AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

Cât valorează creditele gratuite de CRM?
Creditele gratuite de CRM pentru startup-uri variază între aproximativ 1.800 și 14.000 de dolari per program, iar deoarece categoria este aglomerată cu furnizori care luptă pentru aceleași conturi incipiente, ofertele sunt generoase în raport cu ceea ce cheltuiește efectiv o echipă mică.
CRM este una dintre puținele cheltuieli de go-to-market pe care un startup le poate acoperi aproape în întregime cu credite în stadii incipiente. Costurile de migrare sunt ridicate odată ce o echipă se stabilește, așa că furnizorii plătesc pentru a fi sistemul de la care începi.
AI Perks urmărește termenii actuali din întreaga categorie, alături de 7,7 milioane de dolari în credite de la 194 de companii.
| Furnizor | Credite gratuite | Ce cumpără creditele |
|---|---|---|
| HubSpot | Până la 14.000 USD | CRM plus Marketing, Vânzări și Servicii pe un singur istoric de contact |
| HighLevel | Până la 12.000 USD | CRM all-in-one cu funeluri, calendare, e-mail și SMS |
| Freshworks | Până la 10.000 USD | CRM bundled cu helpdesk și chat |
| Attio | Până la 5.000 USD | CRM cu schemă flexibilă și sincronizare automată e-mail și calendar |
| Dynamics 365 | Până la 5.000 USD | Aplicațiile Microsoft Sales, Customer Service și Business Central |
| Keap | Până la 3.600 USD | CRM pentru afaceri mici cu automatizare, formulare și facturare |
| Salesforce | 3.000 USD | Sales Cloud, platforma pe care cele mai multe companii se standardizează ulterior |
| Insightly | 3.000 USD | CRM care preia istoricul clientului după vânzare, până la livrare |
| Lightfield | 1.800 USD | CRM nativ AI care înregistrează automat e-mailurile, întâlnirile și apelurile |
Totalul titlurilor din tabel: peste 57.000 USD.
Aceste cifre nu sunt comparabile rând cu rând. Un credit mare împotriva unui furnizor cu prețuri de listă ridicate poate cumpăra mai puține luni decât unul mai mic, undeva mai ieftin. Citiți coloana ca fiind o perioadă de funcționare, nu ca valoare.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Lovable Up to $150
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
La ce folosește de fapt un CRM
Un CRM este istoricul durabil, partajat, al fiecărei persoane și companii cu care ați vorbit, plus starea tranzacției asociate cu acestea. Sarcina pe care o îndeplinește este să supraviețuiască rotației personalului, nu să producă tablouri de bord.
Înainte de un CRM, acest istoric se află într-o foaie de calcul și în inbox-urile a trei persoane. Funcționează bine până când pleacă primul reprezentant, moment în care contextul din spatele a patruzeci de conversații deschise pleacă odată cu el.
Trei sarcini reprezintă majoritatea utilizării reale:
Pipeline. Fiecare oportunitate deschisă, etapa sa, valoarea sa și următoarea acțiune. Aceasta este partea pe care fondatorii cred că o cumpără.
Istoricul de contact. Fiecare e-mail, apel, întâlnire și tichet de suport legat de o persoană și o companie, astfel încât oricine să poată prelua firul rece. Aceasta este partea care se compune de fapt.
Automatizare și predare. Rutare, memento-uri, secvențe și mecanismele de mutare a unui client de la vânzări la onboarding și apoi la suport, fără a-l pierde.
Observația sinceră este că niciuna dintre acestea nu necesită software plătit la cinci clienți. Un CRM își câștigă costul atunci când mai mult de o persoană atinge același cont, sau când nu mai poți ține pipeline-ul în cap.
Cum se comportă costurile CRM la scară
Prețurile CRM funcționează pe unul dintre cei doi contoare, per utilizator sau per contact, și eșuează în moduri complet diferite. Facturile per utilizator urmăresc numărul de angajați și rămân previzibile. Facturile per contact urmăresc lista dvs. de marketing, care crește indiferent dacă veniturile cresc sau nu.
Acest al doilea contor este locul unde bugetele se sparg. Un magnet de lead-uri care adaugă 40.000 de contacte neconvertite crește imediat factura și niciodată veniturile. HubSpot și Keap prețuri pe contacte, așa că igiena listei este un control al costurilor, nu o sarcină administrativă. Attio, Salesforce, Insightly, Lightfield și Dynamics 365 prețuri per utilizator. HighLevel percepe o taxă fixă pentru platformă, motiv pentru care creditul său durează mai mult decât sugerează numărul principal.
Alte două forțe determină factura reală:
Salturi de nivel, nu număr de utilizatori. Funcționalitatea de care veți avea nevoie în cele din urmă, de obicei obiecte personalizate, raportare reală sau automatizare a fluxurilor de lucru, se află în spatele unei actualizări de ediție care costă mai mult decât mai mulți utilizatori suplimentari. Echipele planifică creșterea numărului de angajați și sunt surprinse de un nivel.
Suplimente tarifate separat în afara abonamentului. Trimiterile de e-mail și SMS, minutele de telefonie, creditele de îmbogățire și acțiunile AI sunt de obicei facturate separat și sunt frecvent excluse dintr-un credit.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Lovable Up to $150
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Cum să alegi între HubSpot, Salesforce, Attio și restul
Potrivește CRM-ul cu mișcarea dvs. de vânzări, nu cu cel mai mare credit. Vânzările conduse de fondatori doresc ceva ce puteți configura într-o după-amiază. Un funnel condus de marketing dorește istoricul de contact și automatizarea într-un singur obiect. Tranzacțiile enterprise doresc platforma în care cumpărătorii au deja încredere.
Un scurt ghid de decizie:
Vânzări conduse de fondatori, sub aproximativ trei utilizatori. Attio sau Lightfield. Configurarea rapidă, captură automată din e-mail și calendar, fără proiect de implementare. Cumpărați viteză, iar platformele grele vă penalizează pentru că nu aveți o persoană de operațiuni de vânzări.
Funnel condus de marketing sau de produs. HubSpot CRM pentru startup-uri este răspunsul obișnuit aici, deoarece contactul de marketing, scorul de lead și tranzacția sunt toate pe același istoric. Bugetați pentru creșterea contactelor de la prima zi.
Agenții, servicii sau afaceri cu funnel de clienți. HighLevel pentru taxa fixă de platformă, sau Keap când facturarea, programarea și urmărirea într-un singur abonament contează mai mult decât profunzimea CRM-ului.
Cumpărători enterprise sau reglementați. Salesforce, sau Dynamics 365 dacă echipa dvs. trăiește deja în Microsoft 365. Cumpărați suprafața de integrare și confortul achiziției, nu interfața de utilizare.
Livrarea continuă după încheiere. Insightly păstrează istoricul clientului atașat proiectului. Produse cu suport intens. Freshworks acoperă CRM și helpdesk sub un singur credit.
AI Perks listează care dintre acestea au în prezent programe deschise și ce necesită fiecare.
În ce ordine să aplicați
Aplicați mai întâi pentru CRM-ul pe care îl utilizați deja, apoi pentru unul sau două la care ați migra în mod realist și apoi pentru instrumentele de go-to-market adiacente. Creditele cu durată limitată încep să se consume din ziua în care le acceptați, așa că prioritizați în funcție de momentul în care le veți utiliza efectiv.
Mai întâi, CRM-ul pe care îl utilizați deja. Creditul se atașează unei facturi pe care o plătiți deja și nu necesită migrare. Începeți la getaiperks.com și filtrați la categoriile CRM și Vânzări.
Apoi, alternativele realiste, înainte de a migra. Un credit aprobat este un factor legitim în decizia platformei, iar ratele de aprobare variază suficient încât să aveți două în mână merită efortul de a aplica.
Apoi, straturile adiacente. Platformele de suport, bazele de date de prospectare și infrastructura de e-mail se facturează separat de CRM-ul dvs., așa că acele credite se adaugă, nu se suprapun. Aici se află cea mai mare parte a banilor nepretinși dintr-un buget de go-to-market.
În cele din urmă, teste de evaluare scurte. Declansați-le în săptămâna în care intenționați să efectuați testul real cu propriile date.
Un lucru care merită verificat înainte de a aplica oriunde: mai mulți furnizori oferă sume diferite în funcție de ruta partenerului prin care vine oferta, iar ruta cu cea mai mare valoare este rareori cea de pe pagina principală a furnizorului. Eligibilitatea depinde de etapă și de finanțare și diferă pentru fiecare program de mai sus, cu rutele și cerințele actuale listate la getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Lovable Up to $150
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Ce înțeleg greșit fondatorii despre creditele CRM
Cea mai scumpă greșeală este achiziționarea unui CRM înainte de a exista o mișcare de vânzări pe care să o plasați în el. Un pipeline gol, frumos configurat, este un cost, iar ceasul creditului rulează tot timpul cât stă inactiv.
Patru alte modele care merită evitate:
Alegerea pe baza mărimii creditului. Un credit de 14.000 USD pentru o platformă pe care o abandonați în opt luni costă mai mult în migrare și automatizări reconstruite decât a economisit în taxe de abonament. Alegeți pe baza potrivirii, apoi finanțați alegerea.
Subestimarea migrării. Contactele și tranzacțiile se exportă curat. Istoricul e-mailurilor cu fire, câmpurile personalizate, logica fluxurilor de lucru, integrările și fiecare raport de care depinde prezentarea dvs. către consiliul de administrație nu se exportă. Aceasta este blocarea reală, și de aceea furnizorii sunt dispuși să ofere reduceri atât de mari în avans.
Ignorarea contorului de contacte. Pe planurile tarifate per contact, o listă necurățată vă mută în liniște la un nivel superior. Suprimarea sau ștergerea contactelor inactive este o economie pe linie de facturare.
Presupunerea că creditul acoperă întreaga factură. Funcționalitățile de mesagerie, îmbogățire și AI sunt de obicei tarifate separat de acesta, iar funcționalitățile AI în particular sunt apeluri API de model în spatele brandului unui furnizor.
Fondatorii care finanțează întreaga componentă go-to-market în loc de un singur instrument ajung cel mai departe. AI Perks urmărește 7,7 milioane USD în credite la 194 de companii, astfel încât CRM-ul, biroul de suport, datele de prospectare și apelurile de model din spatele funcționalităților dvs. AI pot fi acoperite simultan.
Întrebări frecvente
Care CRM oferă startup-urilor cele mai multe credite gratuite?
HubSpot oferă cel mai mare credit CRM din categorie, până la 14.000 USD, urmat de HighLevel cu până la 12.000 USD și Freshworks cu până la 10.000 USD. Valoarea principală este un criteriu slab unic, deoarece un credit aplicat prețurilor de listă scumpe cumpără mai puține luni. Termenii actuali sunt urmăriți la getaiperks.com.
Am nevoie de un CRM plătit în etapa pre-venit?
De obicei, nu. Sub aproximativ zece conversații active cu o singură persoană care vinde, o foaie de calcul și un inbox disciplinat sunt suficiente. Un CRM își merită costul din momentul în care a doua persoană atinge același cont, sau când nu mai poți reține starea fiecărei tranzacții deschise din memorie.
Pot să combin creditele CRM cu alte credite pentru startup-uri?
Da. CRM, suportul pentru clienți, datele de prospectare, trimiterea de e-mailuri și infrastructura cloud sunt facturi separate cu programe separate, astfel încât aceste credite se adaugă, nu se suprapun. Combinarea în cadrul categoriei CRM este rareori utilă, deoarece utilizați doar unul. Combinațiile compatibile sunt listate la getaiperks.com.
Cât costă de fapt un CRM fără credite?
O echipă de trei persoane pe un nivel plătit de intrare cheltuiește de obicei câteva sute de dolari pe lună. Aceeași echipă pe o ediție profesională cu automatizare de marketing și o listă de contacte în creștere ajunge frecvent la patru cifre lunar. Prețurile de listă se schimbă des, așa că prețuiți propriul dvs. utilizator și numărul de contacte, în loc să vă bazați pe un tabel comparativ.
Este prețuirea per utilizator sau per contact mai bună pentru un startup?
Prețuirea per utilizator este mai predictibilă, deoarece urmărește un număr pe care îl controlați. Prețuirea per contact se potrivește echipelor a căror creștere provine din marketing, mai degrabă decât din numărul de angajați, dar penalizează listele mari necalificate. Dacă plănuiți o generare intensă de lead-uri de vârf de funnel, modelați factura de contacte pentru doisprezece luni înainte de a vă angaja.
Cât de greu este să migrezi CRM-urile mai târziu?
Mai greu decât sugerează butonul de export. Contactele, companiile și tranzacțiile se mută curat. Istoricul e-mailurilor, obiectele personalizate, automatizările, integrările și raportarea nu se mută, iar reconstruirea lor durează de obicei săptămâni. Tratați prima decizie reală de CRM ca fiind semi-permanentă și finanțați-o corespunzător la getaiperks.com.
Abonează-te la getaiperks.com →
Gestionează pipeline-ul. Lasă pe altcineva să plătească pentru software.