AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

Ce oferă Programul pentru Startup-uri Porter
Porter oferă credite de până la 5.000 USD pentru platforma sa, stratul care aprovizionează, implementează și operează un cluster Kubernetes rulând în propriul cont AWS, GCP sau Azure.
AI Perks îl urmărește alături de credite de 7,7 milioane USD în 194 de companii.
Această limită reprezintă întreaga poveste a acestui program. Porter nu găzduiește aplicația dumneavoastră. Furnizorul dvs. de cloud o face, pe infrastructură pe care o dețineți și o factură pe numele dvs., în timp ce Porter percepe o taxă separată pentru platformă pentru construirea, implementarea și operarea a ceea ce rulează acolo. Cei 5.000 USD acoperă această taxă, nu calculul de dedesubt.
Acest lucru sună ca o limitare. Este mai aproape de opus, așa cum arată secțiunea de stivuire. Disponibilitatea și termenii actuali variază, iar ambele se găsesc pe getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Porter $5,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Pentru ce este de fapt Porter
Porter este o platformă internă pentru dezvoltatori care vă oferă un flux de lucru de tip Heroku - conectați un depozit, trimiteți, obțineți un serviciu funcțional cu TLS, jurnale, metrici, scalare automată și medii de previzualizare - deasupra Kubernetes care se află în contul dvs. de cloud, mai degrabă decât în cel al furnizorului.
Întrebarea de categorie nu este Porter versus un rival. Este în care dintre cele trei posturi ar trebui să vă aflați:
- PaaS complet gestionată. Contul altcuiva, clusterul altcuiva. Cel mai rapid de început, iar limita superioară este atinsă atunci când aveți nevoie de o conexiune VPC, un tip de instanță specific, o limită de conformitate sau o reducere pentru cheltuieli angajate.
- Cloud brut plus propriul Kubernetes. Control maxim și o taxă permanentă în săptămâni de inginer: actualizări de cluster, IAM, intrare, secrete, reglarea scalatorului automat, rotația de gardă care urmează.
- Mijlocul. Contul dvs., VPC-ul dvs., tipurile dvs. de instanțe, contractul dvs. de cloud, cu munca platformei operată de un furnizor. Aceasta este poziția în care se află Porter.
Testul sincer este dacă aveți un motiv să dețineți contul: cumpărători corporativi care întreabă unde se află datele, o limită SOC 2 sau HIPAA, un tip de instanță GPU pe care un PaaS nu vi-l va închiria, un angajament de cloud pe care l-ați semnat deja sau o arhitectură bogată în servicii pentru care prețurile pe serviciu funcționează prost.
Dacă niciuna dintre acestea nu este adevărată încă, un PaaS complet gestionat este mai ieftin și mai simplu. Dacă vreuna dintre ele este, postura de mijloc merită plătită, deoarece alternativa nu este gratuită. Este un inginer de platformă pe care nu l-ați angajat.
Cum se comportă costurile Porter la scară
Porter generează două facturi care scalează pe curbe diferite: o taxă de platformă care urmărește numărul echipei și al sarcinilor de lucru, și o factură de cloud care urmărește capacitatea aprovizionată. Creditul de pe această pagină atinge doar prima.
Pentru majoritatea echipelor, a doua factură este cea mai mare în câteva luni.
| Element | Facturat de | Ce o determină | Ce credit se aplică |
|---|---|---|---|
| Taxa de platformă | Porter | Sarcinile de lucru sub management | Credite Porter |
| Noduri de calcul | Furnizorul dvs. de cloud | Numărul și dimensiunea nodurilor, aprovizionate, nu utilizate | Credite cloud |
| Plan de control Kubernetes | Furnizorul dvs. de cloud | Fix, pe cluster, pe oră | Credite cloud |
| Echilibratoare de sarcină | Furnizorul dvs. de cloud | Unul pe intrare, plus trafic | Credite cloud |
| Gateway NAT | Furnizorul dvs. de cloud | Lunar, plus fiecare GB procesat | Credite cloud |
| Baze de date gestionate | Furnizorul dvs. de cloud | Dimensiunea instanței și stocarea | Credite cloud |
| Trafic de ieșire și trafic inter-AZ | Furnizorul dvs. de cloud | Servicii active între zone | Credite cloud |
Capcana din tabel este nivelul minim. Un mediu Kubernetes costă o sumă fixă lunar înainte ca vreun container al dvs. să fie programat, mult peste prețul unei singure instanțe PaaS mici:
| Componentă de nivel minim | Cost aproximativ la listă | Note |
|---|---|---|
| Plan de control gestionat | Aproximativ 0,10 USD pe oră, aproximativ 73 USD pe lună | Pe cluster, inactiv sau saturat |
| Cel mai mic grup de noduri realist | Două noduri, în mod obișnuit 60 USD până la 150 USD pe lună | Facturat ca fiind aprovizionat, nu utilizat |
| Echilibrator de sarcină al aplicației | Aproximativ 16 USD până la 25 USD pe lună de bază | Plus o componentă de trafic |
| Gateway NAT | Aproximativ 32 USD pe lună de bază | Plus procesare per GB |
Cifre ilustrative de listă AWS la momentul scrierii. Ratele variază în funcție de regiune și furnizor, așa că verificați prețurile actuale înainte de a modela.
Numiți nivelul minim între 200 USD și 300 USD pe lună pe mediu, înainte de aplicația dvs. Clusterile separate de staging și producție dublează acest cost. Aceasta nu este o taxă Porter, este ceea ce costă Kubernetes pentru a menține luminile aprinse oriunde, dar fondatorii atribuie în mod obișnuit acest lucru platformei și ajung la concluzia greșită. AI Perks listează ceea ce acoperă creditele; nivelul minim este al dvs. pentru a vă proiecta în jurul acestuia.
Același structură care creează nivelul minim aplatizează și curba de deasupra acestuia. Adăugarea unui al zecelea serviciu la un cluster existent este o decizie de programare, nu un nou element de linie de 25 USD, ceea ce este locul unde prețurile pe serviciu ale PaaS încep să doară și acest model începe să câștige.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Porter $5,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Cu ce se stivuiesc creditele Porter
Aceasta este cea mai curată stivă din categoria DevOps, deoarece cele două facturi provin de la două companii diferite și niciun credit nu se suprapune cu celălalt. Creditele Porter plătesc taxa de platformă, creditele cloud plătesc infrastructura pe care o gestionează.
Această proprietate este rară. Pe un PaaS complet gestionat, creditele dvs. cloud sunt inutile, deoarece PaaS este clientul furnizorului de cloud, nu dvs. Implementarea în propriul cont vă face din nou clientul, iar programele cloud sunt cele mai mari premii de credite din lumea startup-urilor.
Stiva completă în jurul unei implementări Porter:
- Credite cloud acoperă calculul, planul de control, bazele de date, rețeaua și traficul de ieșire, de obicei cea mai mare cifră aici
- Credite de platformă acoperă taxa Porter, cei 5.000 USD în cauză
- Credite de observabilitate acoperă metricile, jurnalele și urmele, care devin rapid costisitoare la numărul real de poduri
- Credite pentru baze de date și cache acoperă serviciile de date gestionate, în contul dvs. sau în afara acestuia
- Credite de securitate și conformitate acoperă instrumentele de scanare și audit care au motivat deținerea contului
O echipă care deține credite cloud și de platformă împreună și-a finanțat ambele jumătăți ale infrastructurii sale. Care programe rulează în paralel și care se descalifică reciproc în liniște, este motivul pentru care AI Perks este menținut ca o listă live, mai degrabă decât o mapă de marcaje.
Ce înțeleg greșit fondatorii despre creditele de implementare
Cea mai scumpă greșeală este presupunerea că un credit de platformă acoperă infrastructura, apoi descoperirea peste câteva luni că factura de cloud nu a fost niciodată subvenționată.
Cinci modele, aproximativ în ordinea costului:
Finanțarea jumătății greșite. Un credit de platformă de 5.000 USD alături de o factură cloud nesubvenționată este problema mai mică rezolvată. Factura infrastructurii este locul unde se află subvenția mai mare.
Adoptarea modelului prea devreme. Deținerea contului este un cost plătit din motive reale: conformitate, rezidența datelor, tipuri de instanțe, cheltuieli angajate. Pre-venituri, fără un cumpărător corporativ, un PaaS mai simplu este mai ieftin și migrarea mai târziu durează o săptămână, nu un trimestru.
Dimensionarea grupurilor de noduri pentru vârf. Facturile de calcul cloud provin din capacitatea aprovizionată, nu din cea consumată. Un cluster dimensionat pentru o zi de lansare pe care nu ați avut-o, facturează tariful complet în fiecare noapte liniștită.
Lăsarea mediilor de previzualizare pornite. Mediile per pull-request sunt cea mai bună funcție aici și cea mai ușoară modalitate de a pierde bani. Fără un timp de expirare, o ramură unită în martie încă deține noduri în septembrie.
Tratarea ieșirii ca fiind gratuită. Clusterul dvs. supraviețuiește anulării, ceea ce este un avantaj real față de un PaaS proprietar. Operatorul nu. Păstrați-vă manifestele și Terraform-ul în propriul dvs. depozit de la început, astfel încât plecarea să fie o decizie de personal, nu o reconstrucție.
În ceea ce privește momentul: modelați numărul nesubvenționat la 70% din creditul consumat, nu la 100%. Două facturi înseamnă două conversații de reînnoire și acestea nu vor ajunge împreună.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Porter $5,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Unde se situează Porter într-o stivă de credite DevOps
Porter este o linie într-o stivă DevOps și rareori cea mai mare. Exercițiul util este maparea care program acoperă care factură înainte ca arhitectura să fie blocată.
Listările DevOps pe getaiperks.com pun platforma, containerele și programele de infrastructură una lângă alta cu termenii lor actuali. Trei lucruri merită să fie în vedere în timp ce le citiți:
- Partea de cloud este numărul mai mare. O stivă care finanțează doar taxa de platformă a rezolvat problema mai ieftină.
- Există rute prin parteneri. O mulțime de credite pentru infrastructură se deplasează prin canalele investitorilor și acceleratorilor, mai degrabă decât prin paginile publice.
- Barierele de protecție sunt ieftine la început. Minimele scalatorului automat și expirarea mediilor de previzualizare se acumulează și ambele rezistă la adaptare odată ce serviciile sunt live.
Întrebări frecvente
Cât valorează programul pentru startup-uri Porter?
Credite de până la 5.000 USD pentru taxa de platformă Porter. Cât de mult ajunge depinde de câte sarcini de lucru puneți sub management, nu de cât de mult trafic serviți. Creditul nu reduce factura dvs. de furnizor de cloud, care este facturată separat. Cantitățile și termenii actuali sunt urmăriți pe getaiperks.com.
Creditele Porter acoperă factura mea AWS sau GCP?
Nu. Porter se implementează într-un cont pe care îl dețineți, astfel încât calculul, planul de control, echilibratoarele de sarcină, bazele de date și traficul de ieșire sunt facturate direct de furnizorul dvs. de cloud. Acesta este punctul arhitecturii și înseamnă că programele de credit cloud separate se aplică curat la jumătatea mai mare a cheltuielilor dvs.
Este Porter mai ieftin decât o platformă complet gestionată?
Nu la scară mică. Un mediu Kubernetes implică un nivel minim lunar fix de aproximativ 200 USD - 300 USD pe cluster înainte ca aplicația dvs. să ruleze, față de câțiva dolari pentru o instanță PaaS. Devine mai ieftin pe măsură ce crește numărul de servicii, deoarece adăugarea unei sarcini de lucru la un cluster existent costă programare, nu o nouă taxă per serviciu.
Ce se întâmplă cu infrastructura mea dacă încetez să folosesc Porter?
Clusterul continuă să ruleze, deoarece se află în contul dvs. de cloud, mai degrabă decât în cel al furnizorului. Ceea ce pierdeți este operatorul: actualizările, configurația scalării automate, pipeline-urile de implementare și managementul intrărilor revin la dvs. Păstrarea propriului Terraform și a manifestelor în depozitul dvs. face ca aceasta să fie o decizie de personal, nu o reconstrucție.
Pot stivui creditele Porter cu alte credite pentru startup-uri?
Da, și aceasta este una dintre cele mai curate stive disponibile, deoarece taxa de platformă și factura de infrastructură provin de la companii diferite. Creditele cloud, creditele de observabilitate și creditele pentru baze de date se aplică tuturor facturilor separate. AI Perks urmărește 7,7 milioane USD în credite în 194 de companii, inclusiv ce programe intră în conflict.
Când ar trebui un startup să migreze la implementarea în propriul cont cloud?
Când ceva îl forțează: un client corporativ care întreabă unde se află datele, o limită de conformitate, un tip de instanță GPU pe care o platformă gestionată nu vi-l va închiria, un angajament de cloud semnat sau suficiente servicii încât prețurile per serviciu să fie dureroase. Înainte de oricare dintre acestea, o platformă mai simplă este mai ieftină.
Abonează-te la getaiperks.com →
Dețineți contul. Lăsați pe altcineva să plătească pentru platforma care îl rulează.