AI Perks ger tillgång till exklusiva rabatter, krediter och erbjudanden på AI-verktyg, molntjänster och API:er för att hjälpa startups och utvecklare att spara pengar.

Vad kostar Claude Opus 4.8?
Claude Opus 4.8 rapporteras kosta 5,00 USD per miljon inmatningstoken och 25,00 USD per miljon utmatningstoken, oförändrat från Opus 4.7. Den siffran rapporteras snarare än bekräftas, eftersom Anthropic inte publicerar ett isolerat pris för Opus 4.8.
Opus 4.8 släpptes den 28 maj 2026 som en inkrementell uppdatering i Opus-nivån fokuserad på tillförlitlighet, och rapporteringen om den har varit konsekvent att den stannade i samma prisnivå som modellen före den. Vad som saknas är en leverantörsprisrad som namnger Opus 4.8 och sätter en siffra bredvid den.
Där den förekommer på en prissida är den grupperad med andra äldre modeller i en äldre nivå som citeras som ett intervall snarare än en takt:
| Fråga om Opus 4.8-prissättning | Vad publiceras faktiskt |
|---|---|
| Inmatningsintervall för äldre nivå | 3 till 10 USD per miljon token |
| Utmatningsintervall för äldre nivå | 15 till 50 USD per miljon token |
| Isolerat inmatningspris för Opus 4.8 | Publiceras inte separat, rapporteras till 5 USD |
| Isolerat utmatningspris för Opus 4.8 | Publiceras inte separat, rapporteras till 25 USD |
| Taxor för batch, cache och residens för 4.8 | Publiceras inte separat |
| Tillgänglighet för Opus 4.8 per plan för konsumenter | Publiceras inte |
De rapporterade 5 och 25 USD ligger inom det publicerade intervallet, vilket är det starkaste som ärligt kan sägas om dem. Planera med dessa siffror, men bekräfta dem i din egen konsol innan du binder en fjärdedel av din budget. AI Perks spårar kreditprogrammen som täcker sådana räkningar: 7,7 miljoner USD fördelat på 194 företag.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
Claude $240 per seat
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Den Opus-takt som Anthropic publicerar exakt
Claude Opus 5, släppt 24 juli 2026, är bekräftad till 5,00 USD per miljon inmatningstoken och 25,00 USD per miljon utmatningstoken på Anthropic egen prissida, tillsammans med dess modifierare för batch, cache och residens.
Det är den enda Opus-takt du kan citera utan reservationer. Det bekräftade kortet:
| Mätare | Claude Opus 5 |
|---|---|
| Basinmatning | 5,00 USD / MTok |
| Basutmatning | 25,00 USD / MTok |
| Batch-API-inmatning | 2,50 USD / MTok |
| Batch-API-utmatning | 12,50 USD / MTok |
| Läsning av prompt-cache | 0,50 USD / MTok |
| Endast USA-inferens | 1,1x standardtakten |
Två saker följer. Opus-huvudtakten har inte rört sig mellan 4.7 och 5, vilket är anledningen till att den rapporterade siffran för 4.8 däremellan är trovärdig utan en egen prisrad. Och dessa modifierare är publicerade för Opus 5, inte 4.8, så alla batch- eller cachebesparingar du modellerar för 4.8 är en slutsats snarare än en citerad takt.
Tre Opus-släpp landade inom ungefär tre månader under 2026, och huvudtakten berättade samma historia varje gång:
| Släpp | Datum | Vad som ändrades | Huvudtakt |
|---|---|---|---|
| Claude Opus 4.7 | 16 april 2026 | Pionjäruppdatering som driver Claude Code, ny tokeniserare | 5/25 USD, bekräftad, oförändrad från 4.6 |
| Claude Opus 4.8 | 28 maj 2026 | Inkrementell uppdatering fokuserad på tillförlitlighet | 5/25 USD rapporterad, inte publicerad separat |
| Claude Opus 5 | 24 juli 2026 | Nära Fable-prestanda på många uppgifter, långvariga agenter | 5/25 USD, bekräftad |
Opus-nivån har varit prisstabil över dessa släpp, så att flytta inom nivån är ett beslut om kapacitet snarare än en budgetfråga. Det som flyttade fakturorna under detta fönster var inte prislistan alls.
Varför samma 5/25 USD inte betyder samma räkning
Opus 4.7 levererades med en ny tokeniserare som Anthropic säger kan öka effektiva token-antal med upp till 35% för samma text. Opus 4.8 ärver den. Takten hölls, det fakturerbara token-antalet gjorde det inte.
Detta är den största ostridda kostnadsförändringen i den senaste Opus-linjen och den rörde aldrig en prislista. Fakturering mäter token, inte tecken, så identisk text kan mäta materiellt högre på 4.7 och 4.8 än den gjorde tidigare.
Tillämpa Anthropic egen angivna tak för den rapporterade Opus-nivån:
| Samma prompter, samma text | Mätt volym | Estimerad månadsavgift |
|---|---|---|
| Tokeniserare före 4.7 | 50M in / 10M ut | 500 USD |
| Tokeniserare för Opus 4.7 och 4.8, vid 35% tak | upp till 67,5M in / 13,5M ut | upp till 675 USD |
Upp till 35% är en angiven tak, inte ett genomsnitt, och var din arbetsbelastning hamnar beror på din text. Ett team som flyttar från en modell före 4.7 till Opus 4.8 bör förvänta sig en identisk prislista och en större faktura för identiska inmatningar. Ett team som flyttar från 4.7 till 4.8 bör inte förvänta sig någon tokeniseringsförändring, eftersom båda sitter på den nyare.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
Claude $240 per seat
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Vad en Opus-nivå arbetsbelastning kostar per månad
Med 50 miljoner inmatnings- och 10 miljoner utmatningstoken per månad kostar en arbetsbelastning på Opus-nivå uppskattningsvis 500 USD till standardtakten, 550 USD med endast USA-inferens och 250 USD på Batch-API:et.
Den volymen står för ett litet team som kör en kodningsassistent i produktion. Varje siffra nedan är aritmetik på takterna ovan, och raderna för batch, cache och residens använder modifierare som publicerats för Opus 5, eftersom inga är publicerade för 4.8.
| Konfiguration | Estimerad månadsavgift vid 50M in / 10M ut |
|---|---|
| Endast USA-inferens, 1,1x multiplikator | 550 USD |
| Standardtakt | 500 USD |
| 80% av inmatningen serverad från cacheläsningar | 320 USD |
| Batch-API | 250 USD |
Cache-raden exkluderar kostnader för cache-skrivning, som beror på hur ofta ditt prefix ändras. Skillnaden mellan den översta och nedersta raden är 300 USD per månad vid en volym, till en takt. Konfigurationen påverkar denna faktura mer än valet mellan 4.7, 4.8 och 5 gör, eftersom dessa tre har samma huvudtakt.
Ett blygsamt kreditbidrag täcker ett år av någon rad i den tabellen. AI Perks existerar för att hitta dig en sådan.
Vad Anthropic inte har publicerat om Opus 4.8
Flera saker som folk antar om Opus 4.8 saknas i dokumentationen, och den här sidan kommer inte att uppfinna dem.
Inget isolerat pris. De 5 och 25 USD rapporteras och ligger inom det publicerade äldre intervallet, men de citeras inte för den här modellen isolerat.
Inget datum för pensionering eller depreciering. Det finns inget daterat livscykelåtagande för Opus 4.8 i dokumentationen bakom den här sidan, så inget skrivs här. Daterade scheman för äldre Claude-modeller cirkulerar brett och är värda lika mycket som källan du kan spåra dem till.
Ingen gratis nivå tillåten. Opus ingår inte i Claude gratisplan och planerna Free och Pro standardiseras till Sonnet, men vilken plan som tjänar Opus 4.8 specifikt publiceras inte per modell.
Inga benchmark-resultat, kontextfönster, maxutmatning eller kunskapsavskärningssiffror. Dessa upprepas självsäkert för Opus 4.8 och inget bekräftas här. Ett felaktigt kontextfönster är ett driftstopp snarare än ett avrundningsfel, så läs modellreferensen själv.
Inga token-priser för xAI eller Grok. Offentliga siffror motsäger varandra tillräckligt mycket för att allt som skrivs här skulle vara en gissning.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
Claude $240 per seat
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Gratis krediter som täcker en Opus-nivå räkning
En Opus-arbetsbelastning på 500 USD per månad uppskattas till 6 000 USD per år. Kreditprogram täcker rutinmässigt flera multiplar av det.
AI Perks spårar 7,7 miljoner USD i krediter fördelat på 194 företag, som täcker modellleverantörer, beräkningar och resten av stacken som en produktions-AI-produkt fakturerar för.
Anthropic driver Claude for Startups som ett generellt program snarare än ett modellspecifikt, så inget om det är knutet till Opus 4.8 eller någon enskild utgåva. Rapporterade bidragsstorlekar sträcker sig över ett brett band, ungefär 5 000 till 100 000 USD, och det intervallet rapporteras snarare än bekräftas och varierar beroende på företag.
Två saker är viktiga innan du planerar kring krediter. Modellkrediter och beräkningskrediter är separata räkningar, så ett team med Anthropic-krediter betalar fortfarande sin inferensvärd, databas och observerbarhetsleverantörer. Och program skiljer sig åt i vad de letar efter, vilket är anledningen till att bredd slår att satsa ett års runway på ett namn.
Kategorin AI-modeller på getaiperks.com är där dessa finns, tillsammans med beräknings- och verktygsprogrammen som hamnar på samma faktura.
Vanliga frågor
Hur mycket kostar Claude Opus 4.8 per miljon token?
Opus 4.8 rapporteras kosta 5,00 USD per miljon inmatningstoken och 25,00 USD per miljon utmatningstoken, oförändrat från Opus 4.7, även om Anthropic inte publicerar den takten för modellen isolerat. Den förekommer i en äldre nivå som citeras som 3 till 10 USD för inmatning och 15 till 50 USD för utmatning, och de rapporterade siffrorna ligger inom det intervallet. Kreditprogram listas på getaiperks.com.
Är siffran 5/25 USD för Opus 4.8 bekräftad?
Nej. Den är rapporterad och internt konsekvent, inte bekräftad av en isolerad leverantörsprisrad. Samma takt är bekräftad för Opus 4.7 före den och Opus 5 efter den, vilket är vad som gör den till ett rimligt planeringsnummer för modellen däremellan.
När kommer Claude Opus 4.8 att pensioneras?
Inget datum för pensionering eller depreciering för Opus 4.8 är bekräftat i dokumentationen bakom den här sidan, så inget anges här. Äldre status är en pris- och uppdateringsstatus, inte ett daterat schema. Kontrollera leverantörens egen livscykelsida innan du låser en modell för ett år.
Har Claude Opus 4.8 en gratis nivå?
Opus-nivån ingår inte i Claude gratisplan, och planerna Free och Pro standardiseras till Sonnet. Plan-tillgänglighet per modell för Opus 4.8 publiceras inte, så behandla varje exakt gratis tillåten mängd som citeras för den som obekräftad.
Varför ökade min Claude-räkning när Opus-takten inte ändrades?
Mest troligt tokeniseraren. Opus 4.7 introducerade en som Anthropic säger kan öka effektiva token-antal med upp till 35% för samma text, och Opus 4.8 använder den. Identiska prompter mäter fler token, så en oförändrad 5 och 25 USD ger fortfarande en större faktura.
Ska jag använda Opus 4.8 eller Opus 5?
Opus 5, släppt 24 juli 2026, har en bekräftad takt på 5 och 25 USD, publicerade modifierare för batch och cache, och Anthropic positionering som prestanda nära Fable på många uppgifter till ungefär halva priset för långvarigt agentarbete. Det gör den till den renare standarden för nytt arbete. Krediter täcker båda på getaiperks.com.
Prenumerera på getaiperks.com →
Varje bekräftad takt på den här sidan är märkt som bekräftad, och varje rapporterad takt är märkt som rapporterad. Gå nu och få någon annan att betala den.