AI Perks ger tillgång till exklusiva rabatter, krediter och erbjudanden på AI-verktyg, molntjänster och API:er för att hjälpa startups och utvecklare att spara pengar.

Vad HighLevel Startup Program Ger Dig
HighLevels startup-program erbjuder upp till 12 000 USD i krediter för HighLevel-plattformen: CRM och pipelines, skapande av landningssidor och webbplatser, kalendrar och bokning, formulär, recensionsförfrågningar samt e-post- och SMS-automatisering, allt på en enda prenumeration.
Det beloppet skiljer sig från de flesta mjukvarubidrag, eftersom HighLevel tar ut en fast plattformsavgift istället för att fakturera per kontakt. 12 000 USD är inte en del av ett år. Mot den offentligt listade mellannivån köper det år av plattformsåtkomst, inte månader. AI Perks spårar det tillsammans med 7,7 miljoner USD i krediter över 194 företag.
Det vänder på den vanliga frågan. Med CRMer som prissätts per kontakt frågar du hur snabbt du växer ur bidraget. Med HighLevel frågar du om detta borde vara den permanenta hemvisten för din landningssida. Behörighet beror på din fas och finansiering, och aktuella villkor listas på getaiperks.com.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
HighLevel $12,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Vad HighLevel Faktiskt Ersätter
HighLevel är inte ett CRM med tillägg som är påklistrade. Det är de åtta eller nio verktygen som ett kundanskaffningsteam normalt köper separat, samlade på en kontaktpost och en faktura.
Nästan varje komponent har en skarpare fristående konkurrent. Vad du köper är konsolidering: ett bokat samtal, en recensionsförfrågan och en nurture-sekvens läser alla samma post, utan ett synkroniseringslager mellan dem.
| Vad HighLevel täcker | Vad team vanligtvis köper istället | Varför paketet spelar roll |
|---|---|---|
| CRM och affärspipelines | Pipedrive, HubSpot, Close | Varje kontakt landar på en tidslinje |
| Landningssidor, webbplatser | ClickFunnels, Unbounce, Webflow | En sidvisning kopplas till kontakten |
| E-post- och SMS-automatisering | Mailchimp, ActiveCampaign, Customer.io | Arbetsflöden grenar sig direkt baserat på CRM-fält |
| Kalendrar och bokning | Calendly, Acuity | Inställda möten triggar automatisk uppföljning |
| Rykte och recensionsförfrågningar | Birdeye, Podium | Förfrågningar avfyrar ändringar i pipeline-steg |
| Kurser och medlemskap | Kajabi, Teachable | Köpare stannar i samma databas |
| Formulär, enkäter, chatt-widget | Typeform, Tally, Drift | Inskick skapar kontakter, inte exportfiler |
En strukturell detalj skiljer den från ett konventionellt CRM: HighLevel byggdes för byråer som hanterar många klientkonton, så arkitekturen består av underkonton under ett huvudkonto, med vitmärkning för återförsäljning på den högre nivån. Ett startup-företag driver ett byrådriftssystem för en enda klient: ofta ett fynd, men det förklarar ett gränssnitt som förutsätter en klientlista som du kanske inte har.
Det ärliga testet: hanterar du uppföljning där hastigheten till första kontakt avgör affären? HighLevels starkaste funktioner är SMS-svar vid missade samtal, omedelbar SMS-uppföljning och bokningsautomatisering. Om din strategi är produktledd registrering utan telefonsamtal, kommer ett lättare CRM att tjäna dig bättre.
Hur HighLevel Prissättning Fungerar i Stor Skala
HighLevel delar upp sig i två fakturor som beter sig på motsatta sätt: en fast plattformsprenumeration som knappt förändras när du växer, och en mätad kommunikationskostnad som förändras med varje enskilt meddelande du skickar.
Grundare utvärderar det första och blir överrumplade av det andra. Plånboken som finansierar SMS-segment, samtalstider, e-postvolym och AI-assisterade konversationer är den hälft som spårar din liststorlek.
| Kostnadsaxel | Hur det prissätts | Vad får det att klättra |
|---|---|---|
| Plattformsprenumeration | Fast månadsavgift per byråkonto | Uppgradering till en högre nivå för underkonton eller vitmärkning |
| SMS och röst | Per segment och per minut, till operatörspriser | Längre meddelanden som delas upp i fler segment |
| E-post | Per skickad volym, till ESP-priser | Listtillväxt och omsändning till de som inte öppnat |
| AI och konversationsfunktioner | Per användning, faktureras till samma plånbok | Aktivering av automatiserade svar över alla konton |
| Operatörsregistrering | Efterlevnadsavgifter för företagstjänster | Registrering av US A2P 10DLC och granskning av kampanjer |
HighLevel har historiskt listat tre nivåer: en instegsplan nära 97 USD per månad, en obegränsad underkontonplan nära 297 USD, och en vitmärknings- eller SaaS-lägeplan nära 497 USD. Behandla dessa som indikativa och verifiera aktuell prissättning, eftersom HighLevel justerar paketeringen periodvis. Det bestående faktum är formen, inte siffrorna.
| Planform | Indikativt listpris | Plattforms månader täckta av 12 000 USD |
|---|---|---|
| Insteg, enskild verksamhet | cirka 97 USD / månad | ungefär 120 |
| Obegränsade underkonton | cirka 297 USD / månad | ungefär 40 |
| Vitmärkning / SaaS-läge | cirka 497 USD / månad | ungefär 24 |
Se det som ett tak för värde, inte ett schema. Krediter har normalt ett utgiftsfönster, och det fönstret avgör hur mycket av taket du når. Det listas tillsammans med programmet på AI Perks.
Vad tabellen döljer: ingen av dessa månader inkluderar meddelandekostnader. Ett team som skickar SMS i stor volym kan spendera mer på operatörsavgifter under ett hektiskt kvartal än på själva plattformen. Budgetera plånboken separat.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
HighLevel $12,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Vad HighLevel Krediter Stämmer Överens Med, och Vad De Annulerar Ut
HighLevel-krediter är en SaaS-faktura, så de stämmer rent med krediter för molndatorer, modell-API:er och analyskrediter. De stämmer inte överens med andra all-in-one CRM- eller landningsside-byggarstipendier, eftersom du bara får en kunddatabas.
Var och en täcker en annan återkommande faktura:
- Molnkrediter täcker var din produkt körs, aldrig en SaaS-poster
- Modell- och API-krediter täcker inferens som din produkt anropar
- Produktanalyskrediter täcker beteende inuti appen
- HighLevel-krediter täcker hur leads anländer, kontaktas och konverteras
En överlappning är värd att känna till. HighLevel har historiskt tillåtit dig att ansluta dina egna Twilio- och Mailgun-konton istället för att använda dess paketerade meddelanden, vilket innebär att separata meddelande- eller e-postinfrastrukturkrediter kan riktas mot den mätade halvan av fakturan. Verifiera att detta fortfarande stöds i din plan, men där det stämmer täcker det båda halvorna av HighLevel samtidigt.
HighLevel ersätter snarare än stämmer överens med program från HubSpot, Keap, ActiveCampaign, ClickFunnels och Kajabi. En stor HighLevel-bidrag plus ett stort konkurrerande CRM-bidrag är inte dubbelt så mycket värde. Det är ett bidrag och en migrering du betalar för senare i ingenjörstimmar. Att se vilka bidrag som är kompatibla istället för redundanta är anledningen till att AI Perks är en spårad lista, inte en mapp med bokmärken.
Vad Grundare Får Fel Om HighLevel
Det dyra misstaget är att behandla HighLevels fasta avgift som den totala kostnaden, och sedan upptäcka att meddelanden, regelefterlevnad och migreringsinsatser ligger helt utanför den.
Fem mönster, i ordning efter kostnad:
Att ignorera A2P 10DLC tills sändning misslyckas. Företags-SMS i USA kräver registrering av varumärke och kampanj hos operatörerna. Att hoppa över det innebär filtrerade meddelanden och ett leveransproblem som du upptäcker under en lansering. Registrera dig tidigt, budgetera avgifterna.
Att köpa vitmärkning innan du har kunder att vitmärka för. Den högsta nivån låter byråer sälja plattformen vidare under sitt eget varumärke. Ett startup-företag som betalar för det finansierar en vidareförsäljningsverksamhet som det inte driver.
Att bygga hela landningssidan inuti den, och sedan vilja ut. Sidor, arbetsflöden, medlemskap och kurser lever alla i HighLevel. Det är poängen med paketet och även inlåsningen. Håll kunddata exporterbar och innehåll utkastat på en plats du äger.
Att skicka till listor du inte har förtjänat. Paketet gör massutskick trivialt, vilket också gör ryktesskada trivial. En bränd domän lever längre än kampanjen som brände den.
Att behandla ögonblicksbilder som en strategi. Förbyggda automatiseringsmallar är snabba att importera och lätta att lämna oägda. Sex månader senare vet ingen vilket arbetsflöde som skickade det där textmeddelandet. Dokumentera vad du aktiverar. Intilliggande program i samma stack spåras på getaiperks.com.
Bästa AI-krediter för startups
Ansök direkt via dessa verifierade program.
HighLevel $12,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Claude (via program) $100,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
OpenAI (via program) $2,500
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Anthropic $20,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
AWS $300,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Google Cloud $350,000
Kvalificerad för startups i tidigt skede
Avgör Om HighLevel Hör Hemma I Din Stack
Det verkliga beslutet är inte vilka krediter man ska jaga. Det är vilken enda kunddatabas ditt team är villigt att leva i medan bidraget varar.
Tre bedömningar avgör det. Nivå först: mer plattform än ett team kan hantera är hur en stor kredit bränns på funktioner som ingen har aktiverat, så storleken på planen efter din nuvarande verksamhet. Exklusivitet andra: att satsa brett är vettigt för dator- och modellkrediter, där fakturorna är genuint separata, men ett konkurrerande CRM-bidrag som staplas på detta ger en migrering snarare än dubbelt så mycket värde. Den mätade halvan tredje: uppskatta månatliga SMS-segment, samtalstider och e-postvolym tidigt, och kontrollera sedan om separata meddelandekrediter kan absorbera dem.
Kategorierna CRM och Marknadsföring på getaiperks.com listar HighLevel bredvid e-post-, landningsside- och ryktesprogrammen som det konkurrerar med, vilket är där den jämförelsen är enklast att göra.
Vanliga Frågor Och Svar
Hur mycket är HighLevel startup-programmet värt?
Upp till 12 000 USD i krediter för HighLevel-plattformen, som täcker CRM och pipelines, landningssidor och webbplatser, kalendrar, formulär, recensionsförfrågningar samt e-post- och SMS-automatisering. Eftersom HighLevel tar ut en fast plattformsavgift snarare än prissättning per kontakt, täcker den krediten år av prenumeration snarare än månader. Aktuella villkor och behörighet spåras på getaiperks.com.
Är HighLevel värt det för ett startup-företag snarare än en byrå?
Det beror på om en människa kontaktar dina potentiella kunder. HighLevels starkaste funktioner är SMS-svar vid missade samtal, omedelbar SMS-uppföljning och bokningsautomatisering, vilket passar säljledda och lokala tjänsteverksamheter. Ett rent produktlett registreringsflöde utan telefonsamtal får mindre ut av paketet och kan bättre betjänas av ett lättare CRM.
Täcker de 12 000 USD kostnaderna för SMS- och e-postsändningar?
Vanligtvis inte. HighLevel fakturerar en fast plattformsprenumeration separat från en mätad plånbok som finansierar SMS-segment, samtalstider, e-postvolym och AI-funktioner till gällande operatörs- och ESP-priser. Krediter gäller vanligtvis för prenumerationen, så budgetera meddelandekostnader separat, särskilt om du skickar SMS i hög volym.
Kan HighLevel ersätta HubSpot, ClickFunnels och Calendly på en gång?
För de flesta tidiga team, ja, och den konsolideringen är det verkliga värdet. Du byter bästa-i-klassen-djup i varje verktyg mot en kontaktpost, en faktura och inget synkroniseringslager. Team med komplex attribuerings- eller säljprocesser på företagsnivå finner vanligtvis de specialiserade verktygen värdefulla att behålla.
Täcker molnkrediter från AWS eller Google Cloud HighLevel?
Nej. HighLevel är en tredjeparts SaaS-faktura och ligger helt utanför ditt molnkreditssaldo, vilket är precis varför de två staplas snarare än överlappar. Dator-krediter, modell-krediter och CRM-krediter täcker tre separata återkommande fakturor utan dubbelräkning mellan dem.
Vad händer när HighLevel startup-krediter tar slut?
Du går över till listpriser på allt du har byggt, med dina landningssidor, arbetsflöden och kontaktkronologi redan inuti, i det ögonblick då omkostnaderna för att byta kulminerar. Team som hanterar det väl granskar sin nivå och oanvända underkonton före förnyelse snarare än efter. AI Perks spårar 7,7 miljoner USD i krediter över 194 företag på getaiperks.com.
Prenumerera på getaiperks.com →
Bygg pipelinen i år. Låt någon annan betala för plattformen medan du gör det.