MiniMax Credite Gratuite 2026: Cât Costă, Conform Zvonurilor, M3 și H3

MiniMax M3 este raportat la 0,30 USD per milion de tokeni de intrare și 1,20 USD la ieșire, cu un strat de 512K, acoperirea lipsă în cea mai mare parte. Ce este confirmat, ce nu este și unde se găsesc creditele gratuite.

MiniMaxMiniMax M3MiniMax H3LLM API PricingFree AI CreditsAI Perks
Andrew
Andrew
AI Perks Team
11,330•

Quick Answer

MiniMax-M3 și MiniMax-M2.7 sunt ambele cotate la 0,30 USD per milion de tokenuri de intrare și 1,20 USD per milion de ieșiri conform prețurilor pay-as-you-go MiniMax, o rată descrisă ca o reducere permanentă de 50% față de un preț de referință de 0,60 USD și 2,40 USD. Aceste cifre provin din articole de presă terțe, nu dintr-o lectură directă a paginii de prețuri a furnizorului, iar costul cererilor peste 512K tokenuri de intrare nu a fost publicat. Nu a fost găsit niciun program de credite de pornire MiniMax, astfel încât calea gratuită este formată din modele open-source plus credite de calcul urmărite la getaiperks.com.

AI Perks

AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

AI Perks Cards

Cât costă de fapt MiniMax în 2026?

Se raportează că MiniMax-M3 și MiniMax-M2.7 costă ambele 0,30 USD per milion de token-uri de intrare și 1,20 USD per milion de token-uri de ieșire la prețurile MiniMax „plătești cât consumi”, o rată descrisă ca „50% reducere permanentă” față de un preț de referință de 0,60 USD și 2,40 USD. Aceste cifre provin din acoperirea terților și din documentația platformei, mai degrabă decât dintr-o citire directă de pe platform.minimax.io, așa că tratați fiecare număr de pe această pagină ca fiind raportat, nu confirmat.

Această precizare contează mai mult decât titlul, deoarece majoritatea acoperirii din săptămâna lansării a repetat cifra de 0,30 USD fără aceasta. Al doilea lucru pe care acoperirea l-a omis este linia de nivel: rata raportată este descrisă ca aplicându-se cererilor standard de până la 512.000 de token-uri de intrare, în timp ce se raportează că M3 anunță o fereastră de context de 1 milion de token-uri.

MiniMax este, de asemenea, unul dintre puținele nume din această categorie cu niciun program de credit pentru startup pe care AI Perks l-a putut găsi. Ceea ce are în schimb sunt ponderi deschise (open weights), ceea ce schimbă întrebarea de la „cum obțin credite MiniMax” la „cine plătește pentru GPU-uri”. AI Perks urmărește 7,7 milioane USD în credite în 194 de companii exact pentru această a doua întrebare.


Cele mai bune credite AI pentru startup-uri

Aplică direct prin aceste programe verificate.

Prețuri API MiniMax și cât de solide sunt fiecare număr

Cifrele de mai jos circulă prin acoperirea terților și documentația platformei. Niciuna nu a fost preluată direct de pe pagina de prețuri a MiniMax pentru acest articol. Prețurile sunt per milion de token-uri, în dolari SUA.

Model și nivelIntrareIeșireCitire cacheCât de solid
MiniMax-M3, standard, până la 512K intrare0,30 USD1,20 USD0,06 USDRaportat, mai multe surse sunt de acord
MiniMax-M3, referință nediscountată0,60 USD2,40 USDne raportatRaportat ca listă pre-discount
MiniMax-M2.70,30 USD1,20 USDne raportatRaportat, contradictoriu
MiniMax-M2.7 prin OpenRouter0,21 USD0,84 USDne raportatRată de revânzător, nu prețuri furnizor

Două lucruri din tabelul respectiv merită atenție.

Primul este încadrarea reducerii. 0,30 USD și 1,20 USD sunt prezentate ca o „reducere permanentă de 50%” față de 0,60 USD și 2,40 USD. O reducere permanentă este un preț de listă cu pași suplimentari, dar este și o rată pe care un furnizor o poate retrage fără a anunța niciodată o creștere a prețurilor. Bugetați la 0,30 USD raportat și țineți cont de 0,60 USD raportat ca tavan.

Al doilea este conflictul M2.7. O sursă raportează 0,30 USD și 1,20 USD, la fel ca M3. OpenRouter listează 0,21 USD și 0,84 USD pentru același model, dar OpenRouter este un revânzător care își stabilește propria marjă, deci nu este o dovadă a prețului propriu al MiniMax, iar cifra de pe platform.minimax.io nu a putut fi confirmată în niciun fel. Dacă economia M2.7 decide arhitectura dvs., prețuiți-o din propria consolă, nu de pe orice pagină, inclusiv aceasta.

Citirile din cache sunt singurul loc unde numerele raportate sunt neambigue: 0,06 USD per milion față de 0,30 USD pentru intrarea proaspătă, o economie de 80% la orice trimiteți de mai multe ori. Acest raport, dacă se menține, este o pârghie mai mare decât alegerea între M3 și M2.7.


De ce linia de 512K contează mai mult decât prețul din titlu

Rata raportată de 0,30 USD este descrisă ca aplicându-se cererilor standard de până la 512.000 de token-uri de intrare, în timp ce se raportează că MiniMax-M3 are o fereastră de context de 1 milion de token-uri. Cât costă o cerere peste acest nivel nu a fost publicat nicăieri unde să poată fi verificat.

Această discrepanță este cea mai mare necunoscută în prețurile MiniMax. Prețul de referință din spatele reducerii este de 0,60 USD și 2,40 USD, exact dublu, motiv pentru care atâta acoperire presupune că cererile lungi sunt facturate pur și simplu la dublu. „Presupune” este cuvântul cheie: niciun exemplu rezolvat, nicio a doua foaie de prețuri, nicio declarație a furnizorului. Nimeni din afara MiniMax nu știe dacă o cerere de 900K token-uri se dublează în totalitate, se dublează doar porțiunea de peste linie sau este refuzată.

Forma cereriiLa 0,30 USD și 1,20 USD raportateDacă cererile lungi sunt facturate dublu
200K intrare, 5K ieșireaproximativ 0,07 USDacelași, sub linie
500K intrare, 10K ieșireaproximativ 0,16 USDacelași, sub linie
900K intrare, 10K ieșireaproximativ 0,28 USDaproximativ 0,56 USD

Diferența dintre ultimele două coloane este întreaga incertitudine, iar aceasta este o fluctuație de 2x la cele mai mari cereri ale dvs. Până când rata va fi publicată, planificați în raport cu coloana mai mare și tratați pe cea mai mică ca pe un plus. Trunchierea unui pas de recuperare pentru a plasa o conductă sub 512K intrare elimină întrebarea în totalitate, ceea ce o face să valoreze mai mult decât orice optimizare a prompt-ului pe care o veți face în acest trimestru.


Cele mai bune credite AI pentru startup-uri

Aplică direct prin aceste programe verificate.

Cât costă MiniMax H3 și ce nu a publicat furnizorul

Se raportează că MiniMax H3, modelul din spatele Hailuo 3.0, a fost lansat pe 31 iulie 2026, cu ponderi deschise (open weights) urmând pe Hugging Face pe 3 august sub licența comunitară MiniMax H3. Este descris ca generând video multi-shot de 4 până la 15 secunde la rezoluție de până la 2K, cu sunet stereo nativ care poartă dialoguri, efecte și ambianță, produs într-o singură trecere. Nu a putut fi găsit niciun preț oficial per secundă pentru acesta.

Această ultimă propoziție este cea de reținut. Fiecare cifră absolută per secundă pentru H3 care circulă provine din agregatoare API și pagini adiacente furnizorului, mai degrabă decât de pe o pagină de prețuri proprie MiniMax.

Cifră H3 raportatăSumăCalitatea sursei
Per secundă la 768p0,08 USDAgregator, neconfirmat
Per secundă la 2K0,13 USDAgregator, neconfirmat
Per secundă, varianta H3 Max0,05 USD până la 0,08 USDAgregator, neconfirmat
Imagini de referință0,04 USD fiecare, primele cinci gratuiteAgregator, neconfirmat

O agregare separată de la terți plasează generarea la 2K într-o bandă de la 0,073 USD la 0,120 USD per secundă, ceea ce încadrează cifra de 0,13 USD de jos, în loc să fie de acord cu ea. Mai multe surse care ajung aproape una de alta este o dovadă slabă în cele mai bune momente, iar aici nici măcar nu sunt pe deplin de acord.

Dacă cifra de 0,13 USD se menține, un clip de 10 secunde la 2K cu sunet stereo sincronizat ajunge la aproape 1,30 USD, iar același clip la 768p la aproape 0,80 USD. Tratați acestea ca pe estimări de planificare cu o marjă de eroare mare, nu ca pe cotații. Pe partea de consumator, aplicația Hailuo rulează un abonament bazat pe credite, mai degrabă decât facturare per secundă, raportată la 15 până la 80 de credite per video, iar niciun strat gratuit API separat pentru H3 nu a fost confirmat. AI Perks urmărește programele de credite video care compensează acest cheltuială.


Unde se află cu adevărat creditele gratuite MiniMax

Nu a fost găsit niciun program de credit pentru startup MiniMax și niciun nivel gratuit API nu este confirmat în documentația furnizorului. Creditele de probă de 15 ¥ raportate pe scară largă pentru conturile noi apar doar în ghiduri terțe și nu au putut fi verificate în raport cu propriile documente ale MiniMax.

15 ¥ se convertesc în aproximativ doi dolari SUA la ratele de schimb recente. Dacă atât această cifră, cât și rata raportată de 0,30 USD pentru intrare se mențin, cumpără câteva milioane de token-uri de intrare: un buget de evaluare, mai degrabă decât o perioadă de rulare, și o sumă care, conform rapoartelor, se mișcă odată cu promoțiile.

Pârghia gratuită reală se află în altă parte. Se raportează că ponderile M3 au ajuns pe Hugging Face la o săptămână de la anunțul modelului din iunie 2026, iar ponderile H3 au urmat în august sub o licență comunitară, deci modelele în sine nu costă nimic de obținut. Ceea ce costă este timpul GPU.

Aceasta reorientează complet căutarea. Nu vânezi credite MiniMax, vânezi credite de calcul pentru a rula ponderile MiniMax, iar acestea există în volum:

Unde sunt baniiCe acoperă
Programe cloud și GPUHardware-ul care rulează ponderi deschise
Credite platformă inferențăEndpoint-uri găzduite, fără GPU-uri proprii
Credite video și mediaCheltuieli de generare, inclusiv ieșire de tip Hailuo

AI Perks acoperă toate cele trei categorii în 194 de companii, cu termeni actuali, mai degrabă decât cifre de zi a lansării.


Cele mai bune credite AI pentru startup-uri

Aplică direct prin aceste programe verificate.

Cum să rulezi MiniMax fără să plătești prețul de listă

Trei pârghii contează aici, în ordine aproximativă de mărime.

Creditele de calcul sunt mai bune decât creditele pentru modele. Pentru un furnizor cu ponderi deschise, factura pe care o poți anula efectiv este factura GPU, nu factura pentru token-uri.

Salvează agresiv în cache. Citirile din cache sunt raportate la 0,06 USD per milion față de 0,30 USD pentru intrarea proaspătă, cea mai mare economie unică oferită.

Estimează opțiunea de auto-găzduire înainte de a te angaja. Ponderile sunt gratuite sub licențele comunitare, deci comparația reală este factura ta GPU față de 0,30 USD raportat per milion. Cu credite de la AI Perks, acea factură GPU poate fi zero pentru o perioadă bună de timp.


Întrebări frecvente

Cât costă API-ul MiniMax?

Se raportează că MiniMax-M3 și MiniMax-M2.7 costă ambele 0,30 USD per milion de token-uri de intrare și 1,20 USD per milion de ieșire la prețurile MiniMax „plătești cât consumi”, descrise ca o reducere permanentă de 50% față de un preț de referință de 0,60 USD și 2,40 USD. Aceste cifre provin din acoperirea terților, mai degrabă decât dintr-o citire directă a paginii furnizorului, iar cât costă cererile peste 512K token-uri de intrare nu a fost publicat. Creditele de calcul care compensează acest lucru sunt urmărite pe getaiperks.com.

MiniMax oferă credite gratuite conturilor noi?

Niciun nivel gratuit API nu este confirmat în documentația proprie a MiniMax. Ghidurile terțe raportează credite de probă de 15 ¥ pentru conturile noi, aproximativ doi dolari SUA la ratele de schimb recente, dar furnizorul nu a publicat această cifră și nu a putut fi verificată. Niciun program de credit pentru startup MiniMax nu a fost găsit. AI Perks urmărește creditele de calcul care există.

Este MiniMax-M3 open source?

MiniMax-M3 publică ponderi deschise (open weights) pe Hugging Face sub o licență comunitară MiniMax. Specificațiile raportate îl plasează la aproximativ 428B de parametri totali, cu aproximativ 23B activi, o fereastră de context de 1 milion de token-uri și intrare nativă text, imagine și video, dintre care niciuna nu a fost confirmată independent pentru această pagină. Ponderile deschise nu sunt același lucru cu open source, iar licența are propriile condiții care merită citite înainte de utilizarea comercială.

Cât costă MiniMax H3 pe secundă?

Nu a putut fi găsit niciun preț oficial per secundă pentru H3. Agregatoarele terțe listează 0,08 USD pe secundă la 768p și 0,13 USD la 2K, în timp ce o agregare separată plasează 2K într-o bandă de la 0,073 USD la 0,120 USD. Toate acestea sunt neconfirmate de furnizor și nu sunt pe deplin de acord între ele.

Este MiniMax mai ieftin decât marile laboratoare din SUA?

Nu poate fi răspuns din numere publice cu nicio încredere. Orice comparație reală înseamnă citarea ratei curente a unui concurent, iar acestea se mișcă suficient de des încât o cifră publicată să devină rapid învechită. Diferențiatorii durabili sunt fereastra de context de 1 milion de token-uri raportată și ponderile deschise, nu un preț din titlu care este el însuși încadrat ca o promoție.

Pot să auto-găzduiesc modele MiniMax gratuit?

Da. Ponderile M3 și H3 sunt publicate pe Hugging Face sub licențe comunitare MiniMax, deci modelele în sine nu costă nimic. Costul dvs. devine timpul GPU, ceea ce este exact ceea ce acoperă programele de credite cloud și de calcul. AI Perks urmărește 7,7 milioane USD în 194 de companii.


Înscrieți-vă la getaiperks.com →

Ponderile sunt gratuite. Faceți și GPU-urile gratuite.

AI Perks

AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

AI Perks Cards

This content is for informational purposes only and may contain inaccuracies. Credit programs, amounts, and eligibility requirements change frequently. Always verify details directly with the provider.