AI Perks ger tillgång till exklusiva rabatter, krediter och erbjudanden på AI-verktyg, molntjänster och API:er för att hjälpa startups och utvecklare att spara pengar.

Vad Cloudflare Enterprise Startup Program ger dig
Cloudflare Enterprise startup-krediter är värda upp till 50 000 USD mot ett Enterprise-kontrakt, den förhandlade nivån som ligger över Cloudflares publicerade Free-, Pro- och Business-planer.
Krediten är egentligen inte för CDN. Cloudflares gratisplan täcker redan CDN, DNS, TLS och DDoS-mitigering tillräckligt bra för att många företag kör på den i åratal utan att betala något.
De 50 000 USD finns till för att täcka ett annat ögonblick: punkten då en kund, en revisor eller en incident trycker dig från självbetjäning till ett årsavtal som du inte kan betala med kort.
AI Perks spårar detta program i säkerhetskategorin tillsammans med 7,7 miljoner USD i krediter över 194 företag. Behörighet beror på din fas och finansiering, och de aktuella villkoren finns där snarare än att gissas här.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
Cloudflare Enterprise $50,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Vad Enterprise-nivån faktiskt låser upp
Enterprise är inte en större version av Business. Det är ett annat avtal med en annan uppsättning kontroller, och det mesta av vad det lägger till är följsamhet och incidenthanteringskapacitet snarare än hastighet.
Dess hållbara form, även om den exakta paketeringen ändras och bör kontrolleras mot Cloudflares aktuella planjämförelse:
- Bot-hantering. Lägre nivåer ger dig grova bot-bekämpningsreglage. Enterprise ger dig poängsättning per begäran och möjligheten att agera på den rutt för rutt.
- Anpassade WAF-regler och hanterade regeluppsättningar, med regelgränser höjda till något ett riktigt säkerhetsteam kan arbeta med.
- Ett kontraktuellt åtagande om drifttid. Detta är den enda punkten som oftast utlöser uppgraderingen, eftersom det är den punkt ett inköpsteam faktiskt läser.
- SSO-tvingande och rollbaserad åtkomst i själva Cloudflare-instrumentpanelen, vilket är vad revisorer frågar om.
- Export av råa loggar till ditt eget lagringsutrymme eller SIEM istället för samplad analys i en instrumentpanel.
- Namngiven support med ett svaråtagande istället för en biljettkö.
Läs den listan som grundare och notera vad det är. Det är svarsformuläret till ett företags säkerhetsfrågeformulär. Det är den produkt du köper, och det är därför uppgraderingen tenderar att komma som ett säljkrav snarare än ett ingenjörsmässigt sådant.
Hur Cloudflare Enterprise-prissättning beter sig i stor skala
Cloudflare publicerar inte Enterprise-prissättning. Det är ett förhandlat årsavtal, offererat per organisation snarare än per domän, och drivet av vilka produkter du aktiverar snarare än hur mycket trafik du betjänar.
Det är den ovanliga delen, och det är därför denna kredit inte beter sig alls som en molnkredit.
| Plan | Offentligt pris | Hur fakturan rör sig |
|---|---|---|
| Gratis | 0 USD | Rör sig inte |
| Pro | Cirka 20 USD per månad per domän | Fast per domän |
| Affär | Cirka 200 USD per månad per domän | Fast per domän |
| Företag | Ej publicerat, förhandlas årligen | Rör sig med aktiverade SKUs, platser och avtalad volym |
Dessa självbetjäningssiffror är listpriser vid skrivandet av detta och de ändras, så verifiera innan du modellerar något.
Den viktiga egenskapen är att en Cloudflare-faktura stegvis snarare än gradvis. En mätbar CDN debiterar dig mer när du lyckas, i små steg som du kan se. Cloudflare debiterar dig ungefär ingenting, sedan ungefär ingenting, sedan ett årsåtagande på fem siffror, med väldigt lite däremellan.
Det steget är precis vad 50 000 USD är dimensionerat för. Tillämpat på en mätbar leverantör är 50 000 USD ett par hektiska månader. Tillämpat på ett första Enterprise-avtal i den mindre änden av intervallet kan det täcka det mesta av år ett.
Tänk på att Workers compute, R2 storage och Zero Trust-platser debiteras separat ovanpå den plan du sitter på, så ett Enterprise-avtal sätter din golvnivå och dessa sätter din lutning. Vilka bidrag som täcker vilket lager spåras på getaiperks.com.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
Cloudflare Enterprise $50,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
När ett Startup faktiskt behöver Enterprise
Utlösaren är nästan aldrig trafikvolym. Det är ett dokument: ett säkerhetsfrågeformulär, en SOC 2-revision, en inköpschecklista eller en granskning efter en incident som visade att du inte kunde skriva den regel du behövde.
Fyra ärliga tester. Om inget av dem är sant ännu, behöver du inte Enterprise, och att göra anspråk på en tidsbegränsad kredit nu bränner mestadels klockan.
- Har en potentiell kund begärt ett drifttidsåtagande skriftligen? Kontraktuell tillgänglighet finns inte tillgänglig via självbetjäning till något pris.
- Kostnads automatiserad trafik dig verkligen pengar? Skrapning, credential stuffing och missbruk av inferensslutpunkter är fall där bot-hantering betalar sig på veckor.
- Behöver en revisor instrumentpanel SSO och exporterbara råa loggar? Dessa är billiga att ha och dyra att eftermontera mitt i en revision.
- Slutade en incident med att någon sa att brandväggen inte kunde uttrycka vad de ville? Det är ingenjörsversionen av samma utlösare.
Ett team före lansering med två domäner bör stanna på gratisplanen och komma tillbaka till detta senare. Ett team med en företags pilot i inköp har redan passerat linjen. Kategorilistan på AI Perks är organiserad för att fatta detta tidsbeslut först, före ansökan.
Vad Cloudflare Enterprise-krediter staplas med
Enterprise-krediter täcker perimetern och kontraktet. De täcker inte ursprunglig beräkning, databaser, modellinferens eller de följsamhetsverktyg som vanligtvis köps samma kvartal.
Det är goda nyheter, eftersom det betyder att dessa bidrag är additiva snarare än överlappande. Ett finansierat år av infrastruktur är nästan aldrig ett program, det är fyra eller fem, som var och en avvecklar en annan faktura.
| Nivå | Vad det fakturerar för | Var man ska kontrollera villkoren |
|---|---|---|
| Kant, WAF, bot-hantering, SLA | Cloudflare Enterprise, upp till 50 000 USD | AI Perks |
| Ursprunglig beräkning och hanterade data | Hyperscale- och serverless-program | AI Perks, Kategori för molnet |
| Modellinferens | API-kostnad per token | AI Perks, Kategori för AI |
| Följsamhetsautomatisering och identitet | SaaS per plats och år | AI Perks, Säkerhetskategori |
Insikten om tidpunkt som är värd att agera på: händelsen som tvingar en Cloudflare Enterprise-uppgradering är oftast samma händelse som tvingar ett köp av en SOC 2-plattform och en uppgradering av en identitetsleverantör. Dessa tre fakturor tenderar att komma inom ett kvartal från varandra, och de har alla startup-program. Att sekvensera dem tillsammans är värt mer än att maximera ett enskilt bidrag.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
Cloudflare Enterprise $50,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Vad grundare missförstår om Enterprise-krediter
De två dyra misstagen är motsatser: att aldrig ansöka för att gratisplanen ser tillräcklig ut, eller att ansöka tidigt och spendera en tidsbegränsad kredit på SKUs som ingen har användning för ännu.
Fem mönster som återkommer:
Att behandla 50 000 USD som kontraktsvärde. Krediter är denominerade till listpris, och Enterprise-kontrakt är förhandlade. Bidraget kan täcka mer eller mindre av ett faktiskt år än vad rubriken antyder, beroende på vad du förhandlar fram.
Att glömma att förnyelsen är det verkliga numret. År ett är subventionerat, år två är det inte, och förnyelseofferten förankras i allt du aktiverade medan det var gratis. Besluta vid halva tiden vilka SKUs du skulle betala för os-subventionerade, stäng sedan av resten innan förnyelsessamtalet börjar.
Att aktivera varje produkt eftersom det inte kostar något. Produkter per plats och per SKU förbrukar krediter baserat på antal anställda och reglage, inte på levererat värde. Tillhandahåll baserat på din faktiska personalförteckning.
Att anta att molnkrediter täcker det. Det gör de inte. Cloudflare fakturerar separat från alla hyperscale-bidrag, vilket är precis varför de två staplas rent. Mer om kompatibla kombinationer på getaiperks.com.
Att flytta DNS under press. Att migrera en zon till Cloudflare är enkelt på en lugn tisdag och obehagligt under en incident. Om Enterprise-uppgraderingen kommer, flytta zonen före tidsfristen som tvingade fram den.
Vanliga frågor
Hur mycket är Cloudflare Enterprise startup-program värt?
Upp till 50 000 USD i krediter tillämpade mot ett Cloudflare Enterprise-kontrakt, vilket är den förhandlade nivån som täcker bot-hantering, anpassade WAF-regler, ett kontraktuellt drifttidsåtagande, instrumentpanel SSO och namngiven support. Behörighet beror på fas och finansiering, och de aktuella villkoren spåras på getaiperks.com.
Vad är skillnaden mellan Cloudflare Business och Enterprise?
Business är en publicerad självbetjäningsplan som faktureras per domän. Enterprise är ett förhandlat årsavtal som faktureras per organisation, och det lägger till de kontroller som inköp och revisorer efterfrågar: ett kontraktuellt drifttidsåtagande, fullständig bot-hantering, export av råa loggar, instrumentpanel SSO och namngiven support med svarstid.
Hur mycket kostar Cloudflare Enterprise utan krediter?
Cloudflare publicerar inte Enterprise-prissättning, så alla specifika siffror du läser är overifierade. Vad som är hållbart är formen: det är ett årsåtagande som offereras per organisation, prissatt baserat på de produkter du aktiverar snarare än den trafik du betjänar, och det är en stegförändring från den ungefärliga Business-planen på 200 USD per månad.
Täcker AWS- eller Google Cloud-krediter Cloudflare?
Nej. Cloudflare är en separat leverantör med en separat faktura, så ett hyperscale-bidrag lämnar din kant- och säkerhetsfaktura orörd. Den separationen är precis varför de två staplas snarare än överlappar, och varför det att ha bidrag över flera nivåer är bättre än att ha en större summa av ett enda.
Är Cloudflare Enterprise värt det för ett tidigt startup?
Endast när en specifik utlösare finns: en kund som begär en SLA skriftligen, en revision som behöver SSO och råa loggar, eller bot-trafik som kostar riktiga pengar. Innan dess täcker gratisplanen det mesta som en tidig produkt behöver, och en tidsbegränsad kredit som tas för tidigt går mestadels ut oanvänd.
Vilka andra säkerhetskrediter bör ett startup titta på?
Plattformar för följsamhetsautomatisering, identitetsleverantörer, hemlighetshantering, sårbarhetsskanning och endpoint-verktyg har alla startup-program, och de tenderar att bli nödvändiga samma kvartal som Cloudflare-uppgraderingen. AI Perks spårar 7,7 miljoner USD i krediter över 194 företag, filtrerbara per kategori, på getaiperks.com.
Prenumerera på getaiperks.com →
Frågeformuläret kommer. Låt någon annan betala för svaren.