AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

Ce îți oferă programul Stripe prin AWS pentru startup-uri
Oferta Stripe distribuită prin AWS valorează 3.000 USD în credite pentru taxele de procesare a plăților Stripe, procentul plus suma fixă percepute la fiecare tranzacție reușită pe care o efectuezi.
Partea „prin AWS” nu este o simplă decorație: acesta este Stripe accesat prin beneficiile de partener pentru startup-uri ale unui furnizor de cloud, mai degrabă decât direct, iar cele două căi au numere foarte diferite. AI Perks urmărește ambele în categoria Finanțe, alături de 7,7 milioane USD în credite pentru 194 de companii.
Fii realist cu privire la mărimea acesteia. 3.000 USD nu înseamnă piste. O companie care procesează 50.000 USD pe lună pe carduri plătește aproximativ 1.750 USD în taxe, așa că acoperă o felie din activitate, nu un an. Cumpără o lansare curată către plățile plătite, fără ca linia de plată să apară în primul tău raport către consiliul de administrație. Eligibilitatea variază în funcție de rută și este rezumată pe getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Stripe via AWS $3,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
De ce Stripe are două cifre de credit foarte diferite
Deoarece furnizorii distribuie oferte pentru startup-uri prin rețele de parteneri, precum și direct, iar fiecare canal are propriul său plafon și propria sa revizuire. Oferta Stripe rutată prin AWS este de 3.000 USD. Programul direct pentru startup-uri Stripe a fost listat mult mai sus, în șase cifre.
Așa funcționează distribuția prin parteneri, nu o ciudățenie a Stripe. O ofertă comună este pre-negociată pentru membrii startup ai unui furnizor de cloud, deci este mai mică și mai puțin riguroasă la examinare. Un program direct este evaluat companie cu companie, deci atât plafonul, cât și documentația cresc.
| Rută | Forma tipică | Ce se potrivește |
|---|---|---|
| Rută prin partener cloud (AWS) | 3.000 USD, inclusă cu alte beneficii pentru startup-uri | Echipe pre-venit și cu venituri incipiente, deja în programul de startup al AWS |
| Program direct Stripe | Listat mult mai sus, revizuit per companie | Echipe care procesează deja volum lunar real |
Două consecințe decurg din aceasta. În primul rând, numărul mai mare de pe afiș nu este automat cea mai bună rută: un credit de procesare de șase cifre se transformă în bani doar dacă ai volumul necesar pentru a-l consuma. În al doilea rând, procesatorii, în general, deduplică după companie și cont, deci o rută nu este o încălzire pentru cealaltă. Compararea rutelor înainte de a te angaja este motivul pentru care AI Perks este o listă urmărită, mai degrabă decât un dosar de marcaje.
Ce cumpărați de fapt atunci când adoptați Stripe
Nu cumpărați o casetă de checkout. Cumpărați o relație de achiziție, un model de date de abonament și o suprafață de conformitate, iar doar primul dintre acestea este ușor de părăsit.
Formularul de card durează o după-amiază. Cele trei straturi de dedesubt sunt unde se află prețul.
Acceptare. Carduri, portofele, debitări bancare și metode locale, cu contul de comerciant și relația de achiziție incluse, astfel încât să nu negociați niciodată cu o bancă direct.
Facturare. Un obiect de abonament care gestionează proporționalizarea, upgrade-urile, schimbările de plan în mijlocul ciclului, perioadele de probă, facturile și reîncercările de plată eșuate. Reconstruirea sa corectă este un proiect lung, iar erorile de proporționalizare generează tichete de suport pentru totdeauna.
Risc, taxe și plăți. Scorul de fraudă la fiecare tranzacție, calcularea taxelor de vânzare și a TVA-ului în jurisdicții despre care nu ați auzit niciodată și divizarea piețelor cu verificări de identitate pe fiecare persoană pe care o plătiți.
Testul sincer: vindeți afacerilor care se așteaptă la o comandă și o factură, sau consumatorilor care dau clic pe "cumpără"? Pentru vânzările către consumatori într-una sau două țări, un comerciant înregistrat (merchant of record) are o rată de afișare cu câteva puncte mai mare, dar absoarbe înregistrarea taxelor și remiterea acestora. Pentru B2B cu locuri, upgrade-uri în mijlocul ciclului și contracte anuale, obiectul de facturare este produsul, iar un procesator este alegerea potrivită. Categoria Finanțe se află pe getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Stripe via AWS $3,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Cât volum acoperă 3.000 USD în credite de procesare
Între aproximativ 34.000 USD și 103.000 USD în volum de carduri, decis aproape în întregime de valoarea medie a tranzacției dvs., și mai aproape de 1,5 milioane USD dacă mutați facturi mari pe canalele bancare.
Ratele publicate variază în funcție de țară și tipul de card și se modifică, așa că tratați cifrele de mai jos ca o formă de referință, nu ca un preț. Acestea presupun rata comun citată pentru cardurile online din SUA de aproximativ 2,9% plus 0,30 USD.
| Forma afacerii | Tranzacție tipică | Rata efectivă de referință | Volum pe care 3.000 USD îl absoarbe |
|---|---|---|---|
| Micro-tranzacții, reîncărcări de credit | 5 USD | ~8,9% | ~34.000 USD |
| Comerț electronic pentru consumatori | 45 USD | ~3,6% | ~84.000 USD |
| Abonament SaaS | 50 USD / lună | ~3,5% înainte de modulul de facturare | ~86.000 USD |
| Plată pe piață | 80 USD | ~3,3% înainte de taxele de plată | ~91.000 USD |
| Factură B2B plătită cu cardul | 2.500 USD | ~2,9% | ~103.000 USD |
| Factură B2B plătită prin debit bancar | 2.500 USD | Mult sub 1%, de obicei cu plafon | ~1.500.000 USD |
Fiecare rând este același 3.000 USD. Componenta fixă per tranzacție este un eroare de rotunjire pe o factură de 2.500 USD și un impozit punitiv pe o reîncărcare de 5 USD, motiv pentru care prețurile pachetelor de credite distrug în tăcere marja.
Ultimele două rânduri sunt aceeași afacere care ia o decizie diferită. Acceptarea plăților B2B mari pe carduri înseamnă plata unui procent unde o taxă fixă plafonată ar fi suficientă, iar mutarea facturilor cu valoare mare la debitul bancar este, de obicei, cea mai mare economie singulară de plată disponibilă pentru un startup B2B. AI Perks listează programele de finanțe unul lângă altul, astfel încât să puteți vedea în ce sunt denominate.
Cum se comportă costul plății la scară
Costul de procesare nu crește uniform odată cu venitul. Acesta scade la praguri negociate și se scurge în sus prin tranzacții eșuate, module adăugate și noi geografii.
| Nivel de cost | Taxat pe | Efect direcțional |
|---|---|---|
| Procesare de bază a cardurilor online | Fiecare tranzacție reușită | Rata de afișare cotată și podeaua |
| Carduri internaționale | Doar tranzacții transfrontaliere | Aproximativ încă un punct pe acele tranzacții |
| Conversie valutară | Tranzacții decontate într-o altă monedă | O creștere suplimentară a volumului convertit |
| Modul de facturare a abonamentului | Venituri recurente | O fracțiune dintr-un procent, adăugată deasupra |
| Calculul taxelor | Tranzacții la care se aplică | O fracțiune dintr-un procent |
| Litigii | Fiecare refuz (chargeback) | O taxă fixă, pe lângă suma inversată |
Rata de autorizare bate rata de afișare. O afacere de abonamente care pierde 6% din reînnoiri din cauza refuzurilor ușoare distruge mai multă marjă decât ar recupera 20 de puncte de bază din rata sa. Tokenizarea și logica de reîncercare sunt, de obicei, o modificare a configurației, nu o reconstrucție.
Prețurile combinate devin costisitoare odată ce volumul este real. O rată fixă percepe același procent pe un card de debit ieftin și pe un card de recompensă scump, deci unul o subvenționează pe celălalt. Prețurile de tip "interchange-plus" transmit costul real al rețelei cu o marjă fixă. Fiecare procesator va discuta despre acest lucru la volum; foarte puțini fondatori întreabă.
Geografia vă re-prețuiește în tăcere. Lansați-vă în a doua țară și rata dvs. efectivă se modifică fără ca un singur contract să fie modificat.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Stripe via AWS $3,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Cu ce se combină 3.000 USD
Creditele de plată sunt epuizate de venituri, creditele cloud de trafic, creditele pentru modele de utilizarea produsului. Trei contoare diferite, motiv pentru care se combină în loc să concureze.
Încadrarea „prin AWS” îi confuză pe oameni: rutarea ofertei prin AWS rutează relația, nu canalul de facturare. Stripe tot vă facturează ca propriul furnizor, deci acest grant stă alături de creditele dvs. de calcul, mai degrabă decât să le consume.
Doar creditul de plată este indexat la venituri, iar acest lucru modifică momentul: aprobarea nu costă nimic înainte de lansare, în timp ce pornirea ceasului mai devreme irosește cea mai mare parte a soldului. Nu se combină cu un credit de procesator concurent sau cu o ofertă de comerciant înregistrat (merchant of record), deoarece obțineți un singur procesator înregistrat la un moment dat. AI Perks marchează ce combinații financiare sunt compatibile, mai degrabă decât redundante.
Ce greșesc fondatorii cu privire la un credit de plată de 3.000 USD
Greșeala costisitoare nu este mărimea creditului. Este citirea unui prim trimestru subvenționat ca dovadă că prețurile dvs. funcționează.
Patru modele, în ordinea aproximativă a costului de remediere:
Activarea înainte de a exista venituri. Un credit de procesare cheltuit pe 4.000 USD de vânzări timpurii returnează 140 USD valoare. Același credit cheltuit pe o lansare reală returnează valoarea nominală.
Proiectarea prețurilor fără taxa fixă. Fiecare tranzacție de 5 USD plătește aceiași 0,30 USD ca una de 500 USD. Planurile anuale, reîncărcările cu minim mai mare și debitul bancar pentru facturi mari recuperează mai multă marjă decât orice negociere de rată la stadiul dvs.
Lăsarea modulelor activate implicit. Fiecare produs adăugat este o valoare rezonabilă de câțiva puncte de bază singur. Patru dintre ele reprezintă o re-prețuire pe care nimeni nu a aprobat-o, ascunsă până când creditul se epuizează.
Tratarea ofertei partenerului ca pe întreaga oportunitate. 3.000 USD prin intermediul unei rute cloud reprezintă un minim, nu un maxim. Echipele îl revendică și nu se uită niciodată la restul categoriei Finanțe, unde programele care atenuează trecerea la prețul complet sunt listate pe getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Stripe via AWS $3,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Întrebări frecvente
Cât valorează programul Stripe prin AWS pentru startup-uri?
3.000 USD în credite pentru taxele de procesare a plăților Stripe, percepute ca un procent plus o sumă fixă la fiecare tranzacție reușită. În funcție de valoarea medie a tranzacției dvs., acesta absoarbe aproximativ 34.000 USD până la 103.000 USD în volum de carduri, sau mult mai mult pe debit bancar. Termenii pentru ambele rute sunt urmăriți pe getaiperks.com.
Este ruta AWS mai bună decât aplicarea directă la Stripe?
Nu automat. Programul direct are o cifră de afișare mult mai mare, dar o revizuire per companie, în timp ce ruta partenerului este mai mică și mai puțin riguroasă. Un credit de procesare de șase cifre se transformă în bani doar dacă aveți deja volumul necesar pentru a-l consuma, deci pentru o echipă pre-venit, ruta mai mică se potrivește adesea mai bine.
Creditele Stripe provin din soldul creditelor mele AWS?
Nu. Rutarea ofertei prin AWS rutează relația, nu facturarea. Stripe vă facturează ca propriul furnizor, motiv pentru care creditele de plată se cumulează curat peste creditele cloud și cele pentru modele, în loc să concureze pentru un singur sold comun.
Când ar trebui să activez un credit de procesare a plăților?
Cât mai aproape posibil de veniturile reale. Spre deosebire de creditele cloud, care se consumă indiferent dacă ceva funcționează sau nu, creditele de procesare sunt consumate doar de tranzacțiile reușite. Obținerea aprobării devreme nu costă nimic; pornirea ceasului în timpul unei faze de construcție înseamnă că cea mai mare parte a soldului expiră pe o mână de tranzacții la scară de test.
Ce anume mărește factura Stripe?
Rareori rata de afișare. Tranzacțiile eșuate și cele refuzate ușor pe care nu le recuperați niciodată, modulele adăugate, fiecare valorând câteva puncte de bază, cardurile transfrontaliere și conversia valutară, precum și taxele de litigiu. O afacere care rulează abonamente, automatizare a taxelor și carduri internaționale poate fi cu un punct întreg peste rata pe care o citează intern.
Merită să aplicați pentru 3.000 USD în credite de plată?
Pentru o companie cu venituri incipiente, da. Este un plus față de toate celelalte credite pe care le dețineți și nu costă nimic să le păstrați până la lansare, dar tratați-l ca pe o perioadă de tranzacționare de deschidere subvenționată, mai degrabă decât ca pe o pistă.
Abonați-vă la getaiperks.com →
Preiați plățile. Lăsați pe altcineva să acopere primele cheltuieli.