AI Perks ofron qasje në zbritje ekskluzive, kredite dhe oferta për mjete AI, shërbime cloud dhe API për të ndihmuar startup-et dhe zhvilluesit të kursejnë para.

Sa Vlera Kanë Kreditet Falas të CRM?
Kreditet falas të CRM për startup-et variojnë nga rreth $1,800 në $14,000 për program, dhe pasi kategoria është e mbushur me shitës që luftojnë për të njëjtët klientë të hershëm, ofertat janë bujare në krahasim me atë që shpenzon realisht një ekip i vogël.
CRM është një nga pak faturat e shkuarjes në treg që një startup mund ta mbulojë pothuajse tërësisht me kredite në fillim. Kostot e ndërrimit janë të larta pasi një ekip vendoset, kështu që shitësit paguajnë për të qenë sistemi me të cilin filloni.
AI Perks gjurmon kushtet aktuale në të gjithë kategorinë së bashku me $7.7M në kredite nga 194 kompani.
| Furnizuesi | Kredite falas | Çfarë blejnë kreditë |
|---|---|---|
| HubSpot | Deri në $14,000 | CRM plus Marketing, Shitje dhe Shërbim në një rekord kontakti |
| HighLevel | Deri në $12,000 | CRM gjithçka në një me funnels, kalendarë, email dhe SMS |
| Freshworks | Deri në $10,000 | CRM i paketuar me helpdesk dhe bisedë |
| Attio | Deri në $5,000 | CRM me skemë fleksibël me sinkronizim automatik të email-it dhe kalendarit |
| Dynamics 365 | Deri në $5,000 | Aplikacionet Microsoft Sales, Customer Service dhe Business Central |
| Keap | Deri në $3,600 | CRM për biznes të vogël me automatizim, forma dhe faturim |
| Salesforce | $3,000 | Sales Cloud, platforma me të cilën shumica e kompanive standardizohen më vonë |
| Insightly | $3,000 | CRM që mban rekordin përtej marrëveshjes deri te dorëzimi |
| Lightfield | $1,800 | CRM nativ AI që regjistron email, takime dhe telefonata për ju |
Totali kryesor në të gjithë tabelën: më shumë se $57,000.
Këto numra nuk janë të krahasueshëm rresht pas rreshti. Një kredit i madh kundrejt një shitësi me çmime të larta listë mund të blejë më pak muaj sesa një më i vogël diku më lirë. Lexoni kolonën si pistë vrapimi, jo si vlerë.
Kredite kryesore AI për Startupe
Aplikoni drejtpërdrejt përmes këtyre programeve të verifikuara.
Claude (via program) $100,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
OpenAI (via program) $2,500
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Anthropic $20,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
AWS $300,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Google Cloud $350,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Lovable Up to $150
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Për Çfarë Shërben Realisht një CRM
Një CRM është rekordi i qëndrueshëm, i përbashkët i çdo personi dhe kompanie me të cilën keni folur, plus gjendja e marrëveshjes që u është lidhur. Puna që kryen është të mbijetojë turnover-in e stafit, jo të prodhojë dashboard-e.
Para një CRM, ai rekord jeton në një spreadsheet dhe kutitë hyrëse të tre personave. Funksionon mirë derisa të largohet repi i parë, në të cilin pikë konteksti pas dyzet bisedave të hapura largohet me ta.
Tre punë përbëjnë shumicën e përdorimit real:
Pipeline. Çdo mundësi e hapur, faza e saj, vlera e saj dhe veprimi i radhës. Kjo është pjesa që themeluesit mendojnë se po blejnë.
Rekordi i kontaktit. Çdo email, telefonatë, takim dhe biletë mbështetëse e lidhur me një person dhe një kompani, në mënyrë që kushdo të mund të marrë një temë nga e ftohta. Kjo është pjesa që në fakt akumulohet.
Automatizimi dhe dorëzimi. Rutimi, rikujtuesit, sekuencat dhe mekanika e lëvizjes së një klienti nga shitja në onboarding në mbështetje pa e lënë atë.
Njeriu i ndershëm është se asnjë nga këto nuk ka nevojë për softuer të paguar në pesë klientë. Një CRM fiton koston e tij kur më shumë se një person prek të njëjtin llogari, ose kur nuk mund të mbani më pipeline-in në mendje.
Si Sillën Kostot e CRM në Shkallë
Cmimet e CRM funksionojnë me një nga dy metrat, për vend ose për kontakt, dhe ato dështojnë në mënyra krejtësisht të ndryshme. Faturat për vend gjurmojnë numrin e punonjësve dhe mbeten të parashikueshme. Faturat për kontakt gjurmojnë listën tuaj të marketingut, e cila rritet pavarësisht nëse të ardhurat rriten apo jo.
Ai metër i dytë është ku buxhetet thyhen. Një magnet udhëheqës që shton 40,000 kontakte që nuk konvertohen rrit faturën menjëherë dhe nuk rrit kurrë të ardhurat. HubSpot dhe Keap çmojnë për kontakte, kështu që higjena e listës është një kontroll kostoje, jo një punë administrative. Attio, Salesforce, Insightly, Lightfield dhe Dynamics 365 çmojnë për vend. HighLevel ngarkon një tarifë të sheshtë platforme, prandaj krediti i tij shkon më tej sesa sugjeron numri kryesor.
Dy forca të tjera drejtojnë faturën reale:
Kërcimet e niveleve, jo numrat e vendeve. Veçoria që ju nevojitet përfundimisht, zakonisht objekte me porosi, raportim real ose automatizim i rrjedhës së punës, qëndron pas një përditësimi edition që kushton më shumë se disa vende shtesë. Ekipet planifikojnë për rritjen e numrit të punonjësve dhe befasohen nga një nivel.
Shtesa të matura jashtë abonimit. Dërgimi i email-eve dhe SMS, minutat e telefonatës, kreditë e pasurimit dhe veprimet e AI zakonisht faturuar veçmas dhe shpesh përjashtohen nga një kredit.
Kredite kryesore AI për Startupe
Aplikoni drejtpërdrejt përmes këtyre programeve të verifikuara.
Claude (via program) $100,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
OpenAI (via program) $2,500
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Anthropic $20,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
AWS $300,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Google Cloud $350,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Lovable Up to $150
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Si Të Zgjidhni Midis HubSpot, Salesforce, Attio dhe të Tjerëve
Përshtateni CRM me lëvizjen tuaj të shitjes, jo me kredin më të madh. Shitjet e udhëhequra nga themeluesi kërkojnë diçka që mund ta konfiguroni në një pasdite. Një funnel i udhëhequr nga marketingut kërkon rekordin e kontaktit dhe automatizimin në një objekt. Marrëveshjet e korporatave duan platformën që blerësit tashmë i besojnë.
Një udhëzues i shkurtër vendimmarrës:
Shitje të udhëhequra nga themeluesi, nën rreth tre vende. Attio ose Lightfield. Vendosje e shpejtë, kapje automatike nga email dhe kalendari, pa projekt implementimi. Ju po blini shpejtësi, dhe platformat e rënda ju ndëshkojnë për mungesën e një personi të operacioneve të shitjes.
Funnel i udhëhequr nga marketingut ose produkti. HubSpot CRM për startup-et është përgjigja e zakonshme këtu, sepse kontakti i marketingut, rezultati i udhëheqjes dhe marrëveshja janë të gjitha të njëjtin rekord. Buxhet për rritjen e kontakteve nga dita e parë.
Agjensi, shërbime ose biznese me funnel klientësh. HighLevel për tarifën e sheshtë të platformës, ose Keap kur faturimi, planifikimi dhe ndjekja në një abonim kanë më shumë rëndësi sesa thellësia e CRM.
Blerës korporativë ose të rregulluar. Salesforce, ose Dynamics 365 nëse ekipi juaj tashmë jeton në Microsoft 365. Ju po blini sipërfaqen e integrimit dhe komoditetin e prokurimit, jo ndërfaqen e përdoruesit.
Dorëzimi vazhdon pas mbylljes. Insightly mban rekordin e klientit të lidhur me projektin. Produkte me mbështetje të lartë. Freshworks mbulon CRM dhe helpdesk nën një kredit të vetëm.
AI Perks rendit se cilat nga këto aktualisht kanë programe të hapura dhe çfarë kërkon secila.
Çfarë Radhe Të Aplikoni
Aplikoni për CRM-në që tashmë e përdorni të parën, atë një ose dy që realisht do të ndërroheshit të dytën, dhe mjetet e afëra të shkuarjes në treg të tretin. Kreditet me afat kohor fillojnë të digjen ditën kur i pranoni ato, kështu që renditni sipas kohës kur do t'i përdorni ato realisht.
Së pari, CRM-ja që tashmë përdorni. Krediti lidhet me një faturë që tashmë paguani dhe nuk kërkon migrim. Filloni në getaiperks.com dhe filtroni në kategoritë CRM dhe Shitje.
Së dyti, alternativat realiste, para se të migroni. Një kredit i miratuar është një hyrje legjitime në vendimin e platformës, dhe normat e miratimit ndryshojnë aq sa duke pasur dy në dorë ia vlen aplikimi.
Së treti, shtresat ngjitur. Platformat mbështetëse, bazat e të dhënave të prospektimit dhe infrastruktura e emailit faturuar veçmas nga CRM-ja juaj, kështu që ato kredite grumbullohen në vend që të mbivendosen. Këtu qëndron shumica e paraveve të pa kërkuara në një buxhet të shkuarjes në treg.
Së fundi, prova të shkurtra vlerësimi. Aktivizoni ato në javën kur planifikoni të kryeni testin real me të dhënat tuaja.
Një gjë që ia vlen të kontrollohet para se të aplikoni diku: disa shitës ofrojnë shuma të ndryshme në varësi të rrugës së partnerit nga vjen oferta, dhe rruga me vlerën më të lartë rrallëherë është ajo në faqen kryesore të shitësit. Kualifikimi varet nga faza dhe financimi dhe ndryshon për çdo program më sipër, me rrugët dhe kërkesat aktuale të listuara në getaiperks.com.
Kredite kryesore AI për Startupe
Aplikoni drejtpërdrejt përmes këtyre programeve të verifikuara.
Claude (via program) $100,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
OpenAI (via program) $2,500
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Anthropic $20,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
AWS $300,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Google Cloud $350,000
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Lovable Up to $150
I përshtatshëm për startupet në fazën e hershme
Çfarë Themeltarët Kuptojnë Gabim Rreth Krediteve CRM
Gabimi më i shtrenjtë është blerja e një CRM para se të ketë një lëvizje shitjeje për ta vendosur në të. Një pipeline i zbrazët i konfiguruar bukur është një kosto, dhe ora e kreditit funksionon gjatë gjithë kohës që qëndron i papunë.
Katër modele të tjera që ia vlen të shmangen:
Zgjedhja sipas madhësisë së kreditit. Një kredit prej $14,000 drejt një platforme që e braktisni pas tetë muajsh kushton më shumë në migrim dhe automatizime të rindërtuara sesa kurseu në tarifat e abonimit. Zgjidhni sipas përshtatshmërisë, pastaj financoni zgjedhjen.
Nënvlerësimi i migrimit. Kontaktet dhe marrëveshjet eksportohen pastër. Historia e email-it me temë, fushat me porosi, logjika e rrjedhës së punës, integrimet dhe çdo raport nga i cili varet prezantimi i bordit, nuk bëjnë. Kjo është kyçja reale, dhe për këtë shitësit janë të gatshëm të zburojnë kaq shumë paraprakisht.
Shpërfillja e metrit të kontaktit. Në planet me çmim për kontakt, një listë e pangjyer ju zhvendos në heshtje në një nivel. Fshehja ose fshirja e kontakteve të vdekura është një kursim në rreshtin e shpenzimeve.
Supozimi se krediti mbulon të gjithë faturën. Mesazhet, pasurimi dhe veprimet AI zakonisht maten jashtë tij, dhe veprimet AI në veçanti janë thirrje API modeli pas markës së një shitësi.
Themeltarët që financojnë të gjithë shtresën e shkuarjes në treg në vend të një mjeti dalin më përpara. AI Perks gjurmon $7.7M në kredite në 194 kompani, kështu që CRM, desktopi i mbështetjes, të dhënat e prospektimit dhe thirrjet e modelit pas veçorive tuaja AI mund të mbulohen të gjitha menjëherë.
Pyetjet E Bëra Shpesh
Cili CRM u jep startup-eve më shumë kredite falas?
HubSpot ofron kredin më të madh të CRM në kategori me deri në $14,000, me HighLevel të dytin me deri në $12,000 dhe Freshworks me deri në $10,000. Vlera kryesore është një kriter i vetëm i dobët, sepse një kredit kundrejt çmimeve të listës së shtrenjta blen më pak muaj. Kushtet aktuale gjurmohen në getaiperks.com.
A kam nevojë për një CRM të paguar në fazën para të ardhurave?
Zakonisht jo. Nën rreth dhjetë biseda aktive me një person që shet, një spreadsheet dhe një inbox të disiplinuar janë të mjaftueshme. Një CRM fiton koston e tij në momentin kur një person i dytë prek të njëjtin llogari, ose kur nuk mund të mbani mend gjendjen e çdo marrëveshjeje të hapur nga memorja.
A mund t'i grumbulloj kreditë CRM me kredite të tjera startup?
Po. CRM, mbështetja e klientit, të dhënat e prospektimit, dërgimi i email-it dhe infrastruktura cloud janë fatura të veçanta me programe të veçanta, kështu që ato kredite shtohen në vend që të mbivendosen. Grumbullimi brenda vetë kategorisë CRM rrallëherë është i dobishëm, pasi ju përdorni vetëm një. Kombinimet e pajtueshme janë listuar në getaiperks.com.
Sa kushton realisht një CRM pa kredite?
Një ekip tre-personësh në një nivel fillestar të paguar zakonisht shpenzon qindra dollarë në muaj. E njëjta ekip në një edition profesional me automatizim marketingut dhe një listë kontakti në rritje arrin zakonisht katër shifra mujore. Çmimet listë ndryshojnë shpesh, kështu që çmoni vendin tuaj dhe numrin e kontakteve tuaja në vend që të besoni një tabelë krahasimi.
A është më i mirë çmimi për vend apo për kontakt për një startup?
Për vend është më i parashikueshëm, sepse gjurmon një numër që ju kontrolloni. Për kontakt i përshtatet ekipeve rritja e të cilëve vjen nga marketingut në vend të numrit të punonjësve, por ndëshkon listat e mëdha të pakualifikuara. Nëse planifikoni gjenerim të lartë udhëheqës top-of-funnel, modeloni faturën e kontaktit në dymbëdhjetë muaj para se të angazhoheni.
Sa e vështirë është të migrojë CRM-të më vonë?
Më e vështirë sesa sugjeron butoni i eksportit. Kontaktet, kompanitë dhe marrëveshjet lëvizin pastër. Historia e email-it, objektet me porosi, automatizimet, integrimet dhe raportimi nuk bëjnë, dhe rindërtimi i tyre zakonisht është javë pune. Konsideroni vendimin e parë real të CRM si gjysmë-përhershëm dhe financojeni siç duhet në getaiperks.com.
Drejtoni pipeline-in. Lëreni dikë tjetër të paguajë për softuerin.