Lovable Up to $150
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Cum se comportă costul CI/CD la scară
Cheltuielile CI sunt îmbinări înmulțite cu durata conductei înmulțită cu paralelismul. Numărul de angajați determină doar primul termen, iar ceilalți doi sunt cei care se acumulează în liniște.
Fiecare minut de conductă este facturat de două ori. O dată de către furnizor, o dată în timpul de așteptare al inginerului. A doua factură este mai mare și nu apare niciodată nicăieri, motiv pentru care echipele subinvestesc în viteza conductei până când devine dureroasă.
Paralelismul cumpără viteză, nu economii. Împărțirea unei suite de 30 de minute pe 10 containere vă oferă un timp de perete scurt și aproximativ aceleași minute facturabile, plus o suprasarcină de pornire per container. Aceasta este de obicei o tranzacție corectă, dar este o achiziție, nu o optimizare.
Cache-ul este unde se află adevărata valoare. Pe o conductă scurtă, instalarea dependențelor și extragerea imaginilor sunt frecvent majoritatea timpului de execuție. Remedierea acestui lucru este singura modificare care reduce cel mai fiabil o factură CI fără ca nimeni să observe o degradare.
Traficul de cereri de extragere domină, nu implementările. Conductele se declanșează la fiecare push, fiecare reîncercare și fiecare ramură, așa că o echipă care combină douăzeci de modificări pe zi rulează mult mai mult de douăzeci de conducte. Numărul de implementări este un proxy slab pentru cheltuielile CI.
Dimensiunea mașinii multiplică totul. Trecerea la o clasă de resurse mai mare crește rata pe minut pentru fiecare job care o folosește, iar clasele de resurse sunt alese o dată și rar revizuite.
Consecința practică: un credit de 3.000 USD este aproximativ un an de acoperire pentru o echipă mică pe o bază de cod modestă și mai aproape de un sfert pentru douăzeci de ingineri pe un monorepo puternic paralelizat. Dimensionați alocația în funcție de rata dvs. de îmbinare, nu de numărul dvs. de angajați.
Cu ce se combină creditele CI/CD
Creditul CI acoperă mijlocul conductei, iar mijlocul este de obicei cea mai ieftină parte. Poziția puternică este de a deține credite CI alături de credite de găzduire și credite de observabilitate, deoarece acestea plătesc trei facturi în loc de una.
Urmăriți un singur commit și numărați furnizorii pe care îi atinge: controlul sursei, calculul CI, un artefact sau un registru de containere, o țintă de implementare, apoi monitorizarea și urmărirea erorilor odată ce este live. Cinci facturi, cinci programe separate și nicio suprapunere semnificativă între ele.
Acesta este argumentul pentru a aplica pe scară largă, mai degrabă decât a optimiza pentru o singură alocație mare. Creditele de găzduire și PaaS absorb partea de implementare, creditele de calcul hyperscaler pot finanța runners auto-găzduiți dacă depășiți minutele găzduite, iar instrumentele de livrare progresivă precum LaunchDarkly își derulează propriile programe de startup. AI Perks grupează programele pe categorii, astfel încât să puteți vedea ce nivel al conductei acoperă de fapt fiecare alocație.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Lovable Up to $150
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
În ce ordine să aplicați
Aplicați în ordine crescătoare a fricțiunii, nu descrescătoare a valorii în dolari. Luați creditul atașat unei platforme pe care o utilizați deja, apoi programul CI dedicat, apoi calea hyperscaler pe care nu ar trebui să o începeți devreme.
Începeți cu platforma pe care o plătiți deja. Dacă codul dvs. se află deja pe GitHub, GitLab sau Bitbucket, alocația integrată nu necesită migrare sau o nouă relație cu furnizorul. Filtrați la categoria Instrumente pentru dezvoltatori pe getaiperks.com pentru a vedea care se aplică dvs.
Adăugați apoi programul CI dedicat. Acestea sunt revizuite mai rapid decât căile hyperscaler și sunt locul potrivit pentru a trimite calcul de testare intensă pe care o alocație integrată nu o va absorbi.
Lăsați creditele hyperscaler până când aveți o sarcină de lucru. Aceste alocații sunt limitate în timp, iar pornirea cronometrului înainte de a avea conducte pentru care să cheltuiți este cea mai comună modalitate prin care fondatorii risipesc cea mai mare alocație pe care o vor primi vreodată.
Aplicați pe scară largă, nu cu atenție. Criteriile de aprobare variază mult între programe, iar trei aprobări din opt aplicații sunt mai bune decât una din una.
Ce greșesc fondatorii în legătură cu creditele CI/CD
Cea mai frecventă eroare este tratarea CI ca o alegere de instrumente, în loc de o factură de calcul, apoi selectarea furnizorului cu cel mai generos nivel gratuit și descoperirea că nivelul gratuit a fost dimensionat pentru un proiect solo.
Urmărirea creditelor într-o migrare. Mutarea CI este un proiect de mai multe săptămâni deghizat: secrete, cache-uri, runners, teste inconsistente și fiecare bucată de cunoștințe tribale codificate în configurația veche. Un credit de 3.000 USD nu acoperă două săptămâni de inginerie de rescriere a conductei. Creditul ar trebui să despartă un egal între furnizorii pe care îi cântăreați deja, niciodată să nu vă îndepărteze de unul care funcționează.
Ignorarea expirării. Aceste alocații sunt limitate în timp, așa că un credit colectat cu șase luni înainte de a avea volumul de îmbinare necesar pentru a-l consuma este în mare parte o donație înapoi furnizorului.
Cumpărarea vitezei pe care nimeni nu o simte. Plata pentru paralelism intens pentru a transforma o conductă de la șase minute la patru nu schimbă comportamentul nimănui. Transformarea de la patruzeci de minute la opt schimbă cât de des se îmbină oamenii.
Uitatul celei de-a doua facturi. Creditul CI nu plătește pentru mediul în care se implementează artefactul. Echipele finanțează în mod obișnuit construirea și apoi sunt surprinse de factura de găzduire o lună mai târziu.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Lovable Up to $150
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Întrebări frecvente
Ce sunt creditele CI/CD gratuite?
Sunt solduri emise de furnizor care compensează factura dvs. CI/CD, de obicei acordate printr-un program de startup, mai degrabă decât un cupon public. Valorile urmărite pentru programele axate pe CI variază de la aproximativ 3.000 USD la 12.000 USD, aplicate la calculul conductei, locuri sau utilizarea platformei integrate, în funcție de furnizor.
Ce furnizor CI/CD oferă cele mai multe credite?
Printre programele axate pe CI, cel al GitLab este cel mai mare urmărit la 12.000 USD, deși este un buget la nivel de platformă partajat cu costurile locurilor, mai degrabă decât o alocație pură CI. Platformele de implementare precum Render au numere mai mari, dar acoperă o factură diferită. Termenii actuali per program sunt listați pe getaiperks.com.
Pot combina creditele CI/CD cu creditele cloud?
Da, și acesta este scopul. Creditele CI plătesc pentru construcție și testare, creditele cloud plătesc pentru locul unde rulează rezultatul. Sunt facturi separate, fără suprapunere, astfel încât deținerea ambelor acoperă o parte substanțial mai mare din factura dvs. de infrastructură. AI Perks urmărește 7,7 milioane USD în credite la 194 de companii.
Cât costă CI/CD pentru un startup mic?
Sub aproximativ cinci ingineri pe o bază de cod normală, nivelurile gratuite generoase le acoperă adesea în totalitate. Costul apare atunci când suitele de testare devin lente, ramurile se multiplică și paralelismul crește, ceea ce tinde să se întâmple în decurs de un trimestru de la dublarea echipei. Acea inflexiune este momentul în care un credit valorează cel mai mult.
Am nevoie de niveluri gratuite sau credite dacă îmi găzduiesc singur runners?
Runners auto-găzduiți mută costul în loc să-l elimine: plătiți un furnizor de cloud pentru instanțe plus timpul de inginerie pentru a le menține sănătoase. Creditele hyperscaler pot finanța exact acest calcul, motiv pentru care cele două tipuri de programe sunt complementare, mai degrabă decât alternative.
Trebuie să schimb furnizorii pentru a revendica credite CI/CD?
Nu, și de obicei nu ar trebui. Majoritatea echipelor folosesc deja o platformă care rulează propriul program de startup, așa că prima alocație nu necesită nicio migrare. Verificați care dintre furnizorii dvs. existenți are un program înainte de a lua în considerare o mutare pe getaiperks.com.
Abonează-te la getaiperks.com →
Livrați conducta. Lăsați pe altcineva să plătească minutele.