AI Perks oferă acces la reduceri exclusive, credite și oferte pentru instrumente AI, servicii cloud și API-uri pentru a ajuta startup-urile și dezvoltatorii să economisească bani.

Ce vă oferă Programul pentru Startup-uri Salesforce
Programul Salesforce pentru startup-uri oferă credite de 3.000 USD pentru Salesforce, platforma CRM pe care majoritatea companiilor ajung să o standardizeze și pe care aproape toți cumpărătorii din întreprinderi cu care vindeți o utilizează deja.
AI Perks o urmărește în categoria CRM alături de credite de 7,7 milioane USD la 194 de companii.
3.000 USD este modest în comparație cu un grant de cloud de șase cifre, iar citirea corectă a acestuia contează mai mult aici decât aproape oriunde altundeva. Salesforce facturează pe utilizator pe lună, de obicei pe termen anual, astfel încât creditul se convertește în luni de utilizator la ediția pe care o alegeți.
La o ediție de intrare, aceasta înseamnă ani pentru o echipă de trei persoane. La edițiile pe care fondatorii ajung să le dorească, înseamnă două trimestre. Eligibilitatea depinde de stadiu și finanțare, listată pe getaiperks.com.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Salesforce $3,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Pentru ce este Salesforce și când are de fapt nevoie un startup de el
Salesforce este o platformă de aplicații cu un CRM integrat. Acest singur fapt explică puterea sa, prețul său și industria de consultanță din jurul său: absoarbe vânzările, suportul, cotarea, contractele și instrumentele interne pe care CRM-urile mai restrânse nu le pot modela deloc.
Pentru o echipă de cinci persoane care vinde un produs self-serve, această capacitate este greutate moartă. Patru motive durabile pentru a-l alege oricum, și niciunul nu este lista de funcționalități:
- Vindeți către companii mari. Achizițiile, revizuirea securității și echipele de venituri ale cumpărătorilor dvs. presupun o anumită formă de sistem. A fi în ecosistemul pe care îl rulează deja elimină luni de fricțiuni.
- Procesul de la cotare la încasare este complicat. Contracte pe mai mulți ani, niveluri de utilizare, revânzători, lanțuri de aprobare, rezilieri parțiale. CRM-urile ușoare modelează o tranzacție. Salesforce modelează un contract.
- Piața muncii este formată pe baza acestuia. Puteți angaja o persoană RevOps sau un administrator de contracte care este productiv într-o săptămână. Cu un CRM de nișă, învățați fiecărui angajat spațiul dvs. de lucru de la zero.
- Diligenta și achizitorii se așteaptă la asta. Un istoric curat Salesforce este văzut ca un registru de venituri lizibil de către un investitor de Seria B într-un mod în care un export de foaie de calcul nu va fi niciodată.
Testul sincer: este blocajul dvs. forma procesului dvs. de venituri sau doar amintirea cu cine să urmăriți? Dacă este al doilea, un CRM mai ușor vă servește mai bine astăzi, iar acest credit merită luat mai târziu.
Cum se comportă prețurile Salesforce la scară
Salesforce facturează pe utilizator pe lună, de obicei cu un angajament anual, iar ediția pe care o alegeți stabilește atât plafonul de funcționalități, cât și limitele platformei de dedesubt. Prețul pe post este costul vizibil și, de obicei, jumătatea mai mică a totalului.
Prețurile de listă au acoperit istoric aproximativ 25 USD până la 500 USD pe utilizator pe lună pe ediții, iar Salesforce le-a majorat de mai multe ori. Verificați orice cifră, inclusiv acestea, în momentul achiziționării.
| Axa costului | Cum se comportă | Ce îl face să crească brusc |
|---|---|---|
| Posturi și ediție | Pe utilizator pe lună, preț pe ediție | Majorarea unei ediții pentru o funcționalitate restricționată, apoi plata pentru aceasta pe fiecare post |
| Cloud-uri suplimentare | Serviciu, marketing, cotare și analiză se facturează separat | Rezolvarea unei probleme adiacente în Salesforce în loc de lângă ea |
| Limite de platformă | Apeluri API, stocare de date și sandbox-uri sunt limitate pe ediție | Integrări care interoghează API-ul sau ani de date de activitate care depășesc o linie de stocare |
| AI și agenți | Salesforce măsoară capabilitățile AI separat de posturi | Direcționarea agenților către întregul baze de date în loc de un singur flux de lucru |
| Termen contractual | Termene anuale, care includ de obicei clauze de creștere la reînnoire | Reînnoirea fără un plafon negociat la creștere |
| Administrare și implementare | Nu apare niciodată pe factură | O construcție de partener sau un administrator al cărui salariu depășește cheltuielile de licență |
Ultima linie surprinde oamenii. Pentru o companie mică, costul total este frecvent dominat de persoana care o configurează, mai degrabă decât de licențe. AI Perks listează categoria CRM cu sumele curente atașate, dar niciun credit nu acoperă jumătatea aceasta a facturii.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Salesforce $3,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Ce cumpără 3.000 USD în luni de utilizator
3.000 USD este un sold în dolari, iar Salesforce consumă dolari în luni de utilizator. Împărțiți creditul la prețul pe utilizator al ediției dvs. și veți obține o dată, care este un număr mult mai util decât titlul.
| Banda ediției | Aproximativ listă pe utilizator pe lună | Luni de utilizator din 3.000 USD | Ce primește o echipă de 3 posturi |
|---|---|---|---|
| Ediție de intrare sau suită de start | Aproximativ 25 USD | Aproximativ 120 | Aproximativ 2 până la 3 ani |
| Nivel mediu | Aproximativ 100 USD | Aproximativ 30 | Aproximativ 10 luni |
| Nivel de întreprindere | Aproximativ 165 USD | Aproximativ 18 | Aproximativ 6 luni |
| Suplimente Enterprise Plus | 250 USD și peste | Sub 12 | Aproximativ un trimestru |
Urmează două lucruri. În primul rând, creditul valorează de câteva ori mai mult pe o ediție de intrare decât pe una de întreprindere, astfel încât decizia privind ediția îi mută valoarea mai departe decât grantul mută costurile dvs. În al doilea rând, angajarea a doi directori de cont la mijlocul creditului înjumătățește durata de funcționare pe care ați modelat-o.
CRM-urile pe post cresc odată cu angajarea, CRM-urile pe contact cresc odată cu succesul marketingului, iar doar una dintre acestea este sub controlul dvs. Ambele forme stau una lângă alta pe getaiperks.com.
Cu ce se suprapun creditele Salesforce și cu ce se anulează
Creditele CRM se suprapun curat cu creditele cloud, model, date și de facturare, deoarece aceștia sunt furnizori separați pe facturi separate. Nu se suprapun între ele: păstrați două granturi CRM și unul expiră neutilizat, deoarece nimeni nu rulează două sisteme de înregistrare.
Creditele cloud sunt confuzia obișnuită. Un sold AWS, Google Cloud sau Azure plătește pentru infrastructura pe care o rulați, nu pentru software terț la care vă abonați, așa că lasă o factură Salesforce neatinsă. Acesta este motivul pentru care cele două sunt aditive.
Un stack go-to-market este format din cinci facturi separate, iar creditele există pe majoritatea straturilor:
- Sistem de înregistrare - CRM-ul care deține conturile, contactele și pipeline-ul
- Îmbogățire - datele firmei și de contact care completează înregistrarea
- Outbound - secvențierea și trimiterea, aproape întotdeauna un furnizor diferit
- Suport - help desk-ul care necesită același context al clientului
- Facturare și venituri - datele abonamentului care revin la cont
Regula care merită urmată: alegeți sistemul de înregistrare în funcție de potrivire, apoi luați orice credit oferă acel furnizor, niciodată invers. Migrarea unui CRM după doi ani de istoric și obiecte personalizate costă o fracțiune semnificativă dintr-un an al cuiva, mai mult decât orice grant din această categorie. Acesta este motivul pentru care AI Perks este o listă urmărită, nu un folder de marcaje.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Salesforce $3,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Ce greșesc fondatorii în legătură cu creditele Salesforce
Greșeala costisitoare este să lași un credit să aleagă platforma. Salesforce este cel mai configurabil CRM și, prin urmare, cel mai scump de părăsit, astfel încât un start subvenționat te poate angaja la un deceniu nesubvenționat.
Tratarea configurării ca fiind gratuită. Licența este partea ieftină. Fiecare obiect personalizat, regulă de validare și flux construit în perioada de credit trebuie întreținut, documentat și, eventual, migrat. Construiți minimul care face pipeline-ul lizibil.
Racionarea posturilor. A lăsa suportul, finanțele sau un fondator tehnic în afara sistemului economisește câteva sute de dolari și distruge înregistrarea: în momentul în care cineva lucrează cu un client în afara CRM-ului, datele sunt incomplete. Fie echipa care interacționează cu clienții este în el, fie nu vă puteți încrede în el.
Ignorarea reînnoirii. Contractele anuale pentru întreprinderi includ în mod obișnuit clauze de creștere și ferestre de notificare de reînnoire automată. Negociați un plafon la creștere și aflați perioada dvs. de notificare, la semnare, mai degrabă decât în luna în care creditul se termină.
Uită că creditul finanțează luni, nu capacitate. La aproximativ 70% consumat, prețuiți factura nesubvenționată la numărul dvs. curent de angajați și ediția dvs., apoi verificați ce altceva oferă categoria CRM pe getaiperks.com.
Ce să stabiliți înainte de a accepta un credit Salesforce
Decideți ediția înainte de reducere. Stabilește valoarea creditului, limitele platformei dvs. și numărul de reînnoire, așa că este decizia cea mai mare.
Introduceți date reale înainte de a judeca potrivirea. Un cont gol consumă sold pentru nimic. Pipeline-ul, conturile și o lună de activitate vă spun dacă configurația se menține.
Denumiți factura lunară pe care o puteți susține la numărul dvs. planificat de angajați și ediția dvs., apoi configurați pentru a ajunge acolo.
Comparați întreaga categorie, nu un singur program. AI Perks listează programele CRM, de vânzări și de venituri cu sume curente, astfel încât alegerea să fie făcută în raport cu întregul domeniu, mai degrabă decât în raport cu logoul pe care l-ați văzut primul.
Cele mai bune credite AI pentru startup-uri
Aplică direct prin aceste programe verificate.
Salesforce $3,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Claude (via program) $100,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
OpenAI (via program) $2,500
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Anthropic $20,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
AWS $300,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Google Cloud $350,000
Eligibil pentru startup-uri în stadiu incipient
Întrebări frecvente
Cât valorează programul pentru startup-uri Salesforce?
Credite de 3.000 USD pentru Salesforce. Deoarece Salesforce facturează pe utilizator pe lună, aceasta se traduce în aproximativ 18 luni de utilizator la prețurile de listă pentru nivelul enterprise și în jur de 120 la nivelurile de intrare, astfel încât ediția pe care o alegeți determină majoritatea valorii sale. Sumele curente și eligibilitatea sunt urmărite pe getaiperks.com.
Merită Salesforce pentru un startup în stadiu incipient?
Depinde de la cine vindeți. Dacă cumpărătorii dvs. sunt companii mari cu revizuiri de achiziții și securitate, sau contractele dvs. sunt complexe, Salesforce își câștigă prețul devreme. Dacă vindeți self-serve către echipe mici, un CRM mai ușor face aceeași treabă pentru o fracțiune din cost și mult mai puțină configurare.
Creditele AWS sau Google Cloud acoperă un abonament Salesforce?
Nu. Salesforce este un software terț facturat separat de orice furnizor de cloud, astfel încât un sold AWS Activate sau Google Cloud lasă factura CRM neatinsă. Această separare este motivul pentru care cele două se suprapun curat și de ce păstrarea creditelor pe mai multe niveluri ale stack-ului dvs. este, de obicei, mai bună decât păstrarea unei sume mai mari într-un singur loc.
Care este costul real al Salesforce dincolo de licență?
Configurare și administrare. Pentru o companie mică, costul total este adesea dominat de persoana care construiește și întreține contul, plus cloud-urile suplimentare, limitele API și de stocare, și funcționalitățile AI măsurate separat de posturi. Includeți în buget forța de muncă alături de licențe, deoarece niciun program de credite nu acoperă jumătatea aceasta.
Pot folosi credite Salesforce și credite pentru alt CRM în același timp?
Tehnic da, practic nu. O companie rulează un singur sistem de înregistrare, astfel încât un al doilea grant CRM expiră neutilizat în timp ce întrețineți un spațiu de lucru. Cheltuiți efortul pe suprapunerea între diferite niveluri în schimb: cloud, îmbogățirea datelor, suport și facturare au toate programele lor listate pe getaiperks.com.
Ce se întâmplă când se termină creditele Salesforce?
Moșteniți o factură anuală pe utilizator la numărul dvs. curent de angajați și ediția dvs., la prețul de listă, cu un cont configurat care face migrarea costisitoare. Modelați acest număr în timp ce creditul rulează încă și negociați termenii de reînnoire la semnare, mai degrabă decât la termenul limită. AI Perks urmărește 7,7 milioane USD în credite la 194 de companii.
Abonați-vă la getaiperks.com →
Alegeți sistemul de înregistrare în care cumpărătorii dvs. au deja încredere. Lăsați pe altcineva să plătească primele luni de umplere a acestuia.